USA tvrdě odsuzují vojenskou vzpouru v Mali, ale „Putin už je v Mali“

Spojené státy důrazně odsuzují vojenskou vzpouru v Mali, uvedl ministr obrany USA Mike Pompeo.

„USA důrazně odsuzují vzpouru z 18. srpna v Mali, stejně jako odsuzujeme jakékoli násilné převzetí moci,“ uvedl Pompeo ve svém prohlášení na Twitteru.

Ministr uvedl, že je třeba zaručit svobodu zadržovaným členům vlády a jejich rodinám.
USA vybízí všechny politické a vojenské hráče, aby usilovali o obnovu ústavní vlády. Vyzýváme všechny zúčastněné strany v Mali, aby se zapojily do mírového dialogu, respektovaly práva občanů Mali na svobodu projevu a pokojné shromažďování a odmítly násilí,“ uvedl Pompeo.

Dříve média informovala, že pořadatelé vojenského povstání v Mali byli dva vysoce postavení důstojníci – plukovníci Sadio Camara a Malik Diau. 18. srpna vzbouřenci zajali prezidenta Ibrahima Boubacara Keitha, premiéra Bouba Cisse, předsedu národního shromáždění Musa Timbine a ministra hospodářství a financí Abdoulaye Daffa a řadu vysoce postavených úředníků a armády. 

Keitha rezignoval v noci na 19. srpna a uvedl, že nechce prolévat krev, aby zůstal u moci.

Existují vážné důvody se domnívat, že kdyby nebylo Francie, boj proti terorismu a válka by v Mali již dávno skončila. 

Na otázku, co přesně Francie dělá v Mali, je obtížné jednoznačně odpovědět. Paříž oficiálně bojuje proti terorismu, ale extrémně nízká účinnost francouzkých akcí ukazuje, že to není její prvotní cíl. V této souvislosti může verze o uranových dolech a použití Mali jako hlavního odrazového můstku pro africký Sahel projít.

Autor kanálu Telegram o Africe Zangaro Today naznačuje, že „až 80% obyvatel Mali není spokojeno s činy francouzského kontingentu.“ Zdánlivě nekonečná válka, která se zde vede, postihuje všechny vrstvy společnosti – a pokud by nebylo francouzskému tlaku, došlo by k národnímu smíření už dávno.

Proto byli vojáci vítáni jako osvoboditelé.

Mezitím se domorodci v Mali modlí za příchod Ruského světa …

https://bit.ly/34snjv5

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek