politika

USA odmítly prodloužit START-3

Ruský prezident Vladimir Putin včera navrhl prodloužení smlouvy START-3 bez podmínek o jeden rok. 
Čína plně podpořila tento návrh Ruské federace a označila postoj USA o trilaterálních jednáních za trik, který má ospravedlnit odstoupení od smlouvy.

Spojené státy se této smlouvy plně vzdaly, proto požadovaly od Ruska ústupky ve smlouvě a zapojení Číny, která takové dohody se Spojenými státy nikdy nepodepsala a podepisovat je nebude.

Pokud Rusko odmítne vyhovět americkým požadavkům na omezení jaderného arzenálu a přemluvit k zapojení Čínu, pak je to Ruska vina. Pokud se Rusko ohne a pokusí se zapojit Čínu, ale ta to odmítne – to samozřejmě zhorší vztahy mezi Čínou a Ruskem – lze znovu vznášet obvinění, že „Rusko nebylo schopné, nebo předstíralo, že není schopno“.

Postavení Spojených států je jednoduché a srozumitelné – buď dosáhnou jednostranných ústupků ze strany Ruské federace a Číny, nebo neobnoví smlouvu, což připraví půdu pro nové závody ve zbrojení jaderných raket, které v zásadě již probíhají, ale zatím jsou částečně omezeny START III.

Vzhledem k tomu, že Ruská federace a Čína nedělají ústupky, vedou USA již předem informační kampaň, aby obvinily Rusko a Čínu, že kvůli nim nebyla prodloužena smlouva START-3 a kvůli nim byly zahájeny nové závody ve zbrojení jaderných zbraní.  Banální přesun odpovědnosti.

Odstoupení USA ze START-3 je prakticky nevyhnutelné (když pomineme prohlášení Bidena, že pokud vyhraje, zváží možnost prodloužení START-3), stejně jako bylo nevyhnutelné odstoupení USA od jiných smluv podepsaných po výsledcích poslední Studené války.

Vzhledem k tomu, že začala nová Studená válka, během níž bude zpochybněna americká hegemonie, nepovažují Spojené státy za nutné spoutávat se omezeními z 80. až 90. let 20. století. 

Proto USA pod různými přitažlivými záminkami demontují starou architekturu jaderné raketové bezpečnosti, která přestala vyhovovat jejich zájmům.

Obviní z toho samozřejmě Rusko a Čínu. Nevylučuji možnost, že zde budou také uloženy nějaké sankce,
„za nekonstruktivní pozici“ a „rozpoutání závodů ve zbrojení“.

Svět však čeká zvýšení počtu ICBM (kromě hypersonických zbraní) a jaderných hlavic na různých nosičích.

https://bit.ly/37eW88H

sdílet na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
17. 10. 2020 23:03
Ohodnotit příspěvek :
     

V dobách studené války při vyjednávání smlouvy o omezení raket středního doletu SSSR požadoval, aby se do počtu hlavic zahrnuly jaderné prostředky všech států NATO, tedy nejen USA, ale i Anglie a Francie. Tehdy USA označili tento požadavek za absurdní, protože jednání probíhala mezi SSSR a USA, nikoliv mezi SSSR a NATO. Tudíž prý není důvod tyto UK a FR zbraně započítat. Tak nějak nevím, Karle …