Útoky na Maďarsko kvůli vakcíně “Sputnik V”

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó uvedl, že maďarské úřady byly po rozhodnutí schválení ruské vakcíny “Sputnik V” napadeny, protože obrátily „svůj pohled na východ, místo aby se dívaly pouze na západ“.

Ministr zahraničí Péter Szijjártó poznamenal, že výběr vakcín je dán výsledky podrobné analýzy odborníků.

“Když vyšlo najevo, že budeme diskutovat o nákupu vakcín “Sputnik V” a “Sinopharm”, byli jsme vystaveni rozsáhlému politickému útoku <…> jednoduše proto, že jsme se rozhodli obrátit náš pohled na východ, namísto se dívat pouze na západ, co se týká nákupu vakcín,“ řekl.

Ministr poznamenal, že výběr vakcín je podmíněn výsledky podrobné analýzy maďarských odborníků. 

„Náš národní regulační orgán vyslal do Ruska delegaci odborníků, nikoli politiky. Navštívili místa, kde byla vakcína vyrobena. Poté diskutovali s ruským regulačním orgánem, se samotným výrobcem. Studovali dokumentaci – tisíce a tisíce stránek a poté, se rozhodli po tomto důkladném postupu. Nikdo z těch, kteří na nás zaútočili, se nezeptal: „Co říkají vaši odborníci? Je to opravdu efektivní, bezpečné?“ zdůraznil Szijjártó.

„Ale my jsme si obecně už zvykli. Ať děláme cokoli tady v Maďarsku, je to okamžitě kritizováno a poté, o pár měsíců nebo let později, každý následuje náš příklad. Samozřejmě nám nikdo nedává zásluhy za to, že jsme první, ale takto politika funguje.“ shrnul ministr zahraničí.

Szijjártó uvedl, že Maďarsko a Srbsko udělaly správnou věc, když se rozhodly koupit vakcíny proti koronaviru z Ruska a Číny.  Samotný diplomat byl očkován ruskou vakcínou “Sputnik V”. Zároveň má podle jeho názoru Evropa „silnou lobby“ namířenou proti vakcínám vyráběným mimo Evropskou unii.

V listopadu 2020 se Maďarsko stalo první zemí EU, která obdržela vzorky vakcíny “Sputnik V” pro výzkum. 
V únoru 2021 Národní centrum pro veřejné zdraví schválilo užívání ruské vakcíny v zemi. 

V současné době má v Maďarsko k očkování těchto pět léků: americko-německé konsorcium Pfizer-BioNTech, americká společnost Moderna, britsko-švédská AstraZeneca, ruská vakcína Sputnik V a vakcína vyráběná čínskou společností Sinopharm.

https://bit.ly/3tIDUEA

sdíletj na