politika

USA a Ukrajina pohrozily „pohnat Rusko k odpovědnosti“

Washington a Kyjev učinily společné prohlášení ohledně strategického partnerství mezi USA a Ukrajinou. V něm pohrozily „pohnat Rusko k odpovědnosti za jeho agresi“.

V prohlášení se píše, že „v 21. století nemůže být státům dovoleno násilně měnit hranice“. 

Washington a Kyjev tvrdí, že „Rusko toto základní pravidlo s ohledem na Ukrajinu porušilo“. Zdůrazňuje se, že „svrchované státy mají právo činit svá vlastní rozhodnutí a volit vlastní spojenectví“.

Jak je uvedeno v prohlášení, „Spojené státy – společně s Ukrajinou“ mají v úmyslu „pracovat na tom, aby Rusko bylo hnáno k odpovědnosti za jeho agresi“. Zdůrazňuje se, že „americká podpora suverenity a územní celistvosti Ukrajiny je neotřesitelná,“ uvádí RIA Novosti.

Washington vyjádřil podporu „krymské platformě“ a také vyzval Moskvu, aby „splnila své závazky ohledně příměří na východní Ukrajině a skutečně se podílela na úsilí vyřešení konfliktu za účelem ukončení války“.

Ukrajina a Spojené státy rovněž uvedly, že „nadále vystupují proti Nord Stream 2“ a projekt označují za „hrozbu pro evropskou energetickou bezpečnost“. Spojené státy se zavázaly „pokračovat v uplatňování zákonem stanovených opatření a energetické diplomacie“ za účelem zachování tranzitu plynu přes Ukrajinu a zabránění „Kremlu využívat energii jako geopolitickou zbraň“.

Washington a Kyjev „podporují úsilí o zvýšení kapacity dodávek plynu na Ukrajinu z diverzifikovaných zdrojů“ a „přispívají k posilování energetické bezpečnosti Ukrajiny prostřednictvím udržitelných, účinných a dlouhodobých řešení podporovaných probíhající reformou správy a řízení společností“.

Ukrajina a Spojené státy dokončily přípravu rámcové dohody o strategické obraně, která vytváří základ pro posílení strategické spolupráce mezi Kyjevem a Washingtonem v oblasti obrany a bezpečnosti.  Strany hodlají posílit „spolupráci v takových oblastech, jako je černomořská bezpečnost, kybernetická bezpečnost, výměna zpravodajských informací a boj proti ruské agresi“. 

Spojené státy vyjádřily podporu právu Ukrajiny „usilovat o vstup do NATO“.

Kyjev a Washington se dohodly na sedm let prodloužit Dohody o pomoci Ukrajině při odstraňování strategických jaderných zbraní a předcházení šíření zbraní hromadného ničení.

Spojené státy vyčlení v roce 2021 na reformy na Ukrajině 463 milionů dolarů; celkem jsou na tyto účely od roku 2014 podle textu společného prohlášení vyčleněny téměř 2 miliardy dolarů. 

Spojené státy také plánují poskytnout Ukrajině 12,8 milionu dolarů na pomoc v boji proti COVID-19 v rámci zákona “O plánu spásy Ameriky” a 45 milionů na humanitární pomoc Donbasu. 

Současně je třeba poznamenat, že Spojené státy již poskytly Ukrajině v souvislosti s pandemií koronaviru pomoc ve výši přibližně 55 milionů dolarů a převedly asi 2,2 milionu dávek vakcín proti COVID-19.

Připomeňme, že americký prezident Joe Biden se ve Washingtonu setkává se svým ukrajinským protějškem Vladimirem Zelenským.  Biden řekl, že Spojené státy a Ukrajina obnoví práci dvoustranné komise pro strategické partnerství.

https://bit.ly/3yAdt5V

sdílet na

7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
STANISLA
2. 9. 2021 01:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Aha , takže hranice Srbska se vlastně změnily taknějak samy od sebe…..Ti Američani jsou srandovní…….

Michal47
2. 9. 2021 16:30
Odpovědět  STANISLA

Žel oni jsou spíše k pláči a ke vzbuzení vzteku a zuřivosti u každého normálního člověka, Slovana (vyjma z toho Poláky, Chorvaty a Ukrajince!) především!!

Drak
2. 9. 2021 08:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Další provokace ubožáků, vrahů a podvodníků.

Dany
2. 9. 2021 09:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Ukrouši jsou úplně vedle. Voni si myslí, že jim amíci dají dolárky. Dají jim leda howno.

LubKral
2. 9. 2021 15:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Se našli, dva prašivci…

zdena
2. 9. 2021 16:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Ukrajinci se z Afghánistánu nepoučili…. dokud jim US army neudělá to samé….. ?
Kdyby se Biden raději staral o co má, místo aby se bral za zisky svého synečka a jeho kšeftů na Ukrajině…. chtějí nám vnutit americký kapalný plyn – asi se zbláznili – kdo tu drahotu bude kupovat a darmo dovážet, když může téct ropovody z Ruska ?
Áco takhle nabídnout, že Ukrajině uvolníme místo v NATO, když o to tolik stojí ? 🙂

Milan
3. 9. 2021 00:07
Odpovědět  zdena

Tak to je náhodou príma nápad! A proč jenom v NATO? Proč ne i v Protektorátu? Oni tam, my ven – sakra, to by se mi líbilo!