USA chtějí přesunout vojáky z Afghánistánu blíže k Rusku

Spojené státy a NATO se 1. května začaly stahovat z Afghánistánu, ale kam přesně budou vojáci přesunuti, zatím není jisté. Americká média uvádějí, že americké orgány chtějí přesunout svoji armádu blíže k hranicím Ruska, konkrétně do Uzbekistánu nebo Tádžikistánu.

Píše Wall Street Journal, cituje vládní a vojenské činitele. 

Zdroje deníku však připouštějí, že ruská vojenská přítomnost v regionu a rostoucí vliv Číny „komplikují plány“ jakéhokoli nasazení USA ve Střední Asii.

Tádžikistán je řádným členem ruské aliance Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti, zatímco Uzbekistán, který v roce 2012 pozastavil své členství v alianci, nadále udržuje silné hospodářské a bezpečnostní vazby s Moskvou, včetně statusu pozorovatele v euroasijské ekonomické unii, stejně jako Šanghajské organizaci pro spolupráci.

V letech 2001 až 2014 měly Spojené státy velké vojenské zařízení na letecké základně Manas v Kyrgyzstánu, které používaly k přepravě vojáků do a z Afghánistánu.

Úředníci USA v rozhovoru pro publikaci uvedli, že kromě Střední Asie mohou být americké jednotky rozmístěny do jednoho nebo více zařízení v Perském zálivu. USA mají největší základnu na Středním východě v katarském Dauhá a více než tucet dalších zařízení v zemích od Kuvajtu po Omán. 

Alternativně by USA mohly nasadit jednu ze svých úderných skupin letadlových lodí poblíž Afghánistánu, ačkoli námořnictvo a další úředníci uvedli, že je to nepravděpodobné.

Spojené státy začaly stahovat vojáky z Afghánistánu s předstihem. Americký prezident Joe Biden připustil, že přítomnost americké armády není schopna stabilizovat situaci v regionu.

https://bit.ly/3hfzWAc

sdíletj na