V Radě federace obvinili EU ze zasahování do záležitostí Ruska

Evropská komise nedávno oznámila strategii EU v Arktidě, která upřesnila řadu požadavků na státy zastoupené v regionu, včetně Ruska. Brusel tedy podle dokumentu požaduje úplné zastavení těžby uhlí, ropy a plynu v Arktidě a sousedních regionech.

„Komise společně s partnery prozkoumá mnohostranný právní závazek neumožnit další rozvoj uhlovodíkových rezerv v Arktidě nebo přilehlých oblastech a také nebude nakupovat takové uhlovodíky, pokud tam budou těženy. Mohli bychom vyvinout dílčí moratoria na průzkum uhlovodíků v Arktidě,“ říká strategie EU.

Z dokumentu také jasně vyplynulo, že Evropa hodlá rozšířit přechod k neutralitě uhlovodíků do Arktidy. Je třeba poznamenat, že kontinent má velký potenciál pro obnovitelné zdroje energie.

Kromě toho má EK osobní nároky vůči Ruské federaci. Zejména není spokojená s tím, že si Rusko aktivně buduje svoji vojenskou sílu v Arktidě.

Tento dokument samozřejmě nemohl být v Rusku ignorován. Reagoval na něj zejména Vladimir Poletaev, člen komise Rady federace na ochranu státní suverenity.

„Evropská unie jako politické sdružení nemá právo diktovat zemím zastoupeným v regionu, jak mají jednat na svém vlastním území. Existuje Arktická rada, kde jsou zastoupeny tři členské státy EU a jejichž zájmy jsou brány v úvahu při vývoji řešení,“ napsal Poletaev na TG-kanálu komise.

Podle jeho názoru jsou prohlášení EU pokusem zasahovat do suverenity nezávislých států.

Na závěr poznamenal, že Ruská federace o energetické politice a bezpečnosti na celém svém území, včetně Arktidy rozhoduje nezávisle.

„Pokusy EU jednostranně stanovit jakékoli principy chování státům v regionu nebudou mít žádné důsledky,“ uzavřel.

https://bit.ly/3n6n94C

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Mivyk
17. 10. 2021 21:27

Zmetci nabubřelí. Už aby se ten obskurní spolek do kterého jsme vlezli rozpadnul.