Útok na Západ jede na všech frontách – Čína podpořila Argentinu v otázce vlastnictví Falklandských ostrovů

Nedávno vešlo ve známost, že Británie začala nasazovat protiletadlový systém Sky Sabre, pozemní systém protivzdušné obrany nové generace s dlouhým dosahem na sporných Malvínách (Falklandy).

Malvínské ostrovy (Falklandské ostrovy)

V reakci na to Ministerstvo zahraničních věcí Argentiny 5. února protestovalo, protože zvýšená militarizace ostrovů a vojenská přítomnost Britů na sporném území odporují řadě rezolucí OSN. 

Odpovídající prohlášení zveřejnilo ministerstvo zahraničních věcí jihoamerické republiky.

 Argentinská republika kategoricky odmítá nové rozmístění britských zbraní na Malvínských ostrovech.

Jde o další neopodstatněnou demonstraci síly a úmyslné vyhýbání se výzvám v četných rezolucích OSN a dalších mezinárodních organizací, které vyzývají Argentinu i Spojené království k obnovení jednání .“ 

– říká text prohlášení Ministerstva zahraničních věcí Argentiny.

Malvínské (Falklandské) ostrovy mají za sebou bohatou historii bojů za svou národní identitu. 

Významnou roli v jejich osudu sehrály Francie, Španělsko, USA, Anglie a Argentina. Od konce 18. století přecházely z jedné ruky do druhé, nebo prostě zůstaly v samosprávě. To se dělo až do 40. let 19. století, kdy se Anglie rozhodla pevně se na souostroví usadit. Argentina s tímto faktem rozhodně odmítla souhlasit a považovala ostrovy za své území. V roce 1982 se Argentina dokonce pokusila vrátit ostrovy pod svou jurisdikci silou (válka o Falklandy), ale Anglie se ukázala být silnější.

Aniž bychom zacházeli do spletitosti územního sporu, poznamenáme, že Argentina má skutečně dobrý důvod považovat ostrovy za své. Ale tak či onak je souostroví pod kontrolou a správou Anglie. 

A vzhledem k tomu, že šelf ostrovů obsahuje ropu, jejíž zásoby podle některých odhadů dosahují 60 miliard barelů, Anglie nikdy nepřipustí ztrátu kontroly nad Falklandami. Pro srovnání, podle statistické zprávy BP činily na konci roku 2008 prokázané zásoby ropy Ruské federace 79 miliard barelů.

Ale zpět k tématu. 

A tak 5. února Argentina protestovala v OSN. Protest by se utopil v mase mnoha dalších protestů, neshod a obav, pokud by nebylo jednoho ale – tento protest 8. února nečekaně hlasitě podpořila Čína, která se předtím držela stranou a nestavěla se na něčí stranu v podobných sporech daleko od svého území.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian řekl:

„Mám v úmyslu zdůraznit, že čínský postoj k Malvínským ostrovům je konzistentní a jasný, zůstává nezměněn: silně podporujeme legitimní nároky Argentiny na suverenitu nad souostrovím Malvíny.“

Již dříve jsme psali o tom, že představitel Číny v OSN Zhang Jun otevřeně obvinil Spojené státy z válečných zločinů, a dokonce připomněl genocidu Indiánů: V OSN obvinili USA z genocidy Indiánů

A na konci ledna mluvčí čínského ministerstva zahraničí označil Guantánamo za „nesmazatelnou skvrnu na lidských právech ve Spojených státech “ .

Vidíme tedy, že Čína začala vyvíjet výrazný tlak na pozice Západu v celé řadě otázek. K tomuto procesu se přidalo i Rusko. Kromě nedávného „ultimáta“, požadujícího odstranění NATO z našich hranic, Rusko spolu s Čínou zpochybnilo pozitivní roli Západu v globálním rozvoji.

Ve společném rusko-čínském prohlášení vydaném po návštěvě Vladimíra Putina, které jsme analyzovali v článku: Analýza společného prohlášení Ruska a Číny po jednání v Pekingu

Rusko a Čína zdůraznily, že demokracii nelze budovat a vnucovat podle nějakého standardu, který Západ považuje za jediný správný.  Svět je na to příliš rozmanitý a každý národ by měl mít svou vlastní demokracii.

Rostoucí počet různých obvinění, které zaznívají na adresu Spojených států a Anglie ukazuje, že svět je unavený Západem, který se staví jako hlavní zastánce demokratických hodnot a monopolizuje si roli světového soudce, který jediný rozhoduje o tom, co je správné a co ne, kdo vlastní určitá území oprávněně a kdo okupuje zemi kvůli nedorozumění.

Západ si příliš zahrával a rychle ztrácí monopol, který si v posledních desetiletích vytvořil pro rozhodující slovo ve světové politice a diktát ideologických hodnotových orientací. Své nevzhledné vnitřnosti dlouho a úspěšně zakrýval krásnými hesly. Ale ať se lano kroutí sebevíc, konec stejně bude.

Politika totálního podvodu a šíření strachu z vojenské síly je velmi vratká konstrukce pro nadvládu. Stačí udělat jeden špatný krok, dovolit chvilku slabosti a ten, kdo se donedávna podřizoval, s velkou radostí obrátí svůj léty nahromaděný hněv proti samotnému hegemonovi a připomene všechny křivdy, které na něm hegemon provedl.

A díky úsilí Ruska a Číny už zbytek světa vycítil slabost Západu.

Další zajímavé články na stránce: divanpolitikan.ru
https://bit.ly/3JkHkFq

5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
11. 2. 2022 10:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Už mě to skoro unavuje, zabývat se tím britským ksindlem, Malvíny, to je jen další ze ?áren, kterých je ta britská sebranka schopná! Tím více si vážím postoje ČLR k této otázce. Jen houšť a větší kapky!!

Jiří
11. 2. 2022 20:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Oni émigranti ukáží nafoukanejm anglánům zač je v Pardubicích perník.