USA změnily plán. Nebezpečně, varoval prof. Mearsheimer. I pro Česko

13.05.2022

„Bidenova vláda zvyšuje nároky a staví Putina do pozice, v níž by mohl použít jaderné zbraně. Myslím, že to je pozoruhodně hloupé,“ vyjádřil se k přístupu současné americké administrativy k Rusku profesor politologie na Chicagské univerzitě John J. Mearsheimer ve vysílání americké televize PBS. Cíle Bidenovy administrativy se dle něho díky silnému odhodlání Ukrajinců pozměnily a ta teď chce vyřadit Rusko z velmocenského žebříčku. Právě to by prý mohlo Moskvu přimět k jadernému útoku blízko českých hranic na západě Ukrajiny. „Co budeme dělat potom?“ ptá se Mearsheimer.

Mearsheimer, působící na Chicagské univerzitě, míní, že si zpočátku Bidenova administrativa myslela, že nejvíce, co můžeme na Ukrajině udělat, je mařit ruskou ofenzívu pomocí Kyjevu. Během obrany proti ruské agresi se však ukázalo, nakolik jsou Ukrajinci dobří bojovníci a s tím se posunuly cíle americké vlády.

„Když se ukázalo, že si Ukrajinci na bojišti proti Rusům vedou velmi dobře, naše cíle jsme vystupňovali a nakonec výrazně vystupňovali. A nyní již usilujeme o to, abychom ruským silám na Ukrajině způsobili rozhodující porážku – tedy porazili Rusy na bitevním poli a navíc jim sankcemi zničili ruskou ekonomiku,“ shrnul s tím, že cílem je oslabení ruské moci.

Podle Mearsheimera to řekl „velmi jasně“ i americký ministr obrany Lloyd Austin. Cílem jeho a Bidenovy administrativy má nyní být vyřadit Rusko z velmocenského žebříčku.

Výkonná ředitelka McCainova institutu na Arizonské státní univerzitě Evelyn Farkasová, která za Obamovy vlády působila na ministerstvu obrany coby náměstkyně ministra pro oblast Eurasie, má za to, že k Ukrajině přistupovala stejně jak Obamova, tak i Trumpova administrativa.

„Naším cílem bylo chránit právo Ukrajiny na její suverenitu, na hranice tak, jak existují, a samozřejmě jejich právo na přidružení k NATO nebo k Evropské unii. Takže to je stabilní,“ řekla.

Přístup Bidenovy administrativy se také podle ní nesl ve znamení změn a Bidenova vláda uznala, že sankce nestačí. Jediný způsob zastavení Putina tak má být „co nejrychlejší porážka Ruska na bojišti“.

Roztahovačná agresivní politika Ruska, která dle ní začala napadením Gruzie v roce 2008, nepřestane, dokud „bude Vladimir Putin v Kremlu, a dokud bude mít peníze na podporu takové zahraniční politiky, této vojenské agrese“.

Bidenova administrativa si dle ní nepřeje oslabení Ruska na natrvalo, jde ale o oslabení této zahraniční politiky Kremlu.

Mearsheimer však něco takové považuje za „hloupé“ a „nebezpečné“, jelikož by Rusko mohlo nakonec použít i jaderné zbraně. „Víme, že jediná okolnost, za které velmoc pravděpodobně použije jaderné zbraně, je ohrožení jejího přežití, když se domnívá, že jí hrozí rozhodující porážka,“ varoval.

A právě takováto rozhodující porážka podle profesora politologie nyní Rusku hrozí. „Myslím si, že bychom měli vynaložit obrovské úsilí, abychom je nedostali do situace, kdy by o použití jaderných zbraní vůbec uvažovali, natož aby je použili,“ upozornil před příliš tvrdým zásahem proti Rusku kvůli válce, kterou vyvolalo na Ukrajině.

Farkasová míní, že přitom Rusko nechce jaderný konflikt a ani konvenční válku se Spojenými státy či NATO, když i na Ukrajině může „jen stěží vyhrát“.

Hrozba použití jaderných zbraní sice dle bývalé náměstkyně ministra obrany existuje, pokud bychom ale nezabránili Putinovi v dobytí Ukrajiny, hrozí dle ní, že se ruský prezident rozhodne následně zaútočit na Gruzii, Moldavsko a nakonec i rozbít NATO a zavést zpět své sféry vlivu.

Možný cíl jaderných zbraní by dle Mearsheimera byl velmi blízko českých hranic – Putin by dle jeho názoru udeřil na západě Ukrajiny. „Na západní Ukrajině nejsou žádné síly NATO ani americké síly. Takže by na nás nezaútočil. Použil by tyto zbraně na Ukrajině. A otázkou je, co budeme dělat potom? A já si nejsem jistý, co bychom pak dělali. Použili bychom jaderné zbraně? Nechali bychom se pak zatáhnout do války?“ táže se. Současnou situaci přitom připodobnil ke kubánské krizi.

Zdali by následně Amerika po jaderném výbuchu v Evropě reagovala recipročně, a jakým stylem, netuší ani Farkasová, zřejmě by prý ale jaderný útok znamenal přímý vstup Spojených států do války s Ruskem. „To sice neznamená nasazení vojáků, ale znamená to, že Rusko prohraje,“ naznačila, že to chápe i Putin.

https://bit.ly/38lINyr

3.9 9 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3.9 9 hlasy
Ohodnotit příspěvek
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Ladislav
13. 5. 2022 17:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Srovnat to teroristické a válečné hnízdo se zemí! Čím dříve, tím lépe! Svět si blahem vydechne.

Ladislav
13. 5. 2022 17:21
Odpovědět  Ladislav

Samozřejmě USA!

All
13. 5. 2022 17:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Typická USA propaganda a provokace s ,,reklamou války s použitím atomových zbraní“.Rusko to řeklo jasně a srozumitelně,že je jako první nepoužijí. Ale na západě to budou stále mlít dokola a překrucovat ,provokovat. Co budete dělat pane Mearsheimer ,,potom“,jak jste naznačil ? Už nic,všichni zhynou,včetně USA. Taky je dost lidí,kteří vědí,že atomky na Japonsko shodily USA,,navíc zcela zbytečně.Použili je jako první. A my,česká republika máme tolerovat tyto provokace a lhaní ? Všichni nejsme kývači bez mozků, u nás se takto chovají jen hrabiví politici,psychopaté,neziskovky a mnozí TV čumilové 24 hodin denně, propagující zločiny,vraždy ,násilí, a podle koho ? A proč ? A mezitím nás naši političtí tajtrlíci okrádají dál,buzerují,šikanují a dělají si zcela po emericku,co chtějí.Každé 4 roky noví,aby taky nahrabali a nakradli. Byl jsem v lese a potok,který býval plný,už nyní vysychá a srny po kladení mláďat marně hledaly vodu. A nám tajtrlíci zaprodali cizím i tu vodu,nenažranci. Kde to jsme, politici? Vedete nás do řiti a do pekel.

ZRX1200
13. 5. 2022 18:03
Ohodnotit příspěvek :
     

A jak ten pomatenec přišel na to, že Ukrajinci jsou zdatní bojovníci a mohou Rusku, potažmo jeho ekonomice způsobit zdrcující porážku. Je to zjevná lež. Pravděpodobnější je, že si ti parchanti připravují infopole pro jaderný úder pod falešnou vlajkou na Ukrajině. Právě proto, že Ukrajina nestoudně prohrává. Už by bylo třeba, aby ti zmetci ochutnali svoji medicínu.

All
13. 5. 2022 18:39
Odpovědět  ZRX1200

Ano, doplňují tak infopole těmito dezinformacemi,neustále infopole připravují pro jaderný ůder. Jejich propaganda spolu s jedovou vakcinací,naháněním strachu a řízenou nenávistí pokračuje,následovat má velká krize s nedostatkem potravin,válka a genocida,vše pro skupinu ,,nadlidí“,satanistů NWO.

All
13. 5. 2022 18:51
Odpovědět  All

Tohle jim nesníme dovolit,jejich infopole eliminovat odkryváním jejich plánů,zveřejňováním pravdy,za pravdu i bojovat se ctí.Nejhorší jsou ,,bestie z pozadí,zpoza opony „,co to řídí,ty odhalovat a hnát ku zodpovědnosti.

orinoko
13. 5. 2022 18:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Až na výjimky tam, slintaji úplně všichni. Halič vzdoruje…. Do posledního ubota? Aby se emericti soudruzi a soudrzky nemýlili. Ta atomovka může dopadnout třeba na Pětiúhelník.

Milan h
13. 5. 2022 18:19
Odpovědět  orinoko

soudruh profesor je zcela mimo to ze je vzdelany na urovni 8 tridy zds z nerho nedela inteligentniho

Ladislav
14. 5. 2022 06:51
Odpovědět  orinoko

Včera bylo pozdě!

Pozor
13. 5. 2022 18:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Samé hlúposti, Rusko rozhodne nikdy nepoužie jadrové zbrane na ruskej zemi, čiže ani na Ukrajine. Aký by to malo zmysel pre Rusko? Ak Rusko bude donútené použiť jadrové zbrane tak ich určite použie stovky kilometrov od svojich hraníc, Praha by skutočne mohla byť jedným, z cieľov.

VAL
13. 5. 2022 18:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Aby se ušáci nedivili případnému Putinovu nástupci. Budou čekat Jelcina 0.2 a dočkají se Stalina 0.2. A budou mít po pi-či. A my s nimi.

iii
13. 5. 2022 19:58
Odpovědět  VAL

Tipuji Kadyrova za nástupce VVP

Gales
13. 5. 2022 19:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdybyste blbečci věděli,že jakmile by rusko použilo jaderné zbraně,tak by z vás byl za hodinu americkej škvarek. A současně by se škvařila i Evropa.Fiala by ani nestačil vyslat jasnej signál.

Boomer
13. 5. 2022 19:10
Ohodnotit příspěvek :
     

.. tak nějak pořád se v USA snaží úporně vzbudit dojem, že v Moskvě jsou idioti, kterým ani teď ještě nedochází, do čeho se pustili. Hitler už je taky měl na lopatě a nedopadlo to.. a před ním ještě jiní. Nepoučitelní..

janle57
14. 5. 2022 09:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Ze slov toho amerického teoretika je víc než jasné,že by mu nevadila jaderná válka
v Evropě,kterou by Mickey Mousové prostřednictvím Ukrajiny vyprovokovali,jen
ať se ta Evropa zničí,abychom tam mohli nastoupit my,asi je mu jasné jak by to
s armádami NATO dopadlo v konvenční válce s bojovou morálkou Italů,Řeků,
Portugalců a jiné líné sebranky ze Západu,která by měla nasazovat vlastní krky
pro nějakou Ukrajinu,na to se mají tihle povaleči hodně moc rádi.