politika

USA otevřeně přiznávají, že vyhodily do vzduchu Nord Stream

USA otevřeně přiznávají, že vyhodily do vzduchu Nord Stream – ruský FM
Ropovody byly sabotovány, protože Washington považoval rusko-německou spolupráci za hrozbu, prohlásil Sergej Lavrov

foto: Uvolnění plynu pocházejícího z úniku na plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři. ©  AFP / AIRBUS DS 2022


Američtí představitelé v podstatě přiznávají, že stáli za sabotáží ropovodů Nord Stream, která byla spáchána s cílem zabránit sblížení mezi Moskvou a Berlínem, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„USA rozhodly, že jsme [Rusko] v posledních 20 nebo 30 letech příliš dobře spolupracovali s Německem; nebo spíše Němci s námi spolupracovali příliš dobře,“ řekl v rozhovoru zveřejněném v neděli na webu ministerstva zahraničí.

„Mocná aliance“ založená na ruských energetických zdrojích a německé technologii „začala ohrožovat monopolní postavení mnoha amerických korporací,“ vysvětlil Lavrov.

Washington se tedy rozhodl zničit toto spojenectví mezi Moskvou a Berlínem a udělal to „doslova“ útokem na plynovody, které byly vybudovány za účelem dodávky ruského plynu do Evropy přes Německo, dodal.

„Američtí představitelé v podstatě přiznávají, že výbuchy, ke kterým došlo na Nord Stream 1 a 2, byly jejich dílem. Dokonce o tom mluví s radostí,“ uvedl ministr zahraničí.
Lavrov měl pravděpodobně na mysli přiznání, které učinila náměstkyně ministra zahraničí USA pro politické záležitosti Victoria Nulandová během slyšení v Senátu koncem ledna. ‘Jsem a myslím, že administrativa je velmi potěšena, když vím, že Nord Stream 2 je nyní… kus kovu na dně moře,’ řekla tehdy.

„Nectnost západních politiků je dobře známá,“ pokračoval Lavrov a naznačil, že „plán, který je nyní realizován prostřednictvím ‚pobuřování‘ Ukrajiny proti Rusku a vedení války celého Západu proti Rusku prostřednictvím Ukrajiny, je do značné míry zaměřené na zabránění novému sblížení mezi Německem a Ruskem.

Komentáře nejvyššího ruského diplomata přicházejí jen pár dní poté, co ikonický americký investigativní novinář Seymour Hersh zveřejnil bombovou zprávu, v níž obvinil Washington ze sabotáže ropovodů Nord Stream v loňském roce.

Podle informovaného zdroje, který hovořil s Hershem, byly výbušniny nastraženy na potrubí v Baltském moři v červnu 2022 potápěči amerického námořnictva pod rouškou cvičení NATO. Ty byly odpáleny na konci září, čímž se klíčová evropská energetická infrastruktura stala nefunkční.

Mluvčí Rady národní bezpečnosti USA Adrienne Watson popřela zprávu novináře, který získal Pulitzerovu cenu, a označila ji za „naprosto falešnou a úplnou fikci“. Nikdo z vysokých amerických představitelů se k obviněním Hershe ani nevyjádřil.


Ruské úřady už měsíce poukazují na skutečnost, že jedinou stranou, která profitovala ze zničení Nord Streamu, byly USA, které po explozích zaznamenaly masivní nárůst dodávek svého dražšího zkapalněného zemního plynu do Evropy.

Nejvyšší představitel USA oslavuje výbuch Nord Stream 2


Bidenova administrativa je velmi šťastná, že ví, že potrubí je „kus kovu na dně moře,“ řekla Victoria Nulandová. 27.ledna

Náměstkyně státního tajemníka pro politické záležitosti Victoria Nulandová svědčí před výborem pro zahraniční vztahy Senátu dne 26. ledna 2023. ©  Chip Somodevilla/Getty Images/AFP


Náměstkyně ministra zahraničí USA pro politické záležitosti Victoria Nulandová vyjádřila radost nad zničením ruského plynovodu Nord Stream 2. Tvrdila také, že i kdyby USA sankcionovaly infrastrukturu týdny před vypuknutím ukrajinského konfliktu, nezabránilo by to nepřátelství.

Během čtvrtečního slyšení v Senátu se Nulandové zeptal senátor Ted Cruz (R-TX), zda jeho legislativa zaměřená na sankcionování plynovodu Nord Stream 2, který byl odhlasován v lednu 2022, mohla zastavit konflikt dříve, než začal.

‘Stejně jako vy jsem i já a myslím, že administrativa je velmi potěšena, když ví, že Nord Stream 2 je nyní, jak rád říkáte, kus kovu na dně moře,’ řekla Nulandová. Poznamenala, že se před konfliktem účastnila jednání s Ruskem ve snaze „zabránit této válce“.

Potrubí Nord Stream 1 a 2 bylo v září těžce poškozeno podvodními explozemi, které byly široce považovány za sabotážní útoky. Moskva svou účast neustále popírá a incident odsuzuje jako „teroristický útok“.

Nord Stream 2 měl být trasou pro dodávku zemního plynu z Ruska přímo do Německa. Berlín pozastavil certifikaci ropovodu poté, co Moskva v únoru uznala Doněckou a Luganskou lidovou republiku. Zatímco konflikt na Ukrajině zuřil loni v březnu, Nulandová tvrdila, že projekt je „mrtvý“ a je nepravděpodobné, že bude obnoven.

Tajemník ruské Rady bezpečnosti Nikolaj Patrušev zase tvrdil, že Moskva získala „určité materiály, které ukazují na západní stopu při organizování a provádění“ výbuchů, které zničily potrubí.

Zatímco nikdo se nepřihlásil k odpovědnosti za výbuchy Nord Stream, americký ministr zahraničí Antony Blinken popsal incident jako „obrovskou příležitost“, která by zemím EU umožnila stát se méně závislými na ruské energii.

Představitelé Moskvy opakovaně uvedli, že hlavním příjemcem výbuchů byly USA, přičemž tiskový tajemník Kremlu Dmitrij Peskov minulý měsíc tvrdil, že odvykáním se od ruské energie by se EU pohodlně stala „závislou“ na americké energii

Čína komentuje zprávu o bombovém útoku Nord Stream
Spojené státy dluží světu vysvětlení sabotáže ruských plynovodů, říká pekingské ministerstvo zahraničí 10.2.2023

Uvolnění plynu vycházejícího z úniku na plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři dne 27. září 2022 v At Sea. ©  Švédská pobřežní stráž prostřednictvím Getty Images


Mluvčí čínského ministerstva zahraničí v pátek řekla, že Washington dluží světu vysvětlení po zveřejnění zprávy novináře Seymoura Hershe, že za útokem na plynovody Nord Stream v září 2022 stojí USA.

‘Zaznamenali jsme zprávy,’ odpověděl Mao Ning na otázku Dragon TV. Dodala, že dva plynovody Nord Stream jsou „životně důležitou nadnárodní infrastrukturou“ a že jejich zničení má vážný ekonomický a ekologický dopad. „Pokud Hersh říká pravdu, to, co odhalil, je zjevně nepřijatelné a musí být zodpovězeno. USA dluží světu zodpovědné vysvětlení,“ prohlásil Mao.

Následná otázka od Beijing Youth Daily poukázala na řídké pokrytí Hershovy zprávy „svobodnými, profesionálními a nestrannými“ americkými sídly. Mao odpověděl:

To jen dokazuje, že některá média se o pravdu málo starají. Předstírají, že nevidí pravdu, na které opravdu záleží, a častěji než pravdu se snaží prodávat falešné příběhy.

Hersh, investigativní novinář a laureát Pulitzerovy ceny, ve středu zveřejnil zprávu s názvem „Jak Amerika vyřadila plynovod Nord Stream Pipeline“. Citoval „zdroj s přímou znalostí operačního plánování“ útoku na rusko-německé ropovody. Tvrdí, že bombu nastražily USA během cvičení NATO BALTOPS 22 a výbušninu pak odpálilo Norsko svržením sonarové bóje z vojenského letadla.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price byl ve čtvrtek dotázán na Hershovu zprávu a odmítl ji jako „naprostý a úplný nesmysl“. Dále to označil za „propagandu“, kterou nechtěl vidět „vysílanou v zasedací místnosti“.

sdílet na

32 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
KLM
13. 2. 2023 11:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Podle mě to bláznění s UFOnama nad USA má jediný účel, odvést pozornost veřejnosti od Hershovy zprávy. Vždycky když se někde provalí průser, propaganda nasadí UFOny!

janle57
13. 2. 2023 12:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Jak mohou Rusové takovému prohlášení jen nečinně přihlížet a ukazovat tím svou slabost,
proto si zfanatizovaní Pšontkové čím dál více dovolují a již prohlásili,že F-16 na Ukrajinu
dodají i bez souhlasu NATO,samozřejmě se svými piloty,kteří budou startovat z Pšonska,
jak může ještě fungovat funkční datový US podmořský kabel do Evropy,který,po přerušení,
způsobí zhroucení celé internetové sítě v EU,proč norské plynovody do GB a Polska jsou ještě funkční,RF již nemá déle na co čekat,obzvláště když za ní stojí Čína a Irán,zbabělá anglosaská
žumpa by se v takovém případě hodně rychle stáhla,na to se má sakra moc ráda.

jiří
13. 2. 2023 12:15
Odpovědět  janle57

Rusové můžou (nejen) Poláky “vypnout”, kdy budou chtít.
https://de.technocracy.news/Blackout-Warfare-China-Russland,-das-Super-Emp-Bomben-baut/

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Frank
13. 2. 2023 22:21
Odpovědět  jiří

A proč to dosud neudělali? Stále jen vyhrožují a prohnilý západ si s nimi dělá co chce.

Luboš
14. 2. 2023 00:54
Odpovědět  Frank

Kdo si počká – ten se dočká.
Jen aby nás to nestálo kejhák.

Boomer
13. 2. 2023 12:25
Odpovědět  janle57

.. tož s tím datovým kabelem by to zas tak jednoduché nebylo, leží jich na dně už hodně přes 300 a nejsou nijak centralizovány, provozují je různé společnosti.

https://1url.cz/vrv1T

delnas
13. 2. 2023 13:44
Odpovědět  janle57

Trpelivost..vse je pod kontrolou….podmorsky kabel z US do EU je jiz davno pripraven k odpalu …stejne jako plynovody do GB…ceka se jen na vhodny okamzik….

Mne osobne udelala velkou radost souduzka…. “”lulan””….ktrera se pekne zakulatila/…zrejme ten jeji ohryzek se ji vyhyba a ona chudinka jenom ze-re a se-/…takze se muze prihlasit do klubu pras-nic ke krvave madle….

ladik
13. 2. 2023 15:01
Odpovědět  delnas

Pochop. Čekání na vhodný okamžik může být pro nezasvěcené dost stresující.

me2d44
14. 2. 2023 11:55
Odpovědět  ladik

Vy byste byl schopen za rok vybudovat pro Rusko nezávislý systém internetu? Pokud ano, jste génius, pokud ne, jste fantasta. Všechny servery, na kterých závisí i naše počítače (nadávám na to skoro každý druhý den) jsou v USA, americké “aktualizace” = deformace systému mne přivádí k šílenství (a není to amok, naopak, žádné veselí) – dneska jsem se ráno dobýval na internet 3/4 hodiny (4 tvrdé restarty). Ať už se konečně amíci věnují pěstování kukuřice, nebo aspoň nápravě podmínek pro zbytek Indiánů v rezervacích! Do světa ať se raději necpou, stejně nakonec dostanou všude po hubě ( i když to někdy trvá déle).

me2d44
14. 2. 2023 12:10
Odpovědět  me2d44

Ještě poznámka: Aby Bill Gates dostal Windowsy do současné podoby, tak s týmem neumětelů-programátorů potřeboval 33 let. Pamatuji práci pod dos, pak přišli Win10, Win 11, Win95, Win98, Win2000, WinXP, Win7, 8, 10, 11 – s každou verzí větší nároky na hardware, v každé verzi více chyb. Když mi najednou MediaPlayer přestane rozpoznávat polovinu avi souborů, tak bych programátorovi nejradši upnul ve stodole ruce do svěráku – a pak bych ji s chutí zapálil. Když máte filmotéku (nesdílenou) skoro terabyte a půlka vám nefungue (i když předtím ano), tak by to naštvalo i neboštíka! (to jsou ty americké aktualizace – dataře jsem školil tím, že jsem 3x za směnu uměl složit celý systém firmy – a makej!)

Pavel z Moravy
13. 2. 2023 16:35
Odpovědět  janle57

Na co čekají? Musí přesně na ty parchanty ukázat a ti se musí veřejně přiznat. Jinak budou stále tvrdit, že na ně udělali boudu. Tento šílený západ čeká jen na záminku, aby mohl vyvolat 3 světovou válku. To, že všichni vědí, že to asi udělali ještě neznamená možnou odvetu. Tomu, že to zveřejnil i renomovaný novinář se ti grázlové vysmějí. Tady musí promluvit svědci, pak nebude o čem mluvit. A jestli si myslíte, že pšonci vyletí z Polska se svými letouny na Ukrajinu proti Rusům a ti nebudou reagovat, tak to se všichni hrozně mýlí. Potom už přiletí na Polsko rakety a zahájení 3. světové je tady. Vždyť i zde se na to všichni škůdci těší jak batole na dudlík. Tato kolonie si potom ani neuprdne, ani s Pavlem ani bez Pavla.

13. 2. 2023 17:50
Odpovědět  janle57

Kdo říká že nečinně?
Když budu vědět že za dveřma stojí vrahouni a budu si proto potichu ládovat brokovnici srnčími a pro sichr ještě kvér, budou si vrahouni taky myslet že jsem nečinnej a blaze chrním, a můžou proto vtrhnout dovnitř.
Chce to jen vyčkat, až vtrhnou dovnitř. A pak jim to pustit do střev. Dřív to nejde. Za á že číhaj za dveřma a bé, že kdybych vylez oknem, barák obešel a vrahouny odprásk, soud by se toho chytil a byla by to vražda, neb takový je zákon.
No a Rusové pouze čekají až pšonkům jejich “nečinnost” dodá odvahu a vtrhnou dovnitř. A pak jim to pustěj do střev.
P.S. Tak by mě zajímalo, zda jste troll úmyslně svými opakovanými pochybnostmi dehonestující RF, nebo jenom nemyslící gaučový válečník.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
janle57
14. 2. 2023 17:01

Pokud si, pane, postavíte zbrusu nový zděný plot za nemalé peníze a soused,který Vás nemá rád,Vám ho přes noc zbourá a ještě Vám oznámí,že pokud si ho opravíte,zbourá
Vám ho znovu,copak asi uděláte? V případě zničení Nord Stream 2 žádné soudy
nepomohou,tady pomůže, k odstrašení pachatele, pouze síla v obdobném provedení,tohle ovšem Vaše centrální nervová soustava jaksi nedokáže pochopit,z Vašich předchozích
zdejších komentářů jsem pochopil s kým mám tu čest a určitě jsem to nebyl pouze já,
to jen tak na vysvětlenou..

14. 2. 2023 20:59
Odpovědět  janle57

Blbej příměr. Nesedí. Soused ho totiž ještě nebourá, jen semo tamo tajně poškozuje. Proto musí počkat až sousedovi naroste odvaha, vyleze na světlo, a začne ho veřejně bourat. Aby mu mohl veřejně napráskat.

janaz
14. 2. 2023 09:17
Odpovědět  janle57

Asi preto, že Rusko vedú štátnici a stratégovia a nie ty. Chvalabohu.

me2d44
14. 2. 2023 12:25
Odpovědět  janle57

Málá poznámka: napadlo Vás někdy, že Rusi vnější nepřátele znají, ale že jejich postoj odkrývá nepřátele vnitřní? A pak to nakonec spláchou jako přebytek do WC…. Mimochodem: Putin krom různých sportů je i šachysta – a šachy dneska hraje s celým slovutným západem – zatím vítězně.

Boomer
14. 2. 2023 17:32
Odpovědět  me2d44

..totéž si myslím i já. Vloni v létě kupříkladu hodně lidí kritizovalo postupy Elviry Nabiullinové v pozici předsedkyně Ústřední banky RF. Když jsem její kroky definoval jako postupný přechod k válečnému hospodářství, sklidil jsem posměch. Putin dobře věděl, proč nepřijal její rezignaci a v postu ji potvrdil na další období.
Současně jsem predikoval, že podobná opatření budou i v legislativě a pomůžou Putinovi s utlumením vlivu páté kolony. Uplynulo něco času a je to tady.. ministři jsou v přímém přenosu prcáni na doby za neplnění úkolů a nikdo ani muk! A oni ty úkoly ještě rádi doženou i předeženou, Lubjanka je co by kamenem dohodil..

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
14. 2. 2023 21:06
Odpovědět  Boomer

Jo. Přítele si drž blízko, nepřítele ještě blíž.

Evžen
14. 2. 2023 16:49
Odpovědět  janle57

Ono je to uplně jednoduché,někdo musí mít špetku zdravého rozumu a zabránit světovému konfliktu…!

jiří
13. 2. 2023 12:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Mimo téma. Pořádně se dívejte, jak Andrejovi Babišovi odečtou hlasy v přímém přenosu na ČT24!
https://vk.com/video469828878_456240111
Volební podvod odhalen.
https://www.facebook.com/pavel.zitko.prezidentem/videos/1088355022560621/

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
PENNYS
15. 2. 2023 08:25
Odpovědět  josh-xy

mě se líbí ta “pio-NÝRKA”
TA JE V TÉ ČT ŽUMPĚ minimálně padesát let!!!

Aleš
13. 2. 2023 14:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Světový zloděj terorista a vrah USA, loutkovodič Ukrajiny a majitel gangu SPOLU.

Karel
13. 2. 2023 16:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Světový terorista USA dává najevo svoji moc a beztrestnost. V tomto případě nechápu nečinnost Ruska. Bible učí zub za zub, oko za oko.Bez adekvátní reakce se USA budou považovat za nedotknutelné. A budou terorizovat svět ječtě víc.

zuzana
13. 2. 2023 17:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Experimentální mRNA vakcína proti COVID-19 je podle Roberta F. Kennedyho Jr. ve skutečnosti projektem Pentagonu a armády.

https://aktax.cz/robert-f-kennedy-jr-vakcina-proti-covid-19-je-projektem-pentagonu/

Luboš
14. 2. 2023 00:52
Ohodnotit příspěvek :
     

To že Putin nic nepodniká to bych neřekl že je slabost.
Už spolknul Krymský most, Nord stream,křižník Moskva atd.
Já si myslím že to skládá do hrnce, a až se ucho utrhne tak
Pán Bůh se všemi těmi zločinci kteří bez souhlasu ( opět ) OSN
napadli jejich zemi.

Autor
14. 2. 2023 02:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Proč by Rusové něco extra vymýšleli. Vždyť Američané se usvědčili sami, prakticky bez nátlaku a ten novinář jen shrnul to, co bylo nezaujatému známo. Kdo normální bude věřit jakémukoliv slibu – i podepsanému – USA?

Boomer
14. 2. 2023 18:00
Odpovědět  Peter 008

.. myslím, že US vyhodnotily situaci s NordStreamem z pohledu svého prospěchu vcelku racionálně, přijaly opatření a jedním vrzem se jim podařilo:

  • zmařit poměrně dobře připravenou rusko-německou spolupráci, která by zajistila německou dominanci v Evropě.
  • zmařit část ruských příjmů z exportu plynu.
  • podpořit vlastní export břidlicového plynu do Evropy a náhradou za utrpěnou ztrátu připustit k tomuto lizu Němce jako distributory, čímž jim byla částečně zacpána huba.
  • a ve finále poslat Evropu zpátky po časové ose.. kam až nás to vrhne ještě uvidíme a to tak, že budeme mrkat na drát.
  • výsledkem má být slabá a zadlužená Evropa, Německo nadále závislé na US, k tomu částečně oslabené Rusko.
Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jan
14. 2. 2023 21:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Svetovy terorista c. 1 nema zadne zabrany. Poskozeni Nemci jako jejich vazalove prece ani nepipli.

PENNYS
15. 2. 2023 08:22
Ohodnotit příspěvek :
     

15. února 2023, 09:40 – OSN
Americký prezident Joe Biden chce od svého ruského protějšku Vladimira Putina 100% bezpečnostní záruky před cestou do Kyjeva???!!!!
Ano při Joe , dávám 100% záruku (jednu maličkou raketku-na památku) Vladimir .

Boomer
15. 2. 2023 09:11
Odpovědět  PENNYS

.. no, to vypadá jako příprava na další díl Dallas 1963. A co Kamala, už byla u krejčího?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
15. 2. 2023 13:47