V Egyptě záhadně zemřel ukrajinský válečný zločinec – klíčová postava v případu MH17

V Egyptě za záhadných okolností zemřel bývalý ukrajinský zpravodajský důstojník, který podle různých odhadů „věděl hodně“ o účasti zemí NATO na válečných zločinech na Ukrajině.

Uvádí se, že v pátek ráno, blízko egyptského města Dahab, se bývalý šéf zahraniční zpravodajské služby Viktor Gvozd ponořil do vody, ale již nevyplul na hladinu. Záchranáři našli Gvozda na břehu, provedli kardiopulmonální resuscitaci a byl okamžitě převezen do nemocnice, lékaři ho prohlásili za mrtvého.

Podle některých zdrojů zemřel při potápění kvůli tomu, že byl příliš dlouho pod vodou a velmi rychle se vynořil z hloubky.

“Bohužel je to pravda,” cituje UNN náměstka MZ Ukrajiny Jevgenije Jenina, který smrt potvrdil.

“Podle předběžných informací došlo k tragédii 28. května zhruba v 11 hodin ráno poblíž města Dahab na Sinajském poloostrově. Grozd se ponořil pod vodu a poté prudce vystoupal z hloubky 40 metrů,“ vysvětluje na svém blogu politický analytik Taras Berezovec, který slouží zájmům bývalého prezidenta Petra Porošenka.

V komentáři k incidentu náměstek Lidové rady DNR Vladislav Berdičevskij uvedl, že Viktor Gvozd byl zkušený potápěč.

“Ze 40 metrů se rozhodl náhle vystoupit, zdá se, že si na něco najednou vzpomněl … Možná na něco spojené s tragédií MH-17 …” – podotkl Berdičevskij.

Ruský politolog Sergej Markov psal přímo o vraždě.

“Bývalý šéf ukrajinské vojenské rozvědky Viktor Gvozd byl zabit. Oficiálně bylo oznámeno, že se nešťastnou náhodou utopil v Egyptě. Ale to je samozřejmě velmi nepravděpodobné. Gvozd je jedním z nejdůležitějších válečných zločinců, protože doba jeho vedení vojenského zpravodajství spadala do období nejaktivnějších nepřátelských akcí, od roku 2014 do roku 2016.

Právě tehdy, po převratu, spustila junta, která se chopila moci, represe v zemi. Bezpečnostní síly Ukrajiny se dopustily mnoha válečných zločinů. A Gvozd bezpochyby hrál jednu z vedoucích rolí v teroru,“ připomněl politolog.

Předložil, jako jednu z verzí, že Gvozda mohli zabít přátelé a příbuzní obětí teroru.

“To je, jako když Židé po válce se pokoušeli zabít všechny nacistické válečné zločince, kteří se účastnili holocaustu. Odplata si také našla válečného zločince Gvozda,“ řekl Markov.

Rovněž nevyloučil, že bývalého šéfa rozvědky mohli odstranit jako nebezpečného svědka.

“Druhá verze je, že Gvozd byl zlikvidován tajnými službami těch zemí, které se podílely na státním převratu, protože Gvozd věděl příliš mnoho o účasti zemí NATO na válečných zločinech na Ukrajině.”

Zejména, s vysokou pravděpodobností, se Gvozd účastnil spiknutí nejvyšších představitelů Ukrajiny s cílem sestřelit osobní letadlo MH17, aby z toho obvinili opolčence a prohlásili je za teroristy. Zločinci likvidují svědky. V poslední době Gvozd mluvil o Spojených státech bez obvyklého nadšení,“ poznamenal politolog.

Ve třetí verzi znalec navrhl, že Gvozd zorganizoval svou fiktivní smrt.

“Protože ví, že zločinci budou likvidovat svědky. Škoda, že Viktor Gvozd neskončil na lavici obžalovaných jako válečný zločinec,“ uzavřel Sergej Markov.

https://bit.ly/3yJPOkT

sdíletj na