politika

Úvodní projev prezidenta Ruska na setkání s členy Rady bezpečnosti, vládou a vedením donucovacích orgánů

Taková slova na adresu USA a jejich satelitů jsme od Putina ještě neslyšeli.

Vladimir Putin: Chtěl jsem s vámi dnes probrat širokou škálu problémů.

Ministr obrany [ Sergej Šojgu] se vrátil ze zahraniční pracovní cesty, promluví o jejích výsledcích a podá zprávu o průběhu speciální vojenské operace.

Budeme samozřejmě hovořit o situaci na Blízkém východě a o otázkách zajištění práva a pořádku v samotném Rusku. Budeme hovořit o ochraně práv našich občanů a veřejné bezpečnosti, občanském míru a mezietnické harmonii, včetně zohlednění vnějších hrozeb.

Na nedávném setkání s představiteli náboženských sdružení, jak víte, jsem již mluvil o pokusech využít dramatickou situaci na Blízkém východě a dalších regionálních konfliktech proti naší zemi – proti Rusku, k destabilizaci a rozštěpení naší mnohonárodnostní a multináboženské společnosti. Používají k tomu různé prostředky, jak vidíme: lži, provokace a sofistikované technologie psychologické a informační agrese.

Opakuji: ti, kdo stojí za konfliktem na Blízkém východě a dalšími regionálními krizemi, budou využívat jejich destruktivních důsledků k rozsévání nenávisti, tlačit na lidi po celém světě. To je skutečný sobecký cíl takových geopolitických loutkařů.

Pamatujeme si, jak začalo současné kolo blízkovýchodní krize – teroristickým útokem proti civilistům Izraele a dalších zemí na území tohoto státu. Vidíme také i to, že místo potrestání zločinců a teroristů se bohužel začali mstít podle principu kolektivní odpovědnosti. 

Hrozné události, které se nyní dějí v pásmu Gazy, kdy jsou bez rozdílu zabíjeny statisíce nevinných lidí, kteří prostě nemají kam utéct, kam se schovat před bombovými útoky, nelze ničím ospravedlnit. Když se podíváte na zakrvácené děti, na mrtvé děti, na to, jak trpí ženy a staří lidé, jak umírají lékaři – samozřejmě se vám zatínají pěsti a derou se vám slzy do očí. Nedá se to říct jinak.

Ale neměli bychom, nemáme právo a nemůžeme si dovolit nechat se vést emocemi. Musíme jasně pochopit, kdo skutečně stojí za tragédií národů Blízkého východu a dalších oblastí světa, kdo organizuje smrtící chaos a kdo z toho má prospěch. Dnes se to, podle mého názoru, již stalo samozřejmým a srozumitelným pro každého – zákazníci jednají otevřeně a nestydatě.

Z globální nestability nejvíce těží současné vládnoucí elity Spojených států a jejich satelitů. Získávají z ní svou krvavou rentu. Jejich strategie je také zřejmá. Spojené státy jako světová supervelmoc – každý to vidí a chápe, i na základě trendů v globální ekonomice – slábnou a ztrácejí své pozice. Svět po-americku, s jedním hegemonem se hroutí, odchází a postupně, ale jistě se stává minulostí.

Spojené státy se s tím ale nechtějí smířit, ale naopak, chtějí si udržet, prodloužit svou dominanci, svou globální diktaturu a v podmínkách všeobecného chaosu je to pohodlnější, protože počítají s tím, že s pomocí takového chaosu omezí a destabilizují konkurenty, jak říkají, své geopolitické protivníky, mezi které zařazují i naši zemi, ale ve skutečnosti – nová centra světového rozvoje, suverénní, nezávislé země, které se nechtějí ponižovat a plnit roli lokajů.

Rusko se dnes nejen aktivně podílí na formování nového, spravedlivějšího, multipolárního světa s rovnými právy a příležitostmi pro všechny země a civilizace. Nejsme jen jedním z vůdců tohoto objektivního historického procesu, ale řeknu více a každý to ví: Rusko vede bitvu na bojišti za naši budoucnost, za zásady spravedlivého světového řádu, za svobodu zemí a národů. Bojujeme důsledně a bojují naši vojáci a důstojníci, kteří ztrácejí své kamarády, naši hrdinové.

Znovu opakuji: za tragédií Palestinců a za jatkami na Blízkém východě jako celku, za konfliktem na Ukrajině a za mnoha dalšími konflikty ve světě – v Afghánistánu, Iráku, Sýrii a tak dále – stojí vládnoucí elity Spojených států a jejich satelitů. To už je každému jasné. Jsou to oni, kdo všude staví své vojenské základny, příležitostně a bez jakéhokoliv důvodu používají vojenskou sílu a posílají zbraně do konfliktních zón. Posílají i finanční prostředky, mimo jiné na Ukrajinu a Blízký východ, a podněcují nenávist na Ukrajině a na Blízkém východě.

Když nedosahují výsledků na bojišti, chtějí nás rozdělit, pokud jde o Rusko, zevnitř, oslabit nás a zasít nesvár.  Nejsou spokojeni ani s jakoukoliv účastí Ruska na řešení globálních a regionálních problémů, včetně blízkovýchodního urovnání. Obecně nejsou rádi, když někdo nejedná nebo nemluví podle jejich příkazů. Věří pouze ve svou exkluzivitu, v to, že je jim vše dovoleno.

Nepotřebují trvalý mír ve Svaté zemi, potřebují neustálý chaos na Blízkém východě, a tak se ze všech sil snaží zdiskreditovat ty země, které trvají na okamžitém příměří v pásmu Gazy, na zastavení krveprolití, a které jsou připraveny skutečně přispět k řešení krize, a ne na ní parazitovat. I OSN – jasně vyjádřený postoj světového společenství – je vystavena útokům, skutečné šikaně a pokusům o její diskreditaci.

Chci zdůraznit: v našich přístupech k situaci na Blízkém východě, na rozdíl od Západu, nikdy nebylo prospěchářství, intriky nebo dvojité dno. Otevřeně jsme uvedli a deklarujeme svůj postoj a ten se z roku na rok nemění. Klíčem k vyřešení konfliktu je vytvoření suverénního, nezávislého palestinského státu, plnohodnotného palestinského státu. Řekli jsme to otevřeně, upřímně a více než jednou jak palestinskému, tak i izraelskému vedení.

Opakuji: pravdou je, že čím silnější bude Rusko, čím jednotnější bude naše společnost, tím efektivněji budeme schopni bránit jak naše vlastní národní zájmy, tak zájmy těch národů, které se staly obětí západní neokoloniální politiky.

Ještě jednou zdůrazním: je nutné vědět a pochopit, kde je kořen zla, kde je ten pavouk, který se snaží svou pavučinou omotat celou planetu, celý svět a chce dosáhnout naší strategické porážky na bojišti, využívá lidi, které po desetiletí balamutil, na území dnešní Ukrajiny. 

Tím, že bojujeme právě s tímto nepřítelem v rámci speciální vojenské operace, chci ještě jednou zdůraznit, posilujeme pozice všech, kteří bojují za svou nezávislost a suverenitu.

Události v Machačkale včera večer byly inspirovány, mimo jiné prostřednictvím sociálních sítí, v neposlední řadě z území Ukrajiny, rukama agentur západních zpravodajských služeb. V tomto ohledu chci položit otázku: copak je možné pomoci Palestině pokusem o útok na Taty a jejich rodiny? Tatové, mimochodem, jsou titulárním národem v Dagestánu. 

(Tatové, Tats – Nezaměňovat s horskými Židy – Lidé Tat nebo kavkazští Peršané (také: Tat, Parsi, Daghli, Lohijon) jsou perští lidé žijící v současné době v Ázerbájdžánu a Rusku (hlavně jižní Dagestán). Tatové jsou součástí původních obyvatel íránského původu na Kavkaze. Používají jazyk Tat, jihozápadní íránský jazyk poněkud odlišný od standardní perštiny, stejně jako ázerbájdžánštinu a ruštinu. Tatové jsou převážně šíitští muslimové s významnou sunnitskou muslimskou menšinou, pozn.red.)

Palestině můžeme pomoci pouze v boji proti těm, kteří stojí za touto tragédií. My, Rusko, s nimi bojujeme v rámci speciální vojenské operace, právě s nimi – jak za nás, tak za ty, kteří usilují o skutečnou, pravdivou svobodu.

Mimochodem, nepřestává mě udivovat jak kyjevský režim, tak jejich páni v zámoří. Víme, že na čestný piedestal už byli pozdvihnuti Bandera a další přisluhovači Hitlera, víme a vidíme, jak vedení Ukrajiny tleská nacistům druhé světové války, kteří měli na svědomí oběti holocaustu, osobně se zúčastnili v těchto zločinech a dnes pod vedením svých západních patronů se pokoušejí podněcovat v Rusku pogromy. 

Mimochodem, nejsem si jistý, zda o tom vědí všechny vedoucí kruhy ve Spojených státech. Nebylo by od věci, kdyby ti, kterým prý tolik záleží na občanech Izraele, provedli vyšetřování toho, co jejich speciální služby dělají na Ukrajině, když se snaží podněcovat pogromy v Rusku. Sebranka, ano a nic víc. Jinak se to říct nedá.

Ale ti, kteří skutečně hájí pravdu a spravedlnost, bojují proti zlu a útlaku, proti rasismu a neonacismu, které podporuje Západ, nyní bojují na frontě – u Doněcku, Avdeevky, na Dněpru. Budu opakovat: to jsou naši vojáci a důstojníci. Volbou skutečného muže, skutečného vojáka, je chopit se zbraně a postavit se do řady se svými bratry. Být tam, kde se rozhoduje o osudu Ruska a celého světa, včetně budoucnosti palestinského národa.

Chci upozornit hlavy všech regionů, vedoucí donucovacích orgánů a zvláštních služeb na potřebu důsledných, včasných a jasných opatření na ochranu ústavního systému Ruska, práv a svobod našich občanů, mezietnické a mezináboženské harmonie.

Pojďme, přejdeme k diskusi o všech navrhovaných tématech.

<…>

Pro Pokec24 přeložila Janinna

http://kremlin.ru/events/president/news/72618

sdíletj na

28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Radegast
1. 11. 2023 20:16

Děkujeme. pane prezidente, skvělý projev.

Místo aby Chazaři z Ukrajiny, Československa, Polska čestně vrátili Palestincům jejich území a domovy, jenž jim v roce 1948 ukradli, kleptooligarcha Ihor Kolomojskyj vyvražďuje pro změnu Palestince, však má izraelské občanství.

V Izraeli řádí ti samí Azováci.

jiří
1. 11. 2023 20:53

Mt. Z mejlu.
Orbán přijal novou ústavu, snížil počet poslanců z 380 na 199. Snížil náklady na elektřinu, vodu a plyn o 25% a pro podniky o 11% . Velmi rychle splatil dluh vůči MMF v důsledku velmi dobré daňové politiky a otevřel ekonomiku směrem na Východ. Maďarsko nedluží žádné finanční instituci ani cizí zemi ani cent!  Orbánovi se podařilo dostat nezaměstnanost na 3,8 %, vytvořil 800 000 pracovních míst a dosáhnul nejnižší inflaci za 42 let. Přistěhoval se jeden milion nových maďarských občanů ze sousedních zemí.   Orban také oznámil, že rok 2018 byl rokem maďarské rodiny. Matky mají 6 let placenou dovolenou, stát dává zvlášť poskytuje nízký úvěr na bydlení. Za 8 let porodnost vyskočila o 46%. V Maďarsku je mimořádně silný rozvoj sportovní základny – investuje 500 milionů eur do bazénů, hal a kluzišť Každý maďarský trenér, který vychová olympijského vítěze nebo světového mistra, dostává 3000 eu měsíčněpo zbytek svého života. Tak už víte proč ? To je totiž politik, který myslí na blaho národa a stará se, aby v Maďarsku měli levný plyn a energie!  A co NA-TO říká naše fialová troska?

jiří
1. 11. 2023 20:56
Odpovědět  jiří

Rakouská energetická společnost OMV v rámci dlouhodobé smlouvy s Gazpromem zvyšuje dodávky.
https://tadesco.org/zeme-eu-zdvojnasobuje-dovoz-ruskeho-plynu/

Jaris
2. 11. 2023 00:10
Odpovědět  jiří

No toto! To se Rakusaci ani trochu nestydi obchodovat s fujtajxlovym ruskym plynem?
Meli by s EU prece drzet basu a ridit se jejich heslem – ‘kdo topeni zapina, podporuje Putina’.

Helena
2. 11. 2023 08:28
Odpovědět  jiří

Upír=USA se zakousl do krku pouze ČR prostřednictvím Pyjalovo dosazené vlády – proto jsme na tom nejhůře. A upír bude sát a sát, dokud svou oběť neumoří. Ostatní v Evropě toho upíra odehnali.

All
1. 11. 2023 22:15

Specielní služby spojených států podle pres.Putina: ,,Sebranka podněcující pogromy”. Vždyť jsou ještě horší,než sebranka. Jsou to vrazi.A co ta naše,která nám nestydatě krade naši el.energii z naší jaderné elektrárny,není to přinejmenším sebranka,loupí ji a krade,aby ji pak nám velmi draze prodávali. Všichni občané ČR tvrdě dřeli a pracovali,aby jaderná elektrárna existovala a měli jsme vlastní elektrickou energii,je pouze naše a nikoho jiného.Pak přijde loupeživá sebranka do vlády a klidně nám ji krade. A kdyby jen to,jsou stále loupeživější a horší a horší.

sergej
2. 11. 2023 00:22
Odpovědět  All

Jak kdyby od zahraničních exekutorů dostali slíbenou provizi když ručíte svými majetky. Argentizace, ručíte za ukrajinu, nebude splácet? Na nich si nic nevezmou, skočí po vašich majetcích oné potencionální argentizace a V. Tlustý se nechal slyšet že tím stylem to stihnou do 2. let. Nic co bych si vymyslel.

Veny232
1. 11. 2023 22:39

Není co k tomu dodat…

pedro
1. 11. 2023 22:45

Od pravdy jsme utekli ke zločincům, kecy nemají cenu. 1989 rok zničení ČSSR. Nejlepší země světa!

Jaris
2. 11. 2023 00:15
Odpovědět  pedro

Kazdopadne si obycejni lide predstavovali zivot po 89.roce jinak. Doufali v lepsi a spravedlivejsi zitrky. Bohuzel se dockali akorat rozkradeni republiky. Pokud se prolomi Benesovy dekrety, Ceska republika konci.

Honza 1966
2. 11. 2023 09:03
Odpovědět  pedro

A teď budu zase za provokatéra. V ČSR jsem se narodil, za Novotného. V ČSSR jsem absoloval vcelé mládí a vzdělání, od roku 1984 už večerně, neb jsem se vykašlal na střední lesnickou a jen se vyučil a pracoval v železárnách. Jsem jeden z těch, tehdy mladý kluk, co pomáhal zničit reálný socialismus, nesnášeli jsme dogmata a život dle šablonky. Jezdili jsme do Budapešti na koncerty, kde jsme se setkávali s vrstevníky z poza plotu, většinou ze SRN. My nechápali, že mohou co chtějí, jen nesmí překračovat zákony, oni nechápali, že můžem jen to, co je ofiko povolené a všechno ostatní je vlastně překročení zákona i když to nikomu neublíží. Tehdy platilo kdo nejde nadšeně s námi, jde automaticky proti nám. I když nic aktivně nedělá i to že nejde stačí, aby byl protistátní živel. Jo a celý život se živím hlavně rukama.

Pavel z Moravy
2. 11. 2023 09:43
Odpovědět  Honza 1966

Však neboj, oni se ti tvoji páníčci odvděčí. Život pod krabicí s plným pytlem chroustů, tak se jeví vaše budoucnost, tak buď “”hrdý “” že jsi jedním z těch co pomohli zničit socialismus. A hlavně jim služ.

Honza 1966
2. 11. 2023 10:24
Odpovědět  Pavel z Moravy

No já mám pocit, že jsem musel sloužit do 89. Tehdy platilo “důvěřuj, ale neustále prověřuj”. Občanský výbor, uliční výbor, kontrola vylepení výzdoby v oknech, hlášení komu přivezli uhlí, starý Daněček pořád šmejdil venku a zapisoval. Já vím, vy co věříte své ideologii o třídním boji a teď na ta různá KSB a Dostatečné teorie řízení, pro které je i režim v KLDR v pořádku, co vidíte nějakého Globálního prediktora a Kolektivní západ, pro vás je život pod vládou jediné správné cesty svoboda a liberalismus otroctvím.

Pavel z Moravy
2. 11. 2023 13:27
Odpovědět  Honza 1966

Tak vám přeji do toho liberálního otroctví mnoho štěstí. Oni ho vám a dalším podobným dopřejí plnými doušky. O tom nepochybujte. Bismarck se zasloužil o to, že se vůbec kdy začaly vyplácet nějaké důchody, někdo jako vaši liberálové a jejich 70 pohlaví vám je také mohou vzít. A to bude pouze třešnička na dortíku vašeho zotročení. Považuji za zbytečné s vámi dále rozvíjet diskuzi, není o čem.

Slovan
2. 11. 2023 10:27
Odpovědět  Honza 1966

Honzíku všem bych vám dal zaplatit veškeré výdaje státu na vaší osobu a aloup šup expreso směr západní hodnoty. To co nám tu píšete, tak takhle jsme v tu dobu přemýšleli skoro všichni, po touze kapitalistického třytivého pozlátka, který měl ale rub a líc. Ale budete lhát, když nebudete souhlasit, že jsme vyděli hlavně to blýskavé a na drsný západní život už jsme pozapomínali. Ano já také takhle přemýšlel. Dnes vidím, že jsem se hluboce mýlil. Proč mám dnes jiný názor je na další diskuzi. Taky bych tenkrát chtěl vidět ty koncerty co probíhaly na Západě. Tak jsem to stihnul od 90 roku. Dnes mě to stejně už ani nebaví a za druhé z důchodu mě na to nezbývá peněz. Tak co je mi platné, když tu hraje Metallica a já na to nemám. Jsou důležitější životní hodnoty.

Honza 1966
2. 11. 2023 10:51
Odpovědět  Slovan

Výdaje státu na mou rodinu jsou nula,.rodiče jsou po smrti, děti dospělé a já jako ruční živnostník jsem víc jak třicet let nežádal ani o nemocenskou. Vše za své. Státu zatím jen platím, nikdy jsem nežádal o dotace o kompenzace, co si sám nevydělám, nemám. A na koncerty jsme jezdili tehdá do Maďarska, nepustili nás ani do Polska, protože osmdesátky a solidarita atd

Slovan
2. 11. 2023 12:14
Odpovědět  Honza 1966

Ale, ale už jen porod jsou výdaje a všechny lékařské zákroky včetně léků, pak MŠ, ZDŠ, Vyučení v oboru, to vše jde na stát. Tohle jsem měl na mysli. 😊 Jestli někdo jezdil do Polska či Maďarska tak jezdil, když na to měl tak klidně. Já jsem začal chodit až když to bylo “doma”. A že jich bylo těch koncertů. OSVČ jsem taky dělal dvacet let a dělal bych ji dál kdyby byl člověk fit. Taky mi nikdo nic nedal, vše za své. Ale mušíte být zdráv a také záleží v čem se podniká. Já bych tenkrát tu rozdováděnou omladinu na ten Západ vypustil hned a 2/3 by byly zachvilku zpět a to s prosíkem.

katango
2. 11. 2023 17:04
Odpovědět  Honza 1966

Nemocenská je pojistné plnění. A dostanete ji jen tehdy, když si platíte pojistné (a nepleťme si pojištění zdravotní a poištění nemocenské. Zdravotní platit musíte a ty peníze jdou na úhradu zdravotní péče.) Jako živnostník si můžete zvolit částku. Tady nejde o žádné výdaje státu.

Slovan
2. 11. 2023 19:00
Odpovědět  katango

Díky za doplnění, na tohle jsem zapomněl.

Honza 1966
3. 11. 2023 08:37
Odpovědět  katango

O placení daní, odvodů na zdravotní a sociální pojištění, příspěvku na zaměstnanost, mne nemusí nikdo poučovat. Já jen chtěl říct, že i když nejsem žádný boháč, tak by mi bylo trapné nechat si z pojištění vyplácet pár stovek denně. Rozhodl jsem se se starat o sebe, bez státu, nestěžuji si.

Boomer
3. 11. 2023 09:02
Odpovědět  Honza 1966

.. no, jako individualista zde, mezi nostalgickými adoranty státního/stádního kolektivismu, nebude mít lehké živobytí. Ovšem na druhou stranu je s nimi sranda, jsou spolehliví a startují na drc..

Jaris
2. 11. 2023 00:05

Ani Putin nema odvahu ukazat prstem na skutecne vrahy nejen na Blizkem vychode, ale i na Ukrajine. Jsou to predevsim zidi a sionisti. Ti vladnou jak EU, tak USA, tak Rusku. Proste maji obkliceny zapadni svet. Kdokoliv se jim postavi na odpor, je zlikvidovan, a to by se tykalo take Putina, ktereho pevne ovlada rusky zidovsky kongres. Musime si priznat, ze nam zidaci svymi nafouknutymi historkami o holocaustu prerostli pres hlavu. Je to takove zidacke zaklinadlo, ktereho se vsichni boji. A my z litosti nad jejich z historie tahnoucim se vecnym nestestim, (ktere si VZDY zpusobuji sami svym chovanim vuci hostitelskym narodum), jsme jim pomahali se vsim vsudy i s vytvorenim teroristickeho Izrahelle a ronili jsme nad nimi, ubohymi zidy, krokodyli slzy.
No a jakmile se zid dostal opet do sedla, tak se nam odvdecuje prevraty, valkami, revolucemi a praska bicem nad vsemi narody, ktere obsadil. Prevzali vladu nad zapadnim svetem, zadluzili ho a vykradaji sve hostitelske narody.

Pavel z Moravy
2. 11. 2023 09:59
Odpovědět  Jaris

Jaris, já si nemyslím, že až tak drží Putina v šachu. Sionisté mají prostě oporu amíků a západu a pokud tito budou vládnout nějakou mocí, nebude zde klid nikdy. Toto západní společenství se musí propadnout do nicoty, teprve potom mohou nastat lepší časy pro celý svět. A tady toto Putin moc dobře ví. I sionisté přijdou o moc, pokud všechny tyto agresivní státy, které jedou v režii amíků upadnou do zapomnění. To je řešení klidu na planetě, rozpad říše Washingtonsko- Bruselské a znovunastolení skutečné samostatnosti národních států. U nás je to ale složité, většina jak se to tak jeví chce stále sloužit otrokářům. A staří samozřejmě vymírají, však proč je také chtěli po šedesátce povinně vakcinovat? To snad chápe nebo měl by i totální idiot.

Veny232
2. 11. 2023 18:02
Odpovědět  Jaris

Není to uplně přesné…ale v principu máš pravdu…Jen jsou tam chybičky. Putina poslal Bůh to řádění ukončit…a s Chazary toho nemá společného víc než musí.

sergej
2. 11. 2023 00:15

To je projev hodný, no ano superkategorie vědomí a jako kdybych slyšel zástupce boha na zemi. Kdy u slovanů to snad byl AS.
https://s.w.org/images/core/emoji/14.0.0/svg/1f44d.svg https://s.w.org/images/core/emoji/14.0.0/svg/1f340.svg

Pavel z Moravy
2. 11. 2023 10:09
Odpovědět  sergej

Je to prostě duševně vyzrálý jedinec, chápající potřeby celého lidstva. Takových je asi na planetě opravdu jako šafránu. Když chce jedinec dobro pro všechny a přitom neupřednostňuje svoje potřeby, pak by již asi z hlediska východních nauk mohl být prohlášen za člověka, jenž dosáhl opravdu osvícennosti. Je důležité, že on nyní řídí Rusko, neboť tím jsme se prozatím vyhnuli 3. světové válce. Málo jiných vůdců by odolalo takovým prasárnám, které západ Rusku provádí.

Administrátor
P.A.Semi
3. 11. 2023 03:18
Odpovědět  Pavel z Moravy

Aspoň narozdí od zdejších papoušků tentokrát už neříká, že za to mohou “Spojené Státy”, ale aspoň “vládnoucí elity Spojených států”…

Samozřejmě je nechce jmenovat, kdo tahá za nitky těch “elit”, které jsou vidět v Médiích atd, tak to takhle nějak zgeneralizuje…

Ale všichni amerikanofobové to pak jako obvykle překroutí, že za to prý mohou paušálně celé “USA” včetně Amerického lidu…

πα½

Boomer
3. 11. 2023 09:04
Odpovědět  P.A.Semi

.. lid je tradičně takovou jakousi zemnicí deskou hromosvodu. Vojenským slangem “ho*no vždy padá směrem dolů”.