politika

V Evropském parlamentu se obávají, že Afghánistán odpluje do rusko-čínského přístavu

Brusel je extrémně znepokojen tím, že Moskva a Peking mohou využít situace po odchodu NATO vedeného Spojenými státy z Afghánistánu, informuje “PolitNavigator” .

Prohlášení skupiny poslanců zveřejněné na webových stránkách Evropského parlamentu.

Vyzývají k vytvoření nové strategie pro Afghánistán a region – „vzhledem k tomu, že Rusko a Čína se rychle pokusí vyplnit politické vakuum“.

“Zejména Pákistán, Írán a Indie by měly být povzbuzovány ke konstruktivní roli v Afghánistánu,” uvádí prohlášení podepsané Davidem McAllisterem předsedou Výboru pro zahraniční věci, Tomasem Tobe předsedou Výboru pro rozvoj, Petrasem Ostrevisiem předsedou Delegace pro vztahy s Afghánistánem.

Na druhé straně Andrej Kortunov, generální ředitel Ruské rady pro mezinárodní záležitosti (RIAC), předpovídá, že role Západu v Afghánistánu bude klesat, protože jeho vliv na situaci po stažení koaličních jednotek bude menší.

“V Evropském parlamentu mluví lstivě, když říkají, že Rusko a Čína mohou této situace využít. Mnozí v Evropě a ve Spojených státech by byli rádi, kdyby alespoň někdo obnovil pořádek a zajistil stabilitu v Afghánistánu. Pokud možno ne Írán, ale jinak to nevadí. Pokud by někdo převzal odpovědnost, západní země by o tom otevřeně nemluvily, ale uvnitř by byly rády,“ řekl expert pro Izvestija.

Podle jeho slov nejsou vyloučeny výpady proti Rusku a Číně.

“Pokud se Peking a Moskva dohodnou s Talibanem, pak Západ řekne, že se jedná o cynickou politiku bez ohledu na lidská práva. S největší pravděpodobností v Afghánistánu dojde k útoku na sekulární instituce občanské společnosti, vzdělávání a programy genderové rovnosti. Rusko a Čína tomu nejspíš bránit nebudou, a následně je západní země obviní z interakce s Talibanem,“ řekl Kortunov.

https://bit.ly/3meetKl

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
krtek
19. 8. 2021 12:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Již se částečně stalo a bude to pokračovat. To mají strach o kšefty hlavně němci.