politika

V USA ruského fotbalistu vyloučili ze zápasů, odmítl klečet

Ruskému fotbalistovi Valeriji Saramutinovi, který hraje za americký klub “Austin Bould”, byla pozastavena účast v zápasech kvůli odmítnutí klečet na podporu hnutí Black Lives Matter.

“Před prvním zápasem po karanténě všichni na hřišti poklekli na podporu hnutí Black Lives Matter. Nepoklekl jsem a klub měl na mě otázky. Trenér řekl, že se musím zamyslet nad svým chováním. Proběhl rozhovor i s prezidentem klubu. Naléhal na mě: „Pochop, to není o tobě, je to projev úcty.“ A já jsem odpověděl, že nechápu, proč by se to mělo dělat,“ řekl Rus Sport-Express .

Podle Saramutina ne každý v klubu stál na straně vedení. Jeden z týmových hráčů podporoval sportovce v osobních rozhovorech a dokonce se pokusil přesvědčit šéfy Austin Bould, aby si to se Saramutinem rozmysleli. Fotbalista řekl, že pokračoval v tréninku s týmem, ale stále není zahrnut v přihláškách na zápasy.

V červenci ruský jezdec Formule 1 Daniil Kvjat odmítl během Velké ceny Rakouska pokleknout, což vyvolalo kritiku médií a dalších jezdců. Kvjat vysvětlil své rozhodnutí slovy, že „to je v rozporu s jeho mentalitou“. 
Prohlásil, že je připraven podporovat boj proti rasismu, ale jinými způsoby, protože Rusové klečí jen ve třech případech – před vlastí, před vlajkou, před Bohem. 

Hnutí Black Lives Matter se objevilo v roce 2013. Je proti rasismu a násilí vůči černochům, zejména proti policejnímu násilí. Hnutí bylo aktivováno po smrti afroameričana George Floyda v důsledku policejních akcí ve Spojených státech. Ve Spojených státech zároveň začaly masové protesty a nepokoje.

https://bit.ly/3lYUgFx

sdíletj na