USA poníženy. Žádná válka s Ukrajinou nebude, protože Bolsonaro bude v Moskvě

Brazilský prezident Jair Bolsonaro bude 16. února v Moskvě na státní návštěvě, v den, kdy Rusko údajně vyhlásilo válku Ukrajině.

Proč Bolsonaro jede do války 

Poté Bolsonaro zamíří k premiérovi Viktoru Orbánovi do Maďarska. Svou návštěvu Moskvy neodložil, čímž dal najevo, že nevěří v americkou hysterii o údajném ruském útoku na Ukrajinu.

Má k tomu důvody.

  1. Bolsonaro považuje Vladimira Putina za „našeho člověka“ (jako Orbána), tedy konzervativce věřícího v Boha, v normální rodinu, pragmatika, který pracuje pro svůj národ.

  2. Brazilští diplomaté mlčky věří, že Rusko má v konfliktu s NATO pravdu, protože Ukrajina je historicky zónou jeho vlivu „a expanze NATO v posledních letech do evropských zemí byla mnohem větší než expanze Ruska, které anektovalo Krym ke svému území v roce 2014“.

  3. Bolsonaro se chce pokusit o znovuzvolení na podzim, v průzkumech přitom zaostává za svým soupeřem – levicovým politikem José Inaciem Lulou da Silvou. Setkání s Vladimirem Putinem mu zvedne hodnocení – Brazilci nemají rádi „gringo“.

  4. Bolsonaro ukazuje, že jeho země má suverenitu a on že má odvahu – to zabírá v jeho hodnocení mezi lidmi a v regionu.

Bolsonaro proto navzdory tomu, že na něj silně tlačili, aby cestu zrušil, nepodlehl.

Brazilský viceprezident potvrdil pokus USA zrušit Bolsonarovu návštěvu Moskvy.

Brazilský viceprezident António Hamilton Mourao v rozhovoru pro noviny Valor Economico potvrdil pokus USA zrušit návštěvu prezidenta Jaira Bolsonara v Moskvě.

„Spojené státy vždy používají svůj vliv k odstrašování, dělaly to vždy. Nevím, co bylo obsahem rozhovoru amerického ministra zahraničí Anthony Blinkena s ministrem zahraničí Carlosem Françou, ale vše je v pořádku, cesta nezpůsobí žádné nepohodlí,“ řekl Mourao.

Již dříve Folha de Sao Paulo s odkazem na zdroje z brazilského ministerstva zahraničí uvedl, že úřady Spojených států jsou pro zrušení možné návštěvy brazilského prezidenta Jaira Bolsonara v Moskvě.

„Prosíme Boha o světový mír ve prospěch nás všech,“ řekl brazilský vůdce před odjezdem.

Podle jeho slov musí v Rusku vyřešit několik důležitých ekonomických problémů, zejména se dohodnout na dodávkách hnojiv a dosáhnout bezcelních dodávek (v rámci kvóty) brazilského masa do Ruska. To jsou důležité úkoly pro brazilskou ekonomiku. Ruský export do Brazílie v roce 2021 činil asi 5,7 miliardy amerických dolarů (60 % tvoří hnojiva). Ve stejném období dosáhly prodeje Brazílie do Ruska zhruba 1,6 miliardy realů. Obecně Brazílii by prospělo zvýšení exportu do Ruska.

Expertní posouzení v Brazílii na Bolsonarovu návštěvu Moskvy

Bolsonaro cestuje 16 hodin, aby v Moskvě uklouznul na banánové slupce.

Brazilští liberální experti jsou si jisti, že tak či onak se konverzace o Ukrajině objeví a Bolsonaro pak musí zůstat neutrální a nepodporovat ani jednu stranu v konfliktu. Obávají se ale, že by prezident mohl „uklouznout na banánové slupce“ a příliš se rozplývat, což se Spojeným státům nebude líbit. Z hlediska podpory Ruska a proti NATO.

Pro Putina je Bolsonarova návštěva velmi vítaná

Pro Rusko je Bolsonarova návštěva také velmi vítána, expert říká, že:

  • Největší latinskoamerická země upřednostňuje naslouchání Moskvě před Washingtonem a brzy možná bude chtít, stejně jako Argentina, strategické partnerství s Ruskem. To poškodí image a pozici Spojených států v regionu.

  • Bolsonaro nejde jako zprostředkovatel – o něčem přesvědčovat Putina, ale ve své vlastní věci, velmi pracovní, což přeškrtává démonizaci Ruska rozpoutanou Západem.

  • Brazílie je od ledna rotujícím členem Rady bezpečnosti OSN a je členem BRICS. Brazílie by mohla být přesvědčena, aby zaujala spojenecké postoje s Ruskem v Radě bezpečnosti OSN,

  • Již dříve Brazílie vyjádřila přání koupit ruské zbraně, zejména protiletadlové raketové systémy Pancir-S1, je čas se k těmto projektům vrátit.

Američtí a evropští stratégové již varovali, že Brazílie by mohla mít potíže s nákupem zbraní a přístupem k tajným technologiím, pokud bude potvrzena brazilská podpora Rusku. 

Uvidíme, co se stane, ale Alberto Fernandez se hrozeb nebál a rozhodl se vsadit na Rusko a Čínu.

Související: Argentina nabízí Rusku strategické partnerství na „dvorku“ Spojených států

https://bit.ly/3LwGK9f

4.5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Frank
15. 2. 2022 09:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Na pindy těch amerických šmejdů už se.re i Bílý tesák. Končí jejich světová nadvláda a protože to vědí, tak kopou kolem sebe.

Milan
15. 2. 2022 10:06
Odpovědět  Frank

Prej i Tom a Jery a Mickey Mouse.

Pavel
15. 2. 2022 09:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Latinská Amerika je pro Rusko velmi výhodný partner a to nejen po ekonomické stránce. Je jasné, že amíci a vlastně vůbec zápaďáci zuří, nu alespoň odpustí páru a při té svojí 90 % proočkovanosti nebudou mít alespoň tolik zdravotních problémů. Protože ty jim vzniknou, až R. Fuelmich skončí slyšení před velkou porotou.