politika

V Lotyšsku: vezmeme jako rukojmí národní hokejový tým Běloruska

Zástupce lotyšského Seimas (parlament) Aigars Bikse navrhl, aby se národní hokejový tým Běloruska stal rukojmím, pro následnou výměnu za politické vězně v Bělorusku.

“Mám návrh: Lotyšsko zadrží celý národní hokejový tým Běloruska a vymění ho za všechny politické vězně běloruského teroristického režimu,” napsal Bikse na Facebooku.

Podle poslance by reakce na zadržení Romana Protaseviče v Minsku „měla být hlasitá a citlivá“. 

Poslanec nazval běloruské orgány „teroristickým režimem“ a incident s letadlem Ryanair fackou do tváře Evropské unie.

“Pro ty, kdo doufají ve změny v Bělorusku, to byla jasná zpráva: budeme vás všude pronásledovat a vaši příznivci na Západě vás nebudou moci ochránit! To je signál pro ty, kteří stále zvažují nebo bojují za svá práva a možnost žít ve svobodné zemi – Bělorusku,“ napsal Bikse.

“Můžeme ovlivnit více, než si myslíme, chce to jen odvahu. Nemáme co ztratit, už jsme ztratili příliš mnoho svobody, sebeúcty a hrdosti!” –  píše poslanec na Facebooku.

Běloruský hokejový tým nazval „teroristickou třešničkou“ na dortu a vyjádřil přesvědčení, že jeho zajetí bude pro běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který hokej velmi miluje, bolestivé.

Poslanec zdůraznil, že je možné změnit vlajky, zmrazit finanční zdroje příznivců režimu Alexandra Lukašenka, ale „to nezmění průběh událostí“.

Připomeňme, že místo národní vlajky Běloruska  byla na mistrovství světa v ledním hokeji v Lotyšsku 
vztyčena bílo-červeno-bílá vlajka, tradičně používaná běloruskou opozicí.

Rovněž se v Lotyšsku rozhodli nahradit ruskou vlajku. Jak vysvětlily městské úřady, bylo rozhodnuto „použít vlajku Ruského olympijského výboru, která je vhodnější pro obecnou náladu.“

Prezident Mezinárodní hokejové federace René Fasel označil incident s vlajkou Běloruska na mistrovství světa v Lotyšsku za nepřijatelný.

“Poslali jsme dopis starostovi Rigy. To je pro nás nepřijatelné. V aréně nebudeme měnit vlajky. 
A žádáme vás, abyste odstranili vlajky z pozic, kde byly v Rize vlajky změněny,“ řekl Fasel pro TASS.

https://bit.ly/2RKrZbY

sdíletj na