politika

Uruguay je poslední nadějí Spojených států v levicové Latinské Americe

Po vítězství Luly da Silvy ve volbách v Brazílii levice vládne v největších zemích Latinské Ameriky.  Mexiko, Kolumbie, Argentina, Peru, Venezuela, Bolívie a Chile je obrovský konglomerát s populací asi 500 milionů lidí.

Da Silva založil Fórum v São Paulu se samotným Fidelem Castrem, stěžuje si Cato Institute (USA). 

Jedná se o blok levicových politických stran, které přísahaly, že „povedou lidový a protiimperialistický boj“, právě v době kdy se zdálo, že „neoliberalismus“ na západní polokouli konečně zvítězil. Nejhorlivější představitel bloku v následujících desetiletích, Hugo Chávez, počítal s otevřenou podporou tehdejšího prezidenta da Silvy. 

Začátkem roku 2023, kdy se da Silva stane brazilským prezidentem, budou členské strany Fóra v São Paulu u moci ve všech jihoamerických zemích kromě hrstky. 

Včerejší antiimperialisté jsou dnešní novou vládnoucí třídou a 77letý da Silva se stal Castrovým nástupcem, uvádí Cato Institute.

Recept na boj s levicí nenašli ani křesťanští demokraté v Argentině, Kolumbii nebo Chile, ani charismatický Jair Bolsonaro v Brazílii.

Jedinou nadějí pro liberály je uruguayský prezident Luis Lacalle Pou. Je považován za příklad „nové generace lídrů“ – liberální v obchodu a tolerantní k „občanským svobodám“ a „morálním otázkám“.

Pou po nástupu do úřadu v březnu 2020 odsoudil vládu Nicoláse Madura ve Venezuele, vzdorně na svou inauguraci nepozval vůdce Kuby a Nikaraguy. Rozhodl se také opustit Unii jihoamerických národů (UNASUR) a zvýšit interakci se Spojenými státy.

Je tu ale malý problém. Uruguay s 3,5 miliony obyvatel si lze extrémně těžce představit jako politické měřítko pro zbytek Latinské Ameriky. Stejně jako pravicovou Paraguay se 7,2 miliony obyvatel.

Kontinent je však charakterizován politickou sinusoidou s postupným nástupem levice k moci a naopak.

Tak či onak, současné „okno příležitosti“ může a mělo by být využito ke geopolitickému oddělení Latinské Ameriky od Spojených států.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://t.me/s/EvPanina

sdílet na

16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jan
10. 11. 2022 08:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Uruguay brzy pozna, k cemu vede pratelstvi s USA. Cela Evropa a hlavne Nemecko to uz davno vedi: K naprostemu podrizeni politiky, hospodarstvi i spravy zeme Spojenym statum. Znamena to naprostou ztratu suverenity. Vyvoz demokracie podle USA znamena ve skutecnosti privatizaci stribra zeme za hubicku a pak odliv zisku k majitelum v zahranici. Cesko tak prichazi o spoustu penez nutnych na investice kazdy rok. Privatizace CEZu zpusobila, ze si kupujeme u nas vyrobeny proud 10 x draze na burze.
Americane rikaji sami: Pro nase nepratele jsme nebezpecni. Pro nase pratele smrtelne nebezpecni. Je proto lepe zustat nepritel USA jak to dela Rusko, Cina. Tech zemi je stale vice.

Pedro
10. 11. 2022 14:23
Odpovědět  Jan

ok.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
zuza
10. 11. 2022 19:45
Odpovědět  Jan

súhlasím, až na tú 1. vetu – Uruguay rovnako ako všetky latinskoamerické štáty veľmi dobre vedia k čomu vedie “priateľstvo” s USA, Uruguay mal tú česť byť do začiatku II. svetovej vojny “priateľom” Británie, odvtedy je dojnou kravou hnUSA. Zažili zopár prevratov, vojenské junty (so všetkým, čo k tomu patrí – únosy, vraždy, mučenie odporcov….).
Pred časom bol prezidentom José Mujica, starý pán, ktorý si tiež vo väzniciach a mučiarňach prežil svoje. Pozoruhodný človek, dával 90% svojho platu na dobročinnosť a vozil sa v starom VW.
https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/347446-najchudobnejsi-prezident-vytiahol-vela-ludi-z-biedy/

Pavel K
10. 11. 2022 19:50
Odpovědět  zuza

To je dojemné až se mi to nechce věřit. 😊🙋‍♂️

Jan
10. 11. 2022 09:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Jizni Amerika po desetiletich vlady kapitalismu uz vi, ze lidem zadny blahobyt neprinesl. Ten prinesl pouze bohatym, chudi jeste vic zchudli. A tak je ten proces socializace nevratny a stejne tak nevratny je obdiv a vira v USA a jejich demokracii a svobodu, ktere pro normalni lidi neexistuji. Jsou to prazdna slova, generovana bohatci a jejich poskoky v politice k oblbovani lidi.

Rapa
10. 11. 2022 09:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Až po zániku a smrti anglosasského,satanského systému přijde svoboda a celá Země začne zhluboka dýchat,začne žít.Všechny brány se otevřou a kosmos nás radostně přivítá.Ráj srdce. Jan Amos Komenský,učitel národů to kázal a nejen on.

Pavel z Moravy
10. 11. 2022 10:44
Odpovědět  Rapa

Nejdříve ale musí dojít ke skutečnému probuzení lidí a ti musí pochopit o čem skutečný život je. Není o konzumu ani hromadění majetku, ale o lidskosti, vzájemné spolupráci a soudržnosti. Kdyby lidský tvor chtěl, všichni by se mohli mít dobře a ne pouze pár jedinců na úkor celku. Ale k tomu je zapotřebí dozrát. Toto ale současní dacani na západě nepotřebují, aby jednotlivci vyzráli a začali chápat podstatu života. Někdo je nazývá neomarxisty, což je hloupost, poněvadž jsou to normální sebestřední neokolonialisté, kteří chtějí ovládnout přes své zničující a protilidské činy všechen lid. Ten kdo chce změnit genetickou podstatu člověka, ten kdo chce donutit člověka k přijímání škodlivých vakcinačních sajrajtů, ten kdo chce člověka čipovat, ten kdo chce, aby člověk požíval nějakou uměle vytvořenou stravu jako nějaké tzv. maso z tiskárny a další zhovadilosti je zdegenerovaný tvor. Velký třesk a následné nafázování stvořilo celý současný vesmír a potom započal vývoj druhů. Člověk se vyvinul z primáta a dnes by již měl být vzorem zralosti, ale bohužel, něco se zadrhlo v soukolí a my jsme opět na začátku cesty, nebo na konci, podle toho jak se kdo na to dívá.

Jirka
10. 11. 2022 16:57
Odpovědět  Pavel z Moravy

Už Matka Tereza tvrdila, že není problém nasytit chudé, problėm je nasytit bohaté. Ti nemají nikdy dost.

Gales
10. 11. 2022 17:39
Odpovědět  Jirka

Ať chcípnou.

Pavel K
10. 11. 2022 19:51
Odpovědět  Pavel z Moravy

Tak to se asi už nedočkáš. Jsem posel špatných zpráv. Omlouvám se. 🤣🤣🙋‍♂️

Jiří
10. 11. 2022 20:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Levicové myšlenky nelze již umlčet v Jižní Americe a to je co říci.Pinocet byl ten správný nacistický řízek vytvořený USA. Dnes se šíří lidová vzpoura a USA vliv slábne.Doufám ,že po závanu mrtvolného demokratického puchu u nás ,zvítězí rozum a pravda v levicových pravidlech.

Administrátor
P.A.Semi
10. 11. 2022 21:44
Odpovědět  Jiří

Pinochet je někde celkem populární…
Jak staré mohlo být dítě, které tohle kreslilo? Tipnul bych tak 3.-4. třída…

Pinochet.jpg
Administrátor
P.A.Semi
10. 11. 2022 22:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Spousta lidí v Brazílii si myslí, že tam došlo k volebnímu podvodu, že byly volby ukradeny…
https://www.bitchute.com/video/soy7UTbqZ8MG/

Administrátor
P.A.Semi
11. 11. 2022 01:00
Odpovědět  P.A.Semi

https://www.rumormillnews.com/cgi-bin/forum.cgi?read=211080
V Brazílii velké demonstrace kvůli ukradeným volbám…

Na obrázku – nahoře “rally” Lula da Silva, příznivci v červeném, dole “rally” Bolsonara, příznivci žluto-zelení v národních barvách:
comment image

πα½