USA provedou kybernetický útok na Rusko

Ve Spojených státech oznámili bezprostřední začátek kybernetických útoků na Rusko jako odvetu za údajné zapojení Ruska do nedávné série hacků amerických státních sítí.

NYT oznámila sérii kybernetických útoků na Rusko připravovaných v USA.

Americké úřady zahájí v příštích třech týdnech několik kybernetických útoků proti Rusku v reakci na rozsáhlý hackerský útok na americké vládní sítě koncem roku 2020. 

Tvrdí to The New York Times s odkazem na úředníky obeznámené s plány administrativy.

Hackerské útoky, píše deník, budou skryté a neviditelné pro zbytek světa, ale „očividné pro ruskou rozvědku, ozbrojené síly a prezidenta Vladimira Putina“.

Kybernetické útoky budou prováděny v kombinaci s ekonomickými sankcemi. 

Podle NYT se bude jednat o samotnou reakci administrativy prezidenta Joe Bidena na hacknutí federálních sítí, což Bílý dům opakovaně uvedl dříve.

Washington navíc zvažuje možné odvetné kybernetické útoky proti Číně – 2. března společnost Microsoft oznámila, že čínská hackerská skupina “Hafnium”, kterou podporují orgány ČLR, zaútočila na poštovní služby americké společnosti a pokusila se ukrást informace několika organizacím a institucím.

V polovině prosince loňského roku vešel ve známost rozsáhlý hackerský útok na americká vládní ministerstva a velké společnosti. Podle Washingtonu to trvalo několik měsíců a kyberzločinci získali přístup k sítím ministerstva financí a národní správy pro telekomunikace a informace, která je součástí ministerstva obchodu. Washington obvinil z kybernetických útoků hackerskou skupinu “Cozy Bear”, která pracuje pro ruskou zahraniční zpravodajskou službu. Později bylo zjištěno, že hackeři využili chybu zabezpečení v softwaru společnosti “SolarWinds”, dodavatele společnosti Microsoft, aby se dostali do federálních sítí.

Prezident společnosti Microsoft Brad Smith na jednání v Senátu USA v únoru 2021 uvedl, že společnost má „solidní“ důkazy o účasti Moskvy na hackování amerických sítí.

Kreml popřel zapojení Ruska do incidentu a uvedl, že nepodporuje počítačovou kriminalitu. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že Moskva opakovaně nabídla Washingtonu spolupráci v oblasti kybernetické bezpečnosti, ale nestřetla se s reciprocitou.

Bloomberg uvedl, že březnový hackerský útok poštovních serverů Microsoftu ovlivnil asi 60 000 organizací po celém světě, což z něj dělá globální krizi kybernetické bezpečnosti.


https://www.rbc.ru/politics/08/03/2021/6045814a9a7947d87795a619 

Stojí za zmínku, že zprávy o tomto hacku také obsahovaly důkazy ve stylu „velmi pravděpodobně“, „nepochybně“ a podobně. Obecně obvyklé „highly likely“, ale to samozřejmě USA nijak nebrání brát takové argumenty jako základ.

Navíc v případě “Cozy Bear”, které obvinili i z údajného hackerství na serverech Demokratické strany a organi-
zování úniku dokumentů, což hrálo do rukou Trumpa a pomohlo mu stát se prezidentem Spojených států. 

Vzhledem k tomu, že teze – Rusko pomohlo Američanům zvolit Trumpa – v demokratické straně není prakticky zpochybňována a Russiagate neskončil impeachmentem Trumpa pouze šťastnou náhodou, může být “Cozy Bear” de facto obviněn z čehokoli – pro administrativu demokratů jsou vědomě vinni – jak za pomoc Trumpovi, tak i ve vztazích s Ruskem.

https://bit.ly/3kXyzpR

sdíletj na