politika

USA se pokusily nátlakem odradit Brazílii od ruské vakcíny

Nekalá soutěž: USA vyvíjely tlak na Brazílii, aby přestala kupovat “Sputnik V”.

MOSKVA 16. března – RIA Novosti. 

Vývojáři ruské vakcíny “Sputnik V” upozornili na zprávu amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb (HHS), podle níž Spojené státy naléhaly na Brazílii, aby odmítla koupit ruskou vakcínu.

Ruští vývojáři považují takové chování za neetické.

Jak je uvedeno v dokumentu vypracovaném na konci roku 2020, oddělení ministerstva zdravotnictví (OGA, Úřad pro mezinárodní záležitosti) odpovědné za mezinárodní záležitosti „využívalo diplomatické vztahy v regionu Severní a Jižní Ameriky“, aby čelilo snahám řady zemí, údajně usilující o posílení svého vlivu v regionu „na úkor americké bezpečnosti.“

Mezi tyto země patří Rusko, Kuba a Venezuela.

Vývojáři “Sputniku V” uvádějí na Twitteru výňatek z dokladu, v kterém se uvádí, že Úřad pro zahraniční věci spolu s dalšími americkými agenturami posílil vazby a poskytl pomoc zemím Severní a Jižní Ameriky, aby je odradil od přijímání pomoci od „těchto zlovolných, škodlivých států.“

„Mezi příklady patří využití kanceláře atašé pro zdravotnické otázky k přesvědčení Brazílie, aby upustila od ruské vakcíny COVID-19,“ píše se dále.

Dokument se zmínil o „škodlivých“ akcích Kuby, Venezuely a Ruska, které usilují o zvýšení jejich vlivu v Latinské Americe na úkor bezpečnosti USA. Aby čelila těmto krokům, pokusila se mezinárodní správa amerického ministerstva zdravotnictví (OGA) společně s dalšími vládními agenturami odradit země regionu od přijímání pomoci zejména z Havany, Caracasu a Venezuely, a usilovala se přesvědčit Brazílii, aby odmítla dodávky ruské vakcíny.

Americké ministerstvo zdravotnictví veřejně potvrdilo, že vyvíjelo na Brazílii nátlak ohledně “Sputniku V”.

Brazilské úřady podepsaly smlouvu s Ruským fondem přímých investic (RDIF) na dodávku 10 milionů dávek vakcíny “Sputnik V” od Centra Gamaley. Dodávka bude provedena ve třech fázích – od dubna do června.

“Věříme, že země musí spolupracovat na záchraně životů. Snahy o podkopávání vakcín jsou neetické a stojí životy,” píše ruská strana na Twitteru.

https://bit.ly/3vHQVA6

sdíletj na