politika

USA nezvládly roli supervelmoci

Viktorija Nikiforova

Postřehy bývalých západních ministrů jsou pozoruhodná. Bezprostředně po rezignaci prozřou, rádi odhodí okovy politické korektnosti a začnou říkat pravdu. V kombinaci s odbornými poznatky je výsledkem zajímavé čtení.

Časopis Foreign Affairs zveřejnil článek bývalého ministra obrany USA Roberta Gatese „Dysfunkční supervelmoc“.  Jedná se o docela panický text. Přes veškerou autorovu snahu ukazuje, jak nestabilní je nyní situace uvnitř Spojených států a jak vysokou cenu musí platit za jakýkoliv omyl na poli zahraniční politiky.

Vojenská disciplína je samozřejmě znát. 

Gates nemůže přímo připustit, že zatímco Amerika slábne, Rusko a Čína posilují svou suverenitu, rozvíjejí se a bohatnou. Místo toho vše, co Vladimir Putin a Si Ťin-pching dělají, nazývá „chybami“.

Si Ťin-pching „udělal chybu“, když nerespektoval zásadu svého slavného předchůdce Tenga Siao-pchinga „skrývej svou sílu, vyčkej svého času“ a začal konkurovat západním „partnerům“. Pak to zase zpackal, když zpřísnil státní kontrolu nad zahraničními investicemi a domácími korporacemi. No, a úplně špatně vyřešil situaci s koronavirem tím, že zneužil blokování.

“Chybami” Putina, podle autora, byla anexe Krymu a speciální vojenská operace na Ukrajině. A tady Gates nešetří silnými slovy. Dochází ke „katastroficky chybným kalkulacím“ a podcenění „mimořádných sankcí ze strany nejrozvinutějších demokracií“ a „chmurným vyhlídkám“ způsobeným „útěkem tisíců mladých odborníků z Ruska“.

Dobře, řekněme, že je všechno takhle. Rusko a Čína měly smůlu na své vůdce, a ti udělali chyby. Proč se ale bývalý šéf amerického ministerstva obrany kvůli tomu vzrušuje? No, když je to tak špatné, proč psát články do Foreign Affairs? Stačí si sednout na břehu řeky a čekat, až kolem proplují mrtvoly nepřátel. 

Ono se totiž nějak ukazuje, že všechny tyto „chyby“ přispěly k prosperitě Ruska a Číny. 

Gates se smutkem a závistí píše, že jenom v projektu “Jeden pás a stezka” se dnes účastní naprostá většina zemí světa – více než sto čtyřicet. Peking ve velkém odvádí bývalé přátele a spojence Washingtonu. Čína zároveň modernizuje armádu, navyšuje zásoby jaderných zbraní a už vytvořila námořnictvo větší než to americké. A navíc, to vše nezabránilo Číňanům zbohatnout a čínské ekonomice v loňském roce předběhnout americkou ekonomiku v paritě kupní síly.

S nemenším smutkem bylo konstatováno, že Rusko samo rozhodne, co udělá s Ukrajinou – zda ji začlení do země, nebo bude souhlasit s existencí jejího „pahýlu“. Gates svým čtenářům připomíná, že Rusko vlastní největší jaderný arzenál na světě. A pokud ve strategických jaderných zbraních má Rusko malou výhodu, pak zásoby taktických jaderných zbraní Ruské federace převyšují ty americké desetkrát.

V souladu s tím Rusko zůstává „mocným protivníkem“ USA a NATO: „Prodej zbraní, zajištění bezpečnosti zemí a obchod s uhlovodíky mu (Putinovi) umožňují rozvíjet nové vztahy v Africe, Asii, na Středním východě. Putin všemi prostředky zasívá neshody mezi USA a EU, a podkopává americký vliv na globálním Jihu. Povzbuzen svým partnerstvím se Si Ťin-pchingem, přesvědčen, že modernizované jaderné zbraně zabrání vojenskému útoku, bude Putin i nadále agresivně napadat Spojené státy.”

Zde bych chtěla připomenout, že výdaje na speciální vojenskou operaci, obnova nových regionů, překonání sankcí ze strany „demokracií“, modernizace jaderného arzenálu a ani útěk několika mladých IT specialistů nezabránily Rusku v tom, aby se stalo pátou ekonomikou světa.

Čím je Washington připraven na to odpovědět? Z článku exministra vyplývá, že na situaci neexistují vůbec žádné páky vlivu. Gates se zápalem vyzývá americké úřady a navrhuje začít urychleně jednat. Například rozběhnout se po celé planetě a verbovat spojence: „Globální konkurence s Ruskem a Čínou probíhá po celém světě a Spojené státy musí být přítomny na každém místě.“

Je také naléhavá potřeba stavět lodě a ponorky, aby dohnali a předstihli Čínu. Nalít ještě více peněz do navyšování jaderných zbraní – ano, Spojené státy se již neskrývají za zástěnou „modernizace“ a otevřeně hovoří o vytváření nových hlavic, zvláště když naděje na prodloužení STARTu v roce 2026, vzhledem k současné politice Washingtonu, jsou velmi iluzorní.

A že se to Američanům nebude líbit? Že jsou unaveni z nesmyslné války v Afghánistánu a Iráku? Že preferují, aby stát neinvestoval do jaderných zbraní, ale do snižování nákladů na léky a lékařské služby? Inu, snadná pomoc. Oklamat je nekonečnou propagandou, vysílanou ze všech stran, že jejich země je obklopena nepřáteli, že Putin a Si nemají nic jiného na práci – než bojovat s Američany. To jsou recepty od exministra obrany.

Zdá se, že Spojené státy mají v zemi spoustu problémů – Robert Gates nemá co ztratit, píše o nich otevřeně. Proč se vydávat za velmoc, když už všichni pochopili, že král je nahý? 

Zajímat se o vlastní problémy, vyklidit si své Augiášovy chlévy, nechat Rusko a Čínu ať jsou velmocemi?

Ale ne, už jenom myslet na to exministra obrany děsí. Píše, že „pouze globální vedení USA může chránit mír, bezpečnost a blahobyt Američanů“. Ale kdo zasahuje do svobody a blahobytu Američanů (samozřejmě nepočítáme-li americký úřad Internal Revenue Service)?

Geografická poloha a rozsáhlý jaderný arzenál spolehlivě chrání Spojené státy před vojenskou agresí. Ani Putin, ani Si Ťin-pching, ani žádný jiný světový vůdce nepotřebuje rozsáhlou válku se Spojenými státy.

Z článku exministra plyne jediný závěr: v případě velké prohry v zahraničí nastanou v jeho zemi takové otřesy, že nikdo nebude myslet na nic jiného. Vnitřní válka mezi státy, gangy a jednotlivci by skutečně mohla zničit mír, bezpečnost a prosperitu Američanů. To je přesně to, co vysvětluje paniku v článku exministra.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://1url.cz/juBgT

sdíletj na

21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Boomer
15. 10. 2023 20:44

.. dějiny už jednou psané Římem. A furt se najde někdo nepoučitelný..

Veny232
16. 10. 2023 12:39
Odpovědět  Boomer

Páč ta jejich země nezemě,žádné dějiny nemá…musejí je krást všude po světě…
Pro to také odpad z půdy co tu pálíme před domem na hromadách…se v USA prodává za tisíce dolarů…
Protože nic vlastního staršího, než jsou uschlé myši na mé půdě, tam nemají 😀

Frank1
15. 10. 2023 20:56

Konec imperia parazitu se blizi. Emericane si nejsou schopni pripustit, ze jejich blahobyt a prvenstvi stalo zivoty milionu lidi a zniceni zemi v jejich agresivnich valkach, ktere meli posilit jejich hegemonii – ovladani sveta. Kazdy, kdo nechtel se jim prispusobit a nechtel se nechat okradat, byt suverenni, byl rozbombardovan, znicen, zabit.
Vyspele civilizace tak konci, dejiny to dokladaji. Z vrcholu pyramidy, se da jit jen dolu a je tam plac jen pro jednu nebo jen malo zemi.
Pro ty dosavadni je to proces, ktery se snazi kazdymi prostredky zastavit, odvratit za kazdou cenu. Kdo se taky chce vzdat lupu a otroku, kteri na neho pracuji?

Janaz
15. 10. 2023 21:56

“Putin všemi prostředky zasívá neshody mezi USA a EU, a podkopává americký vliv na globálním Jihu. Povzbuzen svým partnerstvím se Si Ťin-pchingem, přesvědčen, že modernizované jaderné zbraně zabrání vojenskému útoku, bude Putin i nadále agresivně napadat Spojené státy.””
To je na hospitalizáciu na psychiatrii, ty amícke tupelo.

Jura S
16. 10. 2023 18:51
Odpovědět  Janaz

Když jsme na podzim s dědou zabíjeli králíky, jak došla tráva na krmení, tak taky kvičeli… Prostě Rusko s Čínou budují velký seník, kde bude žrádla dosyta… hnUSA jen čumí přes plot a závidí, taky nemá ty možnosti, kaktusů se nenažereš… kdežto i retard pohledem na ortofoto země vidí že “je to v rusku zelený”

Albi
15. 10. 2023 22:27

“…přesvědčen, že modernizované jaderné zbraně zabrání vojenskému útoku, bude Putin i nadále agresivně napadat Spojené státy.”

Nadále? Kde a kdy se to stalo poprvé? Na Ukrajině? Nebo když SI ZLIKVIDOVAL právě dostavěný plynovod? 🙂

Milan ze Zahrady Čech
16. 10. 2023 00:43
Odpovědět  Albi

Přece když jim sebral Krym…

Vera
16. 10. 2023 11:37

Putin nikomu Krym nesebral,to udělal Chruščov,když se stal vůdčí silou v SSSR a Krym daroval Ukrajině,byť to bylo Ruské území,takže si Putin jenom vzal zpět,co bylo Rusku ukradeno,ne že něco anektoval. Tomu můžou věřit jrnom tupouni bez mozku.

Boomer
16. 10. 2023 12:27
Odpovědět  Vera

Ironie (řec. eironeia, zastírání, předstíraná nevědomost) je literární nebo řečnická forma, která dosahuje zvláštní, často humorný účinek tím, že vyslovuje něco podstatně jiného než skutečně míní: může přehánět, zastírat nebo říkat přímý opak. Je na posluchači nebo čtenáři, aby si toho všiml a rozuměl podle toho.

Spam krpo
16. 10. 2023 14:30
Odpovědět  Boomer

Ode mně dostala VERA “palec hore” ne pro tu dovysvětlivku ironie. Dostala ho,protože opakování je matka moudrosti !

ModrýKlokan
16. 10. 2023 15:37
Odpovědět  Spam krpo

@ Krpo, Boomer

Taky jsem dal spravedlivě plus oběma, Věře i Milanovi. Sranda muší bejt :-D))

Boomer
16. 10. 2023 19:24
Odpovědět  ModrýKlokan

..inu, já tu furt omílám, dejte si pohov s tou ironií, holt někomu není dáno a potom jsou z toho jen patálie! A voni si nedaj pohov..

Milan ze Zahrady Čech
17. 10. 2023 12:40
Odpovědět  Boomer

Jo. Nedám a nedám.

Milan ze Zahrady Čech
17. 10. 2023 12:39
Odpovědět  Vera

Tak si v tom svým mozečku vyšetřete místečko pro ironiii a taky kousínek pro elementární zdvořilost – to jest neatakovat někoho jen proto, že můj mozek není schopný pochopit jemné nuance.

josef
15. 10. 2023 22:30

Pan exministr píše nutnosti přetahování mladých odborníků. To USA dělalo celou dobu. Co ale nyní mohou spojené státy nabídnout mladým odborníkům ? Černý a LBGT rasizmus? Nebo snad rozkládající se stát?

Spam Janka
16. 10. 2023 13:57
Odpovědět  josef

potom, ako ukazali vsetkym Rusom, ze ich kultura, jazyk a stat sa musi zrusit a tym, ktori tam usli, ukazujuc co ich caka v mestach s vysokou kriminalitou, nedostupnostou slusneho byvania a zombikmi na uliciach, uz vidim, ako sa tam dalsi a dalsi Rusi hrnu…..hlavne ked ich tam beru na urovni migrantov z Kolumbie apod.

Jaroslavem
16. 10. 2023 05:34

Já jim to přeji. Jedině občanské války v USA udělají konec jejich loupeživých nájezdů po světě. Ať si také ochutnání svou vlastní medicínu

Pavel z Moravy
16. 10. 2023 09:22

Já nevím jak to přesně okomentovat, ale asi nějak tak, že nejsou schopni pochopit současnou realitu a žijí stále svým snem světovládců. To je to nejhorší, nepochopit dějinné zvraty a stále si hudlat tu svou.

Miro 2
16. 10. 2023 12:24

USA má verbovat spojence do soupeření s Ruskem, Čínou a novým spolkem zemí BRICS? USA shání přátele, teď je najednou tolik potřebuje, kdy potopila buntováním proti Rusku celou EU? USA nemá přátel má v poslední době jen hodně nepřátel, které si svou sobeckostí a hamižností oni vytvořily.

Veny232
16. 10. 2023 12:37

Supervemoci 😀 Nebýt USA tak už dnes jsme o tisíc let vpředu… Ty jejich lží,jen aby se udrželi u moci …to už prostě hlava nebere…banda kret.énů to je a ne národ.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Skeletor
17. 10. 2023 09:11

Ano, “Zdá se, že Spojené státy mají v zemi spoustu problémů” ovšem to není sen to je holá skutečnost, ovšem mají mnohem více nabubřelých idiotů, kteří si myslí, že díky jejich kecům lze něco změnit.