USA a Německo vyhlásily jednotu v „obraně“ východního křídla NATO před Ruskem

Washington a Berlín jsou jednotní v ochraně východních spojenců NATO před „ruskou agresí“, řekl americký prezident Joe Biden na tiskové konferenci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Rovněž uvedl, že Merkelová vyjádřila znepokojení nad projektem plynovodu „Nord Stream 2“. 

Podle Bidena jsou Washington a Berlín „naprosto jednomyslní v názoru, že Rusku by nemělo být dovoleno používat energii jako zbraň, jako donucovací prostředek nebo hrozbu vůči svým sousedům,“ uvádí RIA Novosti.

Biden zároveň uvedl, že uvalení sankcí na účastníky projektu „Nord Stream 2“ nemělo smysl, protože v době, kdy se stal prezidentem, byl plynovod „dokončen na 90%,“ uvádí TASS.

Merkelová uvedla, že Německo a USA mají „různá hodnocení toho, co tento projekt zahrnuje“. 

„Chci však jasně říci, že naše chápání bylo a je: Ukrajina zůstává tranzitní zemí,“ řekla. 

Merkelová věří, že Nord Stream 2 by měl být doplňkem k tranzitu plynu přes Ukrajinu, „všechno ostatní by způsobilo velké napětí“.

Německo a Evropská komise usilovně pracovaly na uzavření dohody mezi Moskvou a Kyjevem o tranzitu plynu přes Ukrajinu a doufá, že bude poskytnut i po skončení platnosti smlouvy v roce 2024, uvedla Merkelová. Podle ní „vychází ze skutečnosti, že poté budou takové dodávky plynu možné“. 

Merkelová uvedla, že existuje „mnoho nástrojů, které z větší části nejsou v rukou německé, ale evropské strany a které lze použít v případě přerušení tranzitu přes Ukrajinu“.

Americký prezident ujistil, že pokračuje „podpora svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny“ ze strany USA, jakož i podpora „reforem a transatlantických aspirací“. 

USA a Německo se rozhodly zahájit partnerství v oblasti klimatu a energetiky, jehož cílem bude mimo jiné poskytnout pomoc středoevropským zemím a Ukrajině, uvedl americký prezident.

Biden a Merkelová po svém setkání ve Washingtonu schválili Washingtonskou deklaraci. Biden vysvětlil, že je to „dokument potvrzující závazek k silným demokratickým principům, z nichž obě země vycházejí, a to, jak budou použity k řešení nejvýznamnějších výzev dneška i zítřka.“

Biden uvedl, že USA i Německo si uvědomují „potřebu prokázat, že demokracie mohou uspokojit potřeby lidí ve druhé čtvrtině 21. století“. 

Washington a Berlín jsou odhodlány hájit „demokratické principy a univerzální práva“, když „Čína nebo jakákoli jiná země pracuje na podkopávání svobodných a otevřených společností“.

Svět, včetně mořských prostor, nelze podle společné deklarace Bidena a Merkelové rozdělit na sféry vlivu připojením území nebo využitím energetických toků. Rovněž se naznačuje, že USA a Německo hodlají podporovat „energetickou transformaci“ zemí střední a východní Evropy, včetně Ukrajiny. 

Americký prezident řekl, že mu bude Merkelová chybět, když rezignuje na funkci spolkové kancléřky Německa. Biden uvedl, že Merkelová, která od roku 2005 působí jako kancléřka, zná Bílý dům stejně dobře jako on. Rovněž vyjádřil soustrast Merkelové kvůli ničivým povodním v Německu.

Připomeňme, že cesta Merkelové do Washingtonu začala pracovní snídaní s americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.  Washington vyjádřil naději, že návštěva Merkelové „potvrdí hluboké a silné bilaterální vztahy mezi oběma zeměmi“.

https://bit.ly/3iegJxG

sdíletj na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
16. 7. 2021 11:18

Tento blábol dvou psychopatů z obou stran Atlantiku je zcela zbytečné nějak komentovat, zloději křičí chyťte zloděje! Největší agresoři v lidských dějinách „obviňují“ Rusko z „agrese“?!? Toto není ani k smíchu, ani k pláči, to je výplod dvou psychicky těžce nemocných individuí!

stefan
17. 7. 2021 03:35
Odpovědět  Michal47

Vyplach Stvrte Rise s EU a Fasizmu v podruci Deep State SIONISTA USA. TERORIST svetoveho rozmeru.