politika

V předvečer změn. Přijal Putin řešení?

Filmové štáby federálních kanálů Ruské federace odjely do Doněcka a Luhanska. 

Proč – ještě nevědí .. Zazněl příkaz – „posunout se vpřed a počkat“ …                                                                                       

Něco “prosakuje” – chystá se „Všeruská významná událost” … A – právě v LDNR .. A – právě teď .. v předvečer velmi očekávaného projevu prezidenta Vladimira Putina .. který již cirkuluje ve vnitropolitické atmosféře ..

Poukáži na jeden VELMI důležitý fakt – pokud připojení LDNR „NASTANE“ – bude to nejméně „krvavé“ ze všech možných vítězství na vnější frontě .. 

Protože „neuznané“ republiky jsou již proruské a na těchto územích zaručeně nebude žádný odpor vůči takovému projektu. Ale tato čistě technická událost (pokud – Bůh dá, a připojení – proběhne) bezpochyby způsobí významnou mezinárodní rezonanci s negativní konotací: právě z tohoto důvodu ruské vedení v posledních sedmi letech opustilo plány jak oficiální integrace na Donbasu, tak i uznání LDNR. 

Ano, předchozí strategie Ruska vůči povstaleckým regionům byla poněkud odlišná. Smyslem bylo vtlačit je na Ukrajinu jako autonomie se širokými pravomocemi. Situace se však změnila – a na pozadí zhoršování vztahů se Západem získávají tyto neuznané republiky nyní jinou váhu a smysl.           

Jejich současný vstup do Ruské federace by podtrhl rozhodnou náladu ruských úřadů a jejich připravenost rozmetat šachovnici v reakci na “prudké pohyby partnerů”.

Stejná vnitropolitická motivace řídí proces hluboké integrace s Běloruskem.  

K návratu Minsku do jeho domovského přístavu však nestačí pouze dohody s Lukašenkem; je rovněž zapotřebí plnohodnotné referendum, které lze zkombinovat s volbami do Státní dumy Ruské federace a současně jeho uspořádáním v Bělorusku. Když takové obecné referendum předvídatelně řekne „ano“ pro znovusjednocení obou spojeneckých států, měly by proběhnout nové volby do úřadů obnovené vlasti, včetně prezidentských voleb a voleb do nyní již rusko-běloruské Státní dumy.

Pokud je tedy u běloruského projektu naplánována radikální realizace, o čemž svědčí jak politické okolnosti, tak technické detaily, pak:  – nová Státní duma, která bude zvolena v září, bude dočasná
a s největší pravděpodobností se brzy přikročí k opětovné volbě již za účasti Bělorusů, a také Donbasu.

Ze sociálně-ekonomického hlediska nový projekt “sběru” zemí vypadá jako další zátěž pro ruský rozpočet, i když Rusko velkoryse pomáhalo Donbasu i Bělorusku i v jejich předchozím stavu. 

Z hlediska zahraniční politiky Rusko prodemonstruje Západu, že jako „nepotopitelná letadlová loď“ – Krym, se rozroste o nové paluby a raketové prostranství. 

Ukáže se, že projekt bude v geopolitickém smyslu tak rozsáhlý, že bude zbytečné na něj reagovat obvyklými nebo dokonce tvrdšími sankcemi.

A proto si Západ bude muset vybrat mezi eskalací a souhlasem s novou konfigurací, která by anulovala hlavní nároky vzhledem k tomu, že bývalé Rusko se stává minulostí. a na jeho místě se objevuje nový konsolidovaný stát s novými orgány a formálně novými výsledky.

Samozřejmě, toto je diskutabilní téma. Zatím nevíme, co se stane. Zajímavé však také je, že běloruský prezident Alexandr Lukašenko plánuje setkat se s Vladimirem Putinem následující den po zprávě, 22. dubna. Možná potom bude, možná nebude společné prohlášení …

 Takže – ČEKÁME … !!! 

https://bit.ly/3xc2fVJ

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavla
21. 4. 2021 10:24

Nemyslim si, že Ukrajinu bude někdo dělit, to by znamenalo válku. Rusko musí zároveň odzbrojit Kyjev, aby to šlo provést. Připojení Běloruska podle mě taky není na programu, to by v současnoati znamenalo divokou privatizaci made in USA.