politika

Usekli jsme hadovi hlavu. Von der Leyenová zarazila Sputnik a Russia Today

27.02.2022 19:14

EU se chystá mediálnímu „hadovi useknout hlavu“. Dvě konkrétní média – Russia Today a Sputnik – už prý nebudou moct šířit lži o Putinově válce na Ukrajině.

reklama

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že EU zatne tipec dvěma ruským médiím šířícím ruské lži o Putinově válce na Ukrajině.

„Zarazíme kremelskou mediální mašinerii na půdě EU. Státem vlastněné Russia Today a Sputnik a jejich dceřiné společnosti už nebudou moci šířit své lži, aby ospravedlnily Putinovu válku. Vyvíjíme nástroje k zákazu jejich toxických a škodlivých dezinformací v Evropě,“ uvedla Ursula von der Leyenová na Twitteru.

Mediální úder EU proti Rusku

Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell k tomu doplnil, že EU se rozhodla useknout mediálnímu „hadovi hlavu“.

„Dnes děláme zásadní krok k uzavření kohoutku ruské informační manipulace v Evropě tím, že zakážeme Russia Today a Sputniku působit v Evropské unii. Usekneme hlavu hadovi,“ řekl Borrell.


V tom, co nazvala „bezprecedentním“ krokem, von der Leyenová oznámila, že „v Evropské unii zakážeme kremelskou mediální mašinérii“.

„Státem vlastněné Russia Today a Sputnik, stejně jako jejich dceřiné společnosti, již nebudou moci šířit své lži, aby ospravedlnily Putinovu válku a zasévaly rozdělení v naší unii,“ pokračovala. “Vyvíjíme nástroje k zákazu toxických a škodlivých dezinformací v Evropě.”

Krok Von der Leyenové přichází den poté, co Asociace evropských novinářů vyzvala EU, aby zavedla celoblokový zákaz RT a nechala své novináře „odstranit“. Přichází také několik dní poté, co EU schválila šéfredaktorku RT Margaritu Simonyanovou. 

Simonyan reagoval na nejnovější zákaz prohlášením, že „v žádné zemi nebude propuštěna ani jedna osoba, která pro nás věrně pracovala a nadále pracuje“.

Víme, jak dělat svou práci v podmínkách zákazů . Tito svobodomyslní lidé nás na to připravují osm let.

RT již dříve čelila cenzuře v Evropě, přičemž němečtí regulátoři začátkem tohoto měsíce zakázali její německy psaný kanál. Nedávno dceřiná společnost Google YouTube a mateřská společnost Facebooku Meta v sobotu demonetizovaly účty RT, zatímco Google dříve v neděli zablokoval stahování aplikace RT na ukrajinském území.

Bezprostředně před oznámením zákazu RT a Sputnik von der Leyen prozradila, že EU také uzavře svůj vzdušný prostor všem ruským letadlům a bude zásobovat Ukrajinu zbraněmi.
https://bit.ly/3hpJcR4

sdíletj na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zdena
27. 2. 2022 20:55

Těmi zbraněmi jen přilévají olej do ohně a teď to neštěstí, že je Zelenský rozdává gratis na ulici…. jako by neznal lidskou povahu…. zrovna on….tohle normální cestou nikdy neskončí…. proboha….

Mír
27. 2. 2022 20:57