politika

V Kongresu bijí na poplach – situace amerických vojáků v Nigeru se stává zcela kritickou

Podle zprávy připravené Rep. Mattem Gaetzem (R-FL) a získané exkluzivně Breitbart News, je více než 1000 amerických vojáků v Nigeru fakticky drženo jako „rukojmí“. Zpráva je založena na rozhovorech Gaetzovy kanceláře s vojáky aktuálně umístěnými v Nigeru, kteří se obrátili na Gaetzovu kancelář poté, co nedostali pomoc od ministerstev obrany a státu.

Zpráva navíc obviňuje představitele Bidenovy administrativy, že se snaží situaci utajit před zákonodárci.

Přítomnost amerických vojáků se stala ohroženou poté, co nigerská vojenská junta, známá jako Conseil National pour la Sauvegarde de la Patrie (CNSP), nebo Národní rada pro ochranu vlasti, 26. července 2023 prohlásila, že v zemi převzala moc.

Důvodem otřesu je diplomatická válka s novou vládou, která nad zemí uzavřela nebe pro letadla amerického ministerstva zahraničí a Pentagonu. A to jim nedovoluje zásobovat americké základny.

Junta podle zprávy vyhlásila v březnu 2024 zrušení vojenských dohod s USA. 

Jen pár měsíců předtím ministr zahraničí Antony Blinken chválil Niger jako „model odolnosti, model demokracie, model spolupráce“.

1100 amerických vojáků uvízlo na dvou leteckých základnách a stali se de facto rukojmími. Jsou povinni opustit Niger – ale Pentagon tvrdošíjně odmítá plnit pokyny nové vlády. Nyní na ně Niger začal tlačit a odřízl dodávky všeho, co potřebují.

Na základnách zbývají zásoby léků maximálně na tři týdny. Všechny vojenské operace – s drony vysílanými po celém Sahelu – byly zastaveny. Americké ministerstvo zahraničí se zoufale snaží vyjednávat s Nigerem o zachování zpravodajských základen za 100 milionů dolarů. Bez nich bude pozice USA v Africe otřesena.

Republikáni obviňují Bílý dům, že záměrně skrývá rozsah katastrofy, jíž čelí americká armáda v Nigeru. Někteří jsou přesvědčeni, že je tam čeká opakování Benghází – s útokem islamistů a těžkými ztrátami v řadách Američanů. Požadují úplné stažení 6000 vojáků z Afriky.

Naši vojáci v současné době sedí na sudu se střelným prachem, je to způsobeno politickou nerozhodností v čele s ministerstvem zahraničí a ministerstvem obrany. S vojenskou juntou v čele země – která nenávidí naši přítomnost a považuje nás za neseriózní a dravé – se zdá, že situace vytváří základy pro katastrofický diplomatický kolaps, jaký jsme viděli během útoku v Benghází v roce 2012. Navíc těmto jednotkám už nyní docházejí nezbytné, život zachraňující zásoby, jako je krev a léky,“ uvádí zpráva Gaetzova úřadu.

Zatímco Washington je rozdělen pátráním po odpovědných osobách, americká vojenská mašinérie se namáhá ve snaze udržet se na africké frontě, která také praská ve švech.

https://aftershock.news/?q=node/1369719
zdroj

Nejprve Niger a nyní Čad – Američané ztrácejí vliv v Africe.

Spojené státy riskují ztrátu své vojenské přítomnosti v další africké zemi a přenechávají vliv v regionu Rusku.

Čadská vláda pohrozila ukončením hlavní bezpečnostní dohody s Amerikou, uvádí CNN s odkazem na informované zdroje.

Podle televizního kanálu čadské úřady v dopise zaslaném zástupci Washingtonu přislíbily zrušení smlouvy, která definuje pravidla pro americké vojáky v zemi. Poznamenává také, že Američané musí opustit francouzskou základnu v N’Djameně.

Je pozoruhodné, že právě před měsícem nigerská vláda vypověděla podobnou dohodu se Spojenými státy. Vedení Čadu zjevně následuje příklad své sousední země a snaží se získat další ústupky od Washingtonu, předpokládá jeden z partnerů CNN.

Úředník však připustil, že záměr Čadu Washington ohromil. Ostatně k tomuto kroku Čad přistupuje v kritickém okamžiku pro americké zájmy v Africe, kde Moskva hraje stále aktivnější roli.

Na slyšení v Senátu vrchní velitel amerických ozbrojených sil v africkém regionu generál Michael Langley varoval, že Rusko se „urychleně“ snaží „převzít“ střední Afriku a Sahel. To vše podle něj představuje nebezpečí pro „jižní křídlo NATO,“ připomíná CNN.

https://russian.rt.com/inotv/2024-04-19/CNN-snachala-Niger-a-teper
Originál

sdílet na

24 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Autor
22. 4. 2024 01:38
Ohodnotit příspěvek :
     

To je nevýhoda hegemona. Musí být všude a přitom nikde. Američané mají spoustu zbraní a vybavení, ale rozstrkané po celém světě. Na takových příkladech je vidět, jak se budou prostě chtě nechtě stáhnout buď jen na americký subkontinent, či se soustředit na jeden jediný cíl, ale hegemonii ve středně dobé perspektivě prostě ztratí.
Ten jediný cíl – tj. Rusko nebo Čína – ale to neznamená, že tím něco získají. Takže mnohem pravděpodobnější je stažení prostě domů do států. Ostatně tady se zapomíná ještě na jeden rys amerického chování – nikdy se nestarají o své všechny vojáky, ať bojovali kdy a kde po skončení služby. V USA je mnoho veteránů z různých válek a misí, kteří jsou chudí, kromě jiného i proto, že bojovali za svou zem, zaplatili za to svým zdravím i ztratili možnost udělat lepší kariéru, či si vydělat dostatek peněz a končí na lístcích na potraviny.
Jakmile si tohle uvědomují američtí muži, tak proč by sakra měli mít chuť bojovat? Navíc dnes je přece v trendu trans US Army.
Ani v Americe nemusí být občanská válka, protože úpadek prostě je nezastavitelný zvláště v souvislosti s likvidací úrovně vzdělávání a potlačování “bílého muže” …

Autor
22. 4. 2024 01:43
Odpovědět  Peter 008

A ještě dodatek: na webu myšlenky o čemkoli právě vyšel článek, kde jsou nejen v samotnmém článku, ale i v komentářích i další hrozby pro USA. Jen jedna z nich – armády narkokartelů především z Mexika a Kolumbie. (Jako vždy jde o peníze a v západní civilizaci peníze to je moc, a moc jsou peníze …)
Takže ty africké problémy jsou ještě jen slabým odvarem, co je docela pravděpodobně může čekat celkem brzy.
Pak je snadné býti prorokem …

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
22. 4. 2024 10:33
Odpovědět  Peter 008

Oprqvdu na “Myšlenkách”?
Tam je poslední tenhle – o “neoconské bandě z Bílého domu” – ze včerejška.
https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2024/04/jaka-revoluce-ceka-ameriku.html
A velmi ho všem doporučuji, jsou tam uvedeny informace,které mohou mnohé překvapit a navíc snad konečně pošle “do věčných lovišť” ty tak oblíbené Chazary – budou nepochybně nahrazeni tzv.Straussovci.
Pokud si ten článek ovšem “příznivci”Chazaeů přečtou až do konce.

Jeden opravdu jen “střípek” z množství zajímavých faktůa nejen o “straussovcích”.

Příběh podivných lidí, kteří jsou ochotni zničit svou vlastní zemi …
Kvůli čemu? Jedno je jisté – kvůli naprosté a neomezené moci nad budovanou postmoderní společností. V akademickém prostředí politologů a sociologů se “neokonzervativcům” obvykle říká “straussovci”, aby se pojem nerozmazával argumenty o stovkách odstínů hnilobného odéru “neokonzervatismu”. Maskováno dekalitry prázdného blábolení a žvástů o “demokracii, toleranci, humanismu, individuální svobodě”.

Albi
22. 4. 2024 10:37
Odpovědět  Albi

Historická fakta jsou následující: neokonzervativci vznikli jako organizovaná skupina příznivců profesora filozofie na Chicagské univerzitě Lea Strausse, který uprchl z nacistického Německa. Šlo o čtyřicátá léta, ukázalo se, že všichni byli Židé, ale nepatřili k žádné z amerických komunit, neudržovali kontakty s příbuznými ve světě. Vedení univerzity se podivínskému profesorovi a jeho věrným studentům goplitům (“Spartě”, jak se nazývalo studentské bratrstvo maličké fakulty “politického myšlení”) vysmálo. Druhý nezpochybnitelný fakt: všichni “hoplíté Straussovy falangy” měli dočasné britské pasy “uprchlíků”, pocházejících z Cambridge, kde v letech 1933 – 1937 podivínský profesor vyučoval a prováděl výzkum na granty bankovního domu Rothschildů. Atd.

Jejich historie ještě zdaleka nekončí. Trvá do dneška a jistě ještě tak brzy neskončí.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Boomer
22. 4. 2024 07:55
Ohodnotit příspěvek :
     

.. jo, vypadá to tam bledě, Surovikin tam byl…

22. 4. 2024 13:03
Odpovědět  Boomer

…v době, kdy nikde nebyl a dokonce, dle některých gaučových válečníků – nejen vocazdejších, ale i ruských – už ani nežil.

Boomer
22. 4. 2024 17:21

.. tož jenom blbej forman by uprostřed kopce vypřahal dobrého tahouna jen proto, že taky občas kope…

jmm
22. 4. 2024 08:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Zrušení vojenských dohod s USA. 

stan
22. 4. 2024 08:48
Odpovědět  jmm

Hnát USA sviňským krokem ze všech území, kam strčili svojí smradlavou, vojenskou botu. Je dobře, že Afrika vyhání francouze i američany. Věřím, že když Čína s Ruskem si vezmou Afriku pod svá křídla, tak pro Afriku může nastat ekonomický boom.

Pepan
22. 4. 2024 10:25
Odpovědět  stan

Je to skutečně dobře, bohužel s tím museli asi začít v Africe neb bílí na to nemají koule páníčkovi odporovat.

Noobody
22. 4. 2024 17:27
Odpovědět  stan

To stan 22. 4. 2024 08:48

Myslíte jako, že je lépe, když USA demokraty s jejich všemi chybami, nedostatky a problémy nahradí komunisté spolu s bývalými komunisty a jejich nedávnou velmi krvavou minulostí a děsivou historií diktatury proletariátu?
Jako myslíte, že je dobré udělat zásadní změnu tím, že z unipolárnéího světa USA budeme budovat unipolární svět s hegemony Čínou a RF?

To jako nastane doba spravedlnosti, konec útlaku, násilí, bídy a nad Světem místo jestřábů a orlů budou kroužit jen vlaštovky v doprovodu picasových holubic míru??

Boomer
22. 4. 2024 17:55
Odpovědět  Noobody

.. nechejte tomu volný průběh, zdejší Jaromíři nevěří, že nedělají dobře s těma sirkama.
Já to sleduju a občas komentuju jako nestranný pozorovatel a.. ani to není dobře! Buďto Losna, nebo Mažňák, nic mezi tím!!!!

Markýza
22. 4. 2024 18:00
Odpovědět  Boomer

Nebesa přejí buďanebovatosti, respektive planutí vášní. Nedivme se.

katango
23. 4. 2024 11:02
Odpovědět  Boomer

Bahňák, dycinky Bahňák!

ModrýKlokan
23. 4. 2024 13:32
Odpovědět  Boomer

Dispiclína vy kluci pitomí musí bejt! Vojna s Turkem musí bejt, to vám povídám!

ModrýKlokan
23. 4. 2024 13:29
Odpovědět  Noobody

Nobody, ty Děsivý Historiku, přešlápni si, máš těsný rifle a koule ti tlačí na šišinku.

Frank1
22. 4. 2024 08:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Kde se US nosatci uhnizdi, odtud neodejdou. Okupuji Nemecko od r. 1945 a maji tam ohromne zakladny a mnozstvi vojaku. V Syrii jsou od pocatku jejich snazeni svrhnout Asada naprosto nelegalne. Ny vyzvy Syrie, aby odesli nereaguji a kradou Syrii ropu. V Nigeru totez. Cernosi je vyzenou, nebojte se.

Dorotík
22. 4. 2024 08:42
Ohodnotit příspěvek :
     

USA prohrávají válku ne jen na Ukrajině, která je středobodem světové pozornosti, byť den za dnem ztrácí na významu, ale především v jiných částech světa, v Africe obzvlášť. Rusové opakovaně prokazují, že jsou dobří šachisté. Na Ukrajině nikam nepospíchají, ale jinak po světě Amíky paralyzují tak, že ti ztrácejí půdu pod nohama. Rus zjevně pomalu tlačí Amíky k zoufalství, ve které se může stát cokoliv – první na řadě může být obětování východní Evropy a přenesení války z východní Ukrajiny do Pobaltí, Polska, Česka, Slovenska, až k Černému moři. Pro USA válka s Ruskem musí být, protože jinak USA a jejich kolektivní západ existenčně nepřežijí.

Pavel z Moravy.
22. 4. 2024 10:06
Odpovědět  Dorotík

Celá Evropa klekne a nebude to ani trvat tak dlouho. Právě tady sedíme na sudu se střelných prachem. Ale to je přirozený vývoj, k moci dosazení škůdci tu likvidaci Evropy provádí za přihlížení mas. A to je to, co nadnárodní elity potřebují. Jejich odpověď jednou bude jasná, však jste ten pád viděli, ale přihlíželi jste a nic jste nedělali. Přesně takto se vyjádří, ale to už Evropa bude ničím.

Noobody
22. 4. 2024 17:39
Odpovědět  Pavel z Moravy.

To Pavel z Moravy. 22. 4. 2024 10:06

Obávám se, že to nebude jen Evropa, ale očekávaná a globalisty velmi cíleně připravovaná a chtěná 3.SV zasáhne většinu světové populace. Zcela jistě Evropu, Severní Ameriku, Asii. Možná se vyhne Africe a pár státům Jižní Ameriky. Prostě do globalizace nás musí soudruzi vyvolení natlačit a to jinak, než přes smrtelný strach a s ním související paralizaci odporu nepůjde.

Gabriela
22. 4. 2024 12:17
Ohodnotit příspěvek :
     

tak nějak jim to přeji

PřemekJ
22. 4. 2024 14:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Časy NATO jsou sečteny. Jeho rozpadu již nic nezabrání. Je konec globálnímu parazitismu. Tak končí ti, co chtěli moc a nebudou mít nic.

Frank
22. 4. 2024 16:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Je třeba vypráskat tu americkou svoloč odevšad. A nejen americkou.

Pravdomluvny
22. 4. 2024 16:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Kde to pro duhové vojsko amiokupanta není kritický????😂