politika

V Íránu byl popraven novinář-provokatér za pokusy uspořádat „majdan“

Íránské orgány provedly rozsudek smrti. Popraven byl vedoucí informačního portálu “Amad News” Ruhollah Zam, který byl usvědčen ze spolupráce se zahraničními zpravodajskými službami. 

Poprava byla provedena oběšením v sobotu ráno.

8. prosince oficiální zástupce instance Gholam Hossein Ismaily uvedl, že íránský nejvyšší soud potvrdil rozsudek smrti vynesený nad novinářem informačního portálu.

14. října 2019 zveřejnila agentura IRNA informace o zadržení Zama ozbrojenými silami sboru islámských revolučních gard (elitní jednotky íránských ozbrojených sil). Byl obviněn z protivládních aktivit a spolupráce se zpravodajskými službami Francie, Spojených států a Izraele.

Zam je známý jako íránský novinář, který své aktivity uskutečňoval ze zahraničí. Francie byla považována za místo jeho trvalého pobytu. Zam byl obzvláště aktivní při protestech v Íránu v letech 2017-2018.

Zam po dlouhou dobu vysílal proti Íránu z Francie, ale v roce 2019 během operace IRGC byl vylákán na území Iráku, odkud jej policisté islámských revolučních gard unesli a odvedli k soudu do Íránu. 

Je to velmi podobné operacím sovětských speciálních služeb proti Bělogvardějcům, kteří organizovali teroristické útoky na území SSSR.  

Hlavními obviněními byla spolupráce s tajnými službami Spojených států, Francie a Izraele, jakož i podněcování k protestům proti úřadům v roce 2017 prostřednictvím telegramového kanálu (s publikem více než 1 milion lidí), kde vyzýval k masivní neposlušnosti a útokům na policii a státní bezpečnostní úředníky, během kterých v roce 2017 byli mrtví jak mezi bezpečnostními silami, tak mezi protestujícími. 

Obecně se jednalo o klasického provokatéra na výplatní listině západních zpravodajských služeb – stejný typ jako Putilo, který s pomocí polských speciálních služeb vede TG kanál Nexta z Polska, kde dělá to samé (podněcuje k protestům proti úřadům v Bělorusku), co dělal dnes pověšený odsouzenec.

Možná se i Putilo jednoho dne setká s běloruskými důstojníky KGB. 

Byla by to velmi zajímavá a poučná situace s ohledem na přítomnost trestu smrti v Bělorusku.

Lze předpokládat, že atentát na vědce Fakhrizade uspíšil popravu Zama, zejména proto, že v tomto případě bylo zatčeno několik lidí a hovořilo se o možné zradě a spoluúčasti likvidátorů jaderného fyzika.

Nejedná se tedy pouze o popravu zrádce a podněcovatele, ale také o jasný příklad pro ostatní – jak se zachází se zrádci. IRGC má dlouhé ruce.

https://bit.ly/3ndFwDx
https://bit.ly/3meym0q

sdíletj na