politika

Útoky na americké vojenské základny

Americká vojenská základna poblíž ropného pole Al-Omar ve východní Sýrii byla odpoledne napadena bezpilotními letouny, uvádí TASS s odkazem na televizní kanál Al Mayadeen.

Je třeba poznamenat, že na území základny došlo k několika silným výbuchům. 

Podle televizního kanálu drony zasáhly také americkou základnu v Al-Shaddadi na jihu provincie Hasakah. 

K odpovědnosti za tyto útoky se přihlásilo hnutí “Islámský odpor Iráku”, jehož součástí jsou bojovníci šíitských ozbrojených skupin, kteří bojovali proti teroristům ze skupiny Islámský stát.

Jak je uvedeno v prohlášení organizace, na které se odvolává Al Mayadeen, šíitští bojovníci dříve zaútočili na základnu USA a západní koalice v pohraničním městě Al-Tanf (250 km od Damašku) a také na uprchlický tábor Al-Rukban nacházející v blízkosti základny, kde jsou umístěny loutkové formace opozičních syrských ozbrojených sil. Text poznamenává, že na území dvou objektů byl vyhlášen poplach a nepřítel k odražení útoku UAV použil protiletadlové zbraně.

V pondělí ráno byla napadena letecká základna v Al-Malikiya na severovýchodě Sýrie a americká vojenská základna poblíž plynového pole Koniko v provincii Deir ez-Zor. 

Šíitští bojovníci tvrdí, že jejich drony zasáhly všechny pozemní cíle.

Představitel “Islámského odporu Iráku” Džaafar al-Husseini dříve oznámil, že „jednotky mudžahedínů se postavily na stranu palestinských bratrů v pásmu Gazy a namířily své útoky na americké základny, aby jim poskytly podporu“.

Mluvčí amerického ministerstva obrany Patrick Ryder řekl, že americké síly se v minulém týdnu dostaly pod opakované útoky v Iráku a Sýrii.

Ryder během brífinku pro novináře řekl, že podle předběžných údajů byly mezi 17. říjnem a 24. říjnem americké a koaliční síly „nejméně 10krát napadeny bezpilotními letouny a raketami v Iráku a třikrát v Sýrii,“ uvádí ТАSS. 

Mluvčí Pentagonu odmítl upřesnit počet lidí zraněných při útocích.

Televizní kanál Al Mayadeen informoval o útoku na americkou vojenskou základnu Tanf, která se nachází v syrské oblasti sousedící s Jordánskem a Irákem. Americké centrální velení oznámilo, že americké armádě se podařilo zničit dva drony při přiblížení k základně v al-Tanf.

https://1url.cz/6uRLX

sdíletj na

8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Helena
24. 10. 2023 21:27

Jooo – Americká vojenská základna poblíž ropného pole Al-Omar ve východní Sýrii. Vypadá to, že USA v grýndýlu předběhnou celou Evropu a přestanou používat ropu a přestanou jezdit v autech dřív než my. Né že by chůze a jízda na kole těm tlustým americkým prdelím neprospěla…

janle57
24. 10. 2023 22:34

Jak to tak vypadá tak se rozhodl celý arabský svět konečně vypráskat z těchto končin
popcornovské vyslance šíření té správné demokracie,začíná přituhovat a asi se brzy
dočkáme velké mely na celém Středním a Blízkém východě,na revanš hotdogovským
letadlovým neckám sem posílají i Číňané válečné lodě a RF posiluje své letecké
základny v Sýrii,tohle asi doopravdy neskončí dobře.

Putinovec
24. 10. 2023 22:58

Hranice hnUSA se začínají scvrkávat . Budou rádi , když si udrží území ukradené v sev. Americe .
Než jim “sama” od sebe vypukne občanská válka .

Albi
24. 10. 2023 22:58

Útok na americkou základnu – a to se jim snad nelíbí?
Vždyť i podle západních analytiků (těch “vidoucích”) tu válku chtěli a taky potřebují. Tak ji mají a zas všechno špatně?

ZMann
25. 10. 2023 08:25
Odpovědět  Albi

Dobrých zpráv není nikdy dost, jen tal dál.

Pavel z Moravy
25. 10. 2023 11:24
Odpovědět  ZMann

Až přijde zpráva, že ta země úplně klekla a spolu s Británií a svazem pošahaných západních republik Evropy se budou starat pouze sami o sebe, to bude ta nejlepší zpráva. Pak bych byl jako ateista možná ochoten i věřit, že Bůh existuje.

primak
25. 10. 2023 10:05

“Mluvčí Pentagonu odmítl upřesnit počet lidí zraněných při útocích.” Když se tak na toho jeho vysvětlování dívám, tak mi ho přijde až líto. Listuje, nemůže to najít a tak aspoň nám řekne, že tu situaci ostře sledují (monitorují asi s monitorem).

Frank1
25. 10. 2023 11:59

Dobra zprava. Kradeze surovin skrze US Army budou brzy ukonceny vsude, kde je beztrestne loupila US soldateska.