politika

USA si daly vánoční dárek. Rozšířily své území o 1 milion km2

Americké ministerstvo zahraničí oznámilo rozšíření kontinentálního šelfu Spojených států v Arktidě a Beringově moři na plochu asi 1 milionu kilometrů čtverečních. 

Minulý měsíc, když se Spojené státy teprve připravovaly na vánoční svátky, si nadělily dárek s předstihem: asi milion kilometrů čtverečních mořského dna (oblast srovnatelná se státem Texas plus Nové Mexiko). Washington toto území nazval rozšířením kontinentálního šelfu. Podle mezinárodní konvence se výlučná ekonomická zóna země rozkládá 200 námořních mil (370,4 kilometrů) od pobřeží. 

“Kontinentální šelf je rozšířením pevninského území země pod vodou. Spojené státy mají v souladu s mezinárodním právem právo chránit a spravovat zdroje a životně důležitá stanoviště,” uvádí americké ministerstvo zahraničí v prohlášení citovaném agenturou Bloomberg.

Takzvaný rozšířený kontinentální šelf podle publikace zaujímá oblast především v Arktidě a Beringově moři, což je oblast rostoucího strategického významu, kterou si nárokují také Kanada a Rusko.

USA tak chtějí rozšířením šelfu získat přístup k nerostům pro výrobu baterií pro elektromobily. Jsou tam také ropná a plynová pole, píše se v článku. Uvádí RIA Novosti.

Spojené státy, které deklarují rozšíření kontinentálního šelfu nad 200 námořních mil, jednají bez jakéhokoli mezinárodního právního základu, což znamená, že mezinárodní společenství má právo nové hranice neuznat. Tento názor vyjádřil místopředseda Rady federace Konstantin Kosačev na svém kanálu Telegram.

Kosačev komentoval nové oficiální mapy, které zveřejnil Washington. Z nich vyplývá, že kontinentální šelf země nyní začíná za předělem 200 námořních mil od pobřeží v Arktidě, Atlantiku, Beringově moři, Tichém oceánu, dvou částech Mexického zálivu a u Marianských ostrovů. V tomto ohledu mají Spojené státy územní spor s Kanadou a Japonskem, poznamenal Kosačev.

Vysvětlil, že při zdůvodňování ministerstvo zahraničí USA citovalo Úmluvu OSN o mořském právu z roku 1982 jako základ pro rozšíření šelfu. Washington ji však dosud neratifikoval. Spojené státy navíc neprokázaly pokračování pevniny pod vodou dále než 200 mil od základních linií.

Jak řekl Kosačev, další země, jako je Rusko, Kanada a Dánsko, na rozdíl od Spojených států, zaslaly Komisi OSN pro hranice kontinentálního šelfu žádosti o rozšíření hranic a „čekají roky“ na přezkum svých nároků.

„Rusko jako odpovědný účastník úmluvy plně dodržuje její ustanovení,“ zdůraznil Kosačev.

https://www.rbc.ru/rbcfreenews/658932a79a7947cf6caed493

Rozloha samotných USA je v současné době téměř 10 milionů km2. Jejich největší „kontinentální“ stát Texas má rozlohu 0,7 milionu km2.

Spojené státy si tak během jednoho dne přisvojily oblast rovnající se 10 % celé jejich rozlohy, tedy 1,5 Texasu.  Navíc to udělaly svým vlastním nařízením, aniž by se kohokoli zeptaly.

Jak přijít k takovému bonusu?

Faktem je, že v mezinárodním právu existuje klauzule, kterou země aktivně využívají, včetně Ruska.

Týká se kontinentálního šelfu. Šelf je přímým pokračováním kontinentu pod vodou. A v souladu s mezinárodním právem se má za to, že šelf patří zemi, které patří i samotné pobřeží.

Pravidlo je logické a oprávněné. Pravda, dříve to nikdo pořádně nevyužíval. Alespoň ne v Arktidě.

Koneckonců, kdo potřebuje kousek dna Severního ledového oceánu?

Doba a technologie se však mění. Dnes se lidstvo již naučilo těžit přírodní zdroje z kontinentálního šelfu. Navíc se ukázalo, že je tam uloženo téměř několikanásobně více zdrojů, než zbývá na zbytku planety (ropa, plyn, kovy atd.)

Země si tedy začaly nárokovat svá práva na šelf v různých částech Arktidy. A nejen tam.

Každý například ví, že Krym se 18. března 2014 připojil k Rusku. Málokdo však ví, že 3 dny před tím, 15. března 2014, OSN potvrdila ruská práva na kontinentální šelf v Ochotském moři.

Kromě toho je plocha Krymu 27 tisíc km2 a plocha šelfu v Ochotském moři (s bohatými zásobami ropy) je 52 tisíc km2, tedy 2krát více.

Rusko také prokázalo svá práva na Lomonosovův hřbet a Mendělejevův výstupek – to jsou obrovské části dna Severního ledového oceánu.

Aby však Rusko dokázalo svá práva na šelf, poslalo do hlubin batyskafy, které studovaly geologii dna. Pracovaly na tom stovky a tisíce inženýrů a geologů. Poté byla data předána speciální komisi OSN k posouzení…

Co udělaly USA?

Jednoduše řekly: tady máme Aljašku. A vedle ní je oceán. Věříme, že 1 milion km2 tohoto dna oceánu tvoří náš kontinentální šelf. Žádné posouzení komise OSN. Pro Spojené státy stačí vnitřní vyhláška.

Zajímalo by mě, kdyby Rusko jen tak jednoduše vyhlásilo svá práva na některá moře a oceány, jak by protestoval Západ? Ale jak jsme již viděli mnohokrát, oni mohou dělat cokoliv.

https://1url.cz/euZFv

sdíletj na

23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
jmm
6. 1. 2024 06:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Každé “selfíčko” má pravidla …!

Frank
6. 1. 2024 08:49
Ohodnotit příspěvek :
     

To jsou ta pravidla zločinců z USA. Krást a vraždit.

Pijack
6. 1. 2024 09:17
Odpovědět  Frank

Ne ne, pravidla ne. To jsou hodnoty USA:-) Pravidla se dodržují a platí pro všechny uživatele, účastníky, partnery a tak… Hodnoty jsou o level výš, protože ne všichni mohou s vražděním a rabováním souhlasit.
Ovšem opak je příkladem to ženské lejno v Bruselu. Už neříká “hodnoty”, ale změnila svou rétoriku na pravidla. Tím, že vyznávají Evropská unijní pravidla jasně říkají, že všichni se mají zřeknout vlastních hodnot a řídit se pravidly EU. O tom to je. Prostě jak se jim to či ono hodí…

sergej
6. 1. 2024 10:17
Odpovědět  Pijack

V jejich pojetí direkce principála drezurovaných klauny manéže v šapitó, blééé.

Pavel z Moravy.
6. 1. 2024 11:00
Odpovědět  Pijack

Ale, je.bat na nějakou lejnovou. Žvatlat mohou co chtějí, přece se kvůli nim jeden nepo.sere. Jedním uchem tam, druhým ven. Kdo takové tvory zpitoměle žere, jeho problém. Proč se vůbec takovými tvory zabývat. Brzy jim stejně odklinká a nemusí k tomu být ani stávky a demonstrace. To přijde přirozeným vývojem.

František
7. 1. 2024 12:20
Odpovědět  Frank

Stejně jim to nepomůže. Nemají ledoborce ani techniku schopnou tam pracovat. To stojí hodně peněz a ty USA už taky nemají

sergej
6. 1. 2024 10:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Aljaška jim nepatří. 🙂

sergej
6. 1. 2024 10:06
Odpovědět  sergej

Sorry jako, nezpindošili si ani název.

sergej
6. 1. 2024 10:12
Odpovědět  sergej

Zbajonetizovali brutopýrací 🙂 – alaska
comment image
off indiánof

Frank1
6. 1. 2024 10:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Ukradnu si a je mi jedno co smlouvy, ci ostatni svet k tomu rika.

ModrýKlokan
6. 1. 2024 11:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Takto nějak si představuju smrtelný křeče. Ještě by ty americký vemena mohla provést zábor Mlhoviny v Andromedě. Jsou směšní.

Slovan
6. 1. 2024 14:19
Odpovědět  ModrýKlokan

Hlavně začínají vytvářet okolo sebe zoufalou paniku a ta bývá nebezpečná.

Bety
6. 1. 2024 18:53
Odpovědět  ModrýKlokan

No nárokují si i Měsíc a myslím, že jsem někde četla i Mars. Dalo by se říct, že jejich nároky neznají mezí. Jak se říkalo – Drzost je lepší, než poplužní dvůr.

zdendulka
7. 1. 2024 10:36
Odpovědět  Bety

Tohle už není ani drzost, to už je pomatenost a vybičovaná sebestřednost…

jiří
6. 1. 2024 14:15
Ohodnotit příspěvek :
     

M.t. Dětské oběti Baalovi a Molochovi – starověký luciferiánský kult se stále drží naší země jako rakovina. Stovky obětí a svědků prolamují mlčení navzdory výhrůžkám ze strany pachatelů. Nezávisle na sobě vypovídají všichni na celém světě o tomtéž: elitářské pachatelské podhoubí, které zasahuje do všech odstatných oblastí a především do justice, aby zločiny zůstaly nepotrestány. “Krvavá sekta 2” je pokračováním dokumentu, který Kla.tv odvysílala před rokem. Podívejte se zde na další oběti a svědky, kteří vyprávějí o nesmírně krutých zločinech. Pro přeživší existuje pouze JEDINÝ způsob, jak tato zvěrstva zastavit: Všichni se o tom musí dozvědět! Prosí nás, abychom KŘIČELI za oběti! KŘIČTE! 
https://www.kla.tv/27297

Jura S
6. 1. 2024 18:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Zavraždili při tom i eskymáky, nějaké ryby, tuleně…. jak je USA dobrý zvyk, však to známe ta “patálie” s Indiány….

Drak
6. 1. 2024 23:02
Ohodnotit příspěvek :
     

” My Anglosassové, když něco chceme, tak si to vezmeme”, to je jeden z citátů, jednoho z jejich zloějů a vrahů. A k tomuhle “”západu” nás ta dnešní vládní pakáž tlačí.

zdendulka
7. 1. 2024 10:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Nejlepší na tom je, že Aljaška se na ruském seznamu “malá domů” na významném místě 🙂 🙂 🙂

Administrátor
P.A.Semi
7. 1. 2024 10:39
Odpovědět  zdendulka

Tož když rusové zavedli, že země mohou měnit vlastníka na základě Referenda, tak ať se obyvatel Aljašky zeptají, kam by chtěli patřit… Nemyslím, že by to dopadlo překvapivě…

πα½

Administrátor
P.A.Semi
7. 1. 2024 10:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Jen tak na okraj – je zajímavé, jak v ČT už i předpověď počasí je víc Propaganda než Zpravodajství…
(to bylo včera asi v půl osmé v hlavních zprávách, kvalitní rozbor, ale falešný)

Že prý sem dnes přijde zima “ze Sibiře”? Podle mě a podle satelitních snímků to sem přišlo z Grónska, ze západního okraje Gronska, ale cestou přes Španělsko a Středozemí se to poněkud ohřálo… Že se tu “zacuchal” kus polárního vortexu, ale nevypadá to, že by přetlačil to, co tu je ze Západu… Tož uvidíme, jak bude dnes těch -15°C, co předpovídali…

Také tam uváděli, jak je čím dál méně mrazivých dní a víc tropických, ale dokládali to na datech z Pražského Klementina (a z Brna), a Praha je both natural and urban heat island, tepelný ostrov přirozený i městský, mají ta data “otrávená”…

πα½

Administrátor
P.A.Semi
9. 1. 2024 09:47
Odpovědět  P.A.Semi

Tak asi sem nějaký studený “flek” přišel i ze Sibiře, a potkal se tu s tím, co sem přišlo z Grónska…
Z té Sibiře se to utrhlo 30. prosince v den útoku na Belgorod Českými zbraněmi, většina toho studeného “fleku” se zase 6. ledna otočila na Východ (z Petrohradu směrem k severnímu okraji Kaspického moře) a kus došel 8. ledna až sem…
Nebylo -15° ale aspoň -9°C, v Praze možná tak -7°C…

Takže to možná nebyla až tak moc propaganda, kromě toho historického “vývoje” v Praze a v Brně, kde urban heat island zaměňují za klimatickou změnu…

πα½

Frank1
7. 1. 2024 17:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Selficko bohate na suroviny jim prece musi patrit.
K obrazku:
Medved se ozene a bude po ptakach. I po kondorovi. Ten si mysli, ze ne. Ze je silnejsi.

Frank1
7. 1. 2024 17:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Priste prohlasi USA Mesic a Mars za sva uzemi.