Uzná Nigérie DLR a LLR? Pro Ukrajinu i pro Západ to zní hrozivě

Nigérie je připravena zvážit žádost o uznání DLR a LLR, pokud ji obdrží, řekl velvyslanec země v Ruské federaci Abdullahi Shehu v rozhovoru pro RIA Novosti.

„Až dojdeme k mostu, rozhodneme se, jak ho přejdeme. Pokud vím, zatím se nás na to (DLR a LPR) nezeptali… Pokud se na nás obrátí, jejich žádost zvážíme,“ řekl velvyslanec.

Je nepravděpodobné, že se to stane, samozřejmě, – diplomat odpověděl zdvořile vyhýbavě. Ale už samotný fakt, že s rozhořčením neodmítl otázku uznání republik Donbasu, zní pro Ukrajinu i pro Západ hrozivě.

Faktem je, že EU se této zemi dvoří, protože se snaží se nahradit ruský plyn. Dokonce poslali posly do Abuji. Z Nigérie do Maroka se staví plynovod a Evropané by rádi zvýšili jeho kapacitu. A obecně dovoz plynu z Afriky.

Stručně řečeno, Nigérie je bohatá na plyn, ale potíž je v tom, že není bohatá na sousedy, kterým by se takové množství plynu dalo prodat. Velkým trhem je Evropa. Je tu ale problém – do Evropy i po přímce je skoro 3000 km. 

Navíc v tomto segmentu najdete:

  • Největší poušť na světě – Sahara
  • Několik horských hřebenů
  • Docela hluboké Středozemní moře
  • Několik zemí s napjatou (mírně řečeno) politickou a vojenskou situací

Nigerijci se už desítky let snaží vybudovat takzvaný „Transsaharský plynovod“, který by zemi propojil s Alžírskem, Marokem a dále – Španělskem a Itálií.

Rusko nejspíš postaví plynovod přes Saharu o délce 5600 km (nejdelší na světě).

Hlavním problémem na cestě výstavby však není horká Sahara ani hluboké moře, ale … vnitřní síly uvnitř země. Přesněji „Hnutí za osvobození delty Nigeru“.

Jde o ozbrojence, kteří pod hrozbou zničení zakazují výstavbu jakýchkoliv plynovodů, protože – podle jejich názoru – to porušuje práva samotných Nigerijců (peníze prý nepůjdou do jejich kapsy).

Obecně platí, že vnitřní kuchyně je poměrně komplikovaná, ale co je důležité:

Na začátku května tohoto roku nigerijské úřady oznámily, že se Rusko rozhodlo „investovat“ do výstavby plynovodu z Nigérie do Španělska.

Proč jsem dal slovo „investovat“ do uvozovek? Ano, protože je zřejmé, že kromě finančních investic poskytne Rusko také vojenskou  podporu.

Zde stojí za to připomenout, že ruští PMC již dávno operují v Africe a dali věci do pořádku v několika zemích (nejznámější případ je ve Středoafrické republice, dokonce o tom byl natočen film, nazvaný „Turista“).

Nyní je aktivní vojenská podpora státu Mali (vzpomeňme si, jak místní úřady vyháněly Francouze a volaly Rusy, aby zavedli skutečný, nikoli fiktivní pořádek).

Co se týče Nigérie, situace je stejná.

Naši gaučoví experti z plných plic křičeli, proč ruské PMC lezou do Afriky, aniž by si uvědomovali, že to vše je součástí velkého strategického plánu navrženého na desítky let.

Vzhledem k tomu, že Rusko investuje do plynovodu, znamená to, že část zisku z tohoto plynovodu půjde do Ruska. Plynovod přitom povede přes území Nigérie, Mali, Mauretánie a Maroka.

Extremisty v Mali a Nigérii již naše armáda „převzala pod kontrolu“. 

V Maroku a Mauretánii se zdá být situace víceméně klidná.

Původně měl plynovod vést přes Alžírsko, ale Alžírsko má územní spor s Marokem (tzv. „Západní Sahara“), kvůli kterému blokuje dodávky plynu již existujícím plynovodem Alžírsko-Maroko-Španělsko.

Nigerijský ministr energetiky Timpire Silva uvedl, že Rusko hodlá investovat do vytvoření transafrického plynovodu.

Silva poznamenává, že ruští zástupci před několika dny navštívili jeho kancelář a deklarovali, že jsou připraveni investovat do rozsáhlého projektu.

Uvádí se, že celková délka nové trati bude 5 600 km. Půjde tedy o nejdelší plynovod na světě (např. Nord Stream má délku 1200+ km).

Rekord bude rovněž dosažen v počtu kompresorových stanic, čerpání paliva na takové vzdálenosti je značně problematické.

Stavba má začít na jaře 2023. Pokud se plynovod spustí, těžko říct, jaký přínos pro Rusko bude větší – finanční (a příjmy tam jsou opravdu obrovské) nebo vojensko-politický.

Koneckonců, takové infrastrukturní projekty jsou dalšími pákami vlivu na Evropu. Ano, jde o stejný „plyn jako zbraň“, o kterém mluví evropští politici. 

Kdo jim řekl, že to bude snadné?

Kromě toho finanční instituce Nigérie diskutují s ruskými partnery o možnosti používání karet ruského platebního systému Mir.

„Diskutujeme také o využití platebního systému Mir v Nigérii, naše finanční instituce o tom vedou dialog s ruskými partnery,“ řekl Shehu.

+

Velvyslanec také řekl, že Nigérie není proti tomu, aby se stala členem BRICS, to je do budoucna docela reálné. 

„Ano, je to docela reálné a bude to záviset na kritériích členství. Nigérie není proti tomu, aby se stala členem BRICS, aby si zajistila své ekonomické zájmy ve spolupráci s dalšími partnery ve světě,“ řekl.

„Zatím jsme taková jednání nezahájili, ale do budoucna je to docela možné. Doufáme, že až se diskuse rozběhne, uvidíme výhody vstupu do tohoto bloku,“ dodal velvyslanec.

Na konci června íránské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Teherán požádal o členství v BRICS, argentinský prezident Alberto Fernandez hovořil o svém záměru vstoupit do bloku.

Vedoucí odboru mezinárodních ekonomických záležitostí čínského ministerstva zahraničí Li Kexin uvedl, že existuje několik zemí, které „klepou na dveře“ BRICS: Indonésie, Turecko, Saúdská Arábie, Egypt, Argentina. Šéfka fóra BRICS Purnima Anand později uvedla, že Turecko, Egypt a Saúdská Arábie by se mohly „velmi brzy“ připojit ke skupině.

V současné době ekonomický blok BRICS zahrnuje Rusko, Čínu, Brazílii, Indii a Jižní Afriku.

Pro Pokec24 přeložila Janinna.

https://bit.ly/3yOGugu
https://bit.ly/3oa99HN

3.7 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3.7 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Ladislav
19. 7. 2022 06:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Uzná!

Pavel
19. 7. 2022 08:02
Odpovědět  Ladislav

Ladislave, my už ale budeme v té době poddaní jeho veličenstva Us army. Teď jsme v předstupni, naše koloniální rozkradená zemička se ještě tváří, že je samostatná, ale jsou to již poslední záchvěvy této kdys hrdé země a husitského lidu. Připodělanci spolu se zrádci vše již zdárně dovršují. Stačí se kouknout na ulici kolem sebe. Jsme již národ zotročených.

Pavel K
19. 7. 2022 09:38
Odpovědět  Pavel

👍 👍 👍
Jsme národ sráčů a neskkutečných pokrytců. Je to furt dokola někdy jsem z těch diskuzí znuděn a unaven. Všichni víme co by to chtělo a čekáme jeden na druhého kdo začne rebelovat. Tak to mohu říci, že se asi nedočkáme. Nikdo nechce vystrčit hlavu z davu, aby o ni nepřišel. Já už to taky nebudu. Za prvé mám věk, ale nic moc zdraví, takže já už se prát moc neohu. Ale ten ľahký gulomeť bych ještě uměl zmáčknout. Né lidi jsou kreténi a ONI to ví a moc dobře. Budu se asi tuna opakovat ale má já v čerstvé paměti, jak jsem takhle JÁ vystrčil hlavu z davu v 89 a pak mě v tom ostatní nechali samotného.

Pavel K
19. 7. 2022 09:47
Odpovědět  Pavel K

Proto se dnes nedivím, že tu kedlubnu vystrčit nikdo nechce, ale že jsme kreténi, to neodvolám ani na smrtelné posteli. Lidi, jen když vezmu chování a názory mých sousedů a známých v mém okolí, tak s tímhle materiálem nejde dělat nic. Ještě byste dopadli tak jako já v 89. Jsou pak chopni vám ještě vynadat, podrazit, udat. Tak se budu kochat až to praskne. Vím semele mě to také, ale pro mě to bude rajská hudba mého zadostiučinění, že mě měli poslechnout. Rád bych se splet, moc rád, ale moje bába a rodina, která mi říká dědku nech už těch keců, mě pak po havárii říkají že jsem měl zase pravdu. Já už se někdy bojím něco říci aby se to pak nestalo.

pav-el
19. 7. 2022 11:04
Odpovědět  Pavel K

O sousedech mě povídejte. Drzí český zloději! Ukradnou vám kus pozemku a ještě jsou dotčeni, když se ohradíte! Úřady nic neřeší! Jedině soudně, a to je na dlouho! V mém případě 16 let!!!

milan h
19. 7. 2022 11:51
Odpovědět  pav-el

co mas z toho ja mam suseda za byvaleho rezimu byl zavreny za prizivu asi devetkrat matku bil a oba chlastali kdysi to byl prkny domecek ted vypada jak po 2 sv valce tak ten nam lije sekrety do zahrady z kyblu do ktreho to dela doma v baraku byli sme vsude na kraji na okresu a nikdo pry s tim nemoze delat oni nez resit problemy budu radsi pit kafe

Pavel K
19. 7. 2022 11:57
Odpovědět  pav-el

Bez výstrahy zastřelit a do hlavy.
Moje sestra má souseda debila vyyššuukaanného v palici.
Dovolili si oznámit, že se jim dostaly výkaly z hospodářských zvířat do studny. Co si to vůbec dovolili a od té doby dobře zapsaná rodina u vedení obce dělá sestře ze života peklo. Na jejího manžela neustále pokřikují nadávky a posměšky. Nikde nemají zastání a okolní sousedí nic nepotvrdí bo nechtějí se s nimi dát do křížku. Bojí se jic jejich vlivu. Jsou to dokonalí herci. Před policií se smějí a říkají jak je mají rádi. Nemají u nikoho žádné zastání. To na ně vyštrachali že ta garáž co mají blízko jejich pozemku aby zbourali.

Pavel K
19. 7. 2022 12:01
Odpovědět  Pavel K

Jako odplata za tu studnu. Ta garáš tam měla základy už okolo 68 roku. V dědictví po rodičích se nikde nenašlo stavební povolení a oni se jim ted na tom točí. Já ji posílám za Křečkem. Kdo to nezažil neuvěří, jak dovedou lidi být na sebe zlý.

Pavel
19. 7. 2022 11:10
Odpovědět  Pavel K

Oni to totiž nechtějí slyšet, jsme otravní, říkáme jim to co oni také cítí, ale lépe se žije těm co jsou pozitivní, jak vám řeknou. Že ta tzv. pozitivita je vede do otroctví, před tím se snaží zavřít oči, já se přiznám, že už nemám chuť ani náladu se o tom bavit ani s příbuznými. Prostě, co chtějí to dostanou. Pro ně to bude ale mnohem méně stravitelné než pro mne, protože já si opravdu dovedu představit co mne čeká. Zdraví není nic moc, a s tím jak nás všemi možnými způsoby likvidují to je za pár, ale důstojnost, tu si tedy ponechám. Přeji vám vše nejlepší.

Pavel K
19. 7. 2022 12:12
Odpovědět  Pavel

Máme to stejné ale úplně stejné. Ale včera jsem se po třech pivech pochlapil 🤣🤣 né to si dělám prču a babce jsem vypral žrádlo, že se zahrabala do sedačky. Stačilo z hlédnout dvě videa mrtvých dětí a s náckama. Tak jsem ji natočil monitor a pustil co bylo ve mě na bouchnutí. Neřekla ani bé ani cé. Jinak děkuji za přání zdraví i když to asi lepší nebude, protože nás mají doktůrkové na háku a ne jen nás starší. Myslí, si jestli to bouchne tak si to lidi s nimi vyřikají, stačí poslouchat okolí. Myslím že jsme si potykali, tak jestli neva?!! Já s tím problém nemám. Můžeme někdy na pivo. Jsem západočeský kraj. 🙋‍♂️

Pavel
19. 7. 2022 16:44
Odpovědět  Pavel K

Samozřejmě, že si budeme tykat, ale s tím pivkem, jak mně zde nabádá žena je to pouze virtuální akce, škoda. Já žiji na Severní Moravě i když rodák jsem z Hané. Přeji ti hodně zdraví, já jsem navíc bez povozu, takže už toho moc neprocestuji.

Pavel K
19. 7. 2022 19:55
Odpovědět  Pavel

Nevadí, všechny cesty vedou do Říma.
Také moc zdravím celou rodinu a přeji hodně zdravíčka.
P.S. Divil by ses jak je svět malý. 🍀🙋‍♂️

janle57
19. 7. 2022 08:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Už i v Africe dostávají konečně lidé rozum,po zkušenostech se zeměmi jako je
Anglie a Francie,které si po staletí vybudovaly v Africe kolonie,likvidovali místní
obyvatele a zadarmo kradli pro sebe cenné suroviny,se tomu vůbec nedivím.
Přijít na to měli už dávno.

Pavel K
19. 7. 2022 09:48
Odpovědět  janle57

Možná že se přihodí „pozdě ale přece“.

milan h
19. 7. 2022 20:59
Odpovědět  janle57

ale nejvetsi genocidu v Africe rozpoutali Belgicani a jejich kral tsim Balduin

sizok
19. 7. 2022 09:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Nové republiky uznají všechny státy BRICS-u. Je to jenom otázka času.
Nechci spekulovat proč. Každopádně, Rusko pro ně bude spolehlivý partner
a od toho se bude všechno odvíjet. Zadupali jsme si to sami. V čele s fialou
a tou jeho nacistickou bandou.

Pavel K
19. 7. 2022 10:15
Odpovědět  sizok

👍 👍 👍 🙋‍♂️

Pavel
19. 7. 2022 17:46
Odpovědět  sizok

Tyhle anglosaské grázly a jejich poskoky nemůžou již ve světě ani cítit. Ono, když vám někdo stále vnucuje svoje sra- čky tak vás to brzy znechutí. My jsme dnes ale bohužel na straně těch sra- ček.