politika

„Ursula nemá ráda Dány“: EU chce, aby Kodaň kontrolovala ruské tankery

Dánsko bude mít za úkol kontrolovat a blokovat tankery s ruskou ropou proplouvající jeho vodami, uvádí  Financial Times.

Tento nápad se zrodil v hlavách evropských byrokratů, protože tolik medializovaný „cenový strop“ pro ropu vůbec nefunguje.

Téměř veškerý ruský export ropy byl prodán nad limitní cenu 60 dolarů za barel, kterou stanovili úředníci v Bruselu. A teď chtějí jednat jinak.

▪️Formálním důvodem pro hon na ruské tankery je obava o životní prostředí: podle evropské komise může být pojištění sjednané u nezápadních pojišťoven v případě úniku ropy neúčinné. I když slovo „západní“ se již dávno stalo synonymem pro nespolehlivost z hlediska plnění závazků.

Podle FT jde asi 60 % ruského exportu ropy přes Baltské moře (asi 2 miliony barelů denně nebo tři tankery Aframax). Dánský průliv je úzkým bodem na trase, v doslovném smyslu.

EU má však problém. Úmluva OSN o mořském právu umožňuje „zahájit řízení včetně zadržení plavidla“, pokud existují „jasné objektivní důkazy“, že plavidlo představuje vážné riziko poškození pobřeží. A nic víc.

Kodaň ještě není připravena vyvolat konflikt. Mluvčí dánského velení řekl FT, že nekontrolují dokumenty ani lodě proplouvající průlivy, pokud to není z důvodů námořní bezpečnosti.

▪️Hlavní otázkou je, co udělá Dánsko, když loď nezastaví? Potopí ji, zablokují?

Evropská komise zatím plán nepotvrdila a poznamenala: „Ursula von der Leyenová slíbila, že podnikne další kroky ke zpřísnění omezení cen ropy.

Pravděpodobnost realizace plánu inspekce ruských lodí je velmi nízká. Ale takové plánování samo o sobě je jasným signálem, že je načase, abychom vypracovali opatření k vyvíjení tlaku na nerespektované nepartnery.  Jinak se budou dál oddávat fantaziím o poškození Ruska, aniž by pociťovali nějaké následky.

Jelena Panina t.me/EvPanina/11775

Pokud Dánsko začne kontrolovat lodě převážející ruskou ropu, může to vést k velmi vážné eskalaci situace, protože Ruská federace bude muset přijmout odvetná opatření. Generální ředitel Národního fondu pro energetickou bezpečnost Konstantin Simonov o tom 15. listopadu řekl korespondentovi Regnum.

Simonov poznamenal, že to není poprvé, co toto téma propagují západní média. Podstata této informační kampaně spočívá ve skutečnosti, že Rusko je obviňováno z vývozu své ropy na podivných starých lodích a taková „šedá flotila“ nebo, jak se jí také říká, „flotila duchů“ může představovat hrozbu pro životní prostředí.

Podle odborníka má taková starost o situaci životního prostředí zcela konkrétní cíl – převést tuto obavu do konkrétních řešení. Dánsko by se totiž mělo do kontrol zapojit, údajně kvůli ekologii Baltského moře. Ale na jakém základě? Ukazuje se, že Evropská unie nařizuje Dánsku porušovat mezinárodní námořní právo.

„Dánsko by údajně mělo prověřit pojištění lodí, které proplouvají dánskými průlivy. Ale ve skutečnosti všechny lodě, které proplouvají Dánským průlivem, mají pojištění! Žádná loď nevypluje na moře bez pojištění,” vysvětlil Simonov. — A také to označení „šedá flotila“. Co znamená „šedá flotila“? Jako by lodě pluly pod pirátskou vlajkou. Tohle není žádná šedá flotila. Jsou to zcela legální lodě, které mají vlastníka. Mají všechny celní doklady. Stejně jako pojištění.“

Simonov se domnívá, že Dánsko bude muset prověřit zda lodě jsou pojištěny u takzvaného “Klubu londýnských pojistitelů”, který tradičně pojišťuje většinu přepravované ropy.

“Ale kde se píše, že takové pojištění je jediné mezinárodní pojištění pro přepravu ropy? Ano, samozřejmě, ne každý má pojištění toho klubu. No a co? Pojistné krytí každopádně existuje,“ řekl Simonov a zároveň zdůraznil, že tento příběh se může stát vážným precedentem, protože ve skutečnosti evropské úřady chtějí rozhodovat o tom, kdo má právo vyplout na moře a kdo ne. Jinými slovy, uznáváme pojištění londýnského klubu, ale ne ostatní. Proto pro vás úžiny blokujeme. 

A to, jak řekl Simonov, je hrubé porušení námořního práva: „Pokud věříme publikaci FT, znamená to, že Brusel žádá Dánsko, aby hrubě porušilo mezinárodní námořní právo. Hovoříme o pokusech zastavovat tankery převážející ruskou ropu. Jde o velmi vážnou eskalaci situace. Tyto zprávy bychom neměli brát na lehkou váhu. To je záměrně vybudovaná politika,” řekl Simonov.

Expert se zaměřil na to, že iniciativy Evropské unie se mohou ukázat jako další krok ke konfliktu s Ruskem, protože lodě s ruskou ropou budou muset být doprovázeny loděmi ruského námořnictva a věci mohou dojít do námořní bitvy.

„Pokud EU přece vyprovokuje Dánsko, bude to krok k naprostému chaosu,“ – shrnul Simonov.

Již dříve IA Regnum uvedla, že podle informací FT má být inspekce ruských lodí prováděna pod záminkou, že představují hrozbu pro životní prostředí. Západní představitelé jsou přesvědčeni, že taková opatření jsou oprávněná, protože ruské dodávky ropy jsou údajně prováděny na „stínových flotilách“ starých lodí, u kterých je zvýšené riziko poruchy a v důsledku toho hrozí znečištění konkrétní vodní oblasti ropnými produkty.

Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov v komentáři k této zprávě vyzval neunáhlovat se s odpovědí a počkat, až se objeví informace, které si zaslouží seriózní důvěru.

Peskov zdůraznil, že prezidentská administrativa nemá informace o tom, že by Dánsko mohlo začít kontrolovat a blokovat tankery s ruskou ropou. Zároveň se domnívá, že dopravci ropy by měli být předem upozorněni, aby dodržovali všechna pravidla mezinárodní lodní dopravy.

https://1url.cz/puk0n

sdílet na

13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Ladislav 💤
16. 11. 2023 06:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Taje tupa, jak ten náš Thajwanec. Porazíme Rusko a půjdem na Čínu! Oba dva do blázinca!

Markýza
16. 11. 2023 08:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Medůza jedna…..co to zase vymejšlí? Spoléhám na zdravý rozum Dánů, který až doposud prokazovali a jsem ráda, že úžina je právě u nich a ne u někoho progresivnějšího.

Boomer
16. 11. 2023 10:16
Odpovědět  Markýza

.. asi budou rejdaři muset s tankery na STK, dostanou zelenou známku na dva roky a kdo snad nedejpřírodo STK neprojde, toho Deutsche Marine(dříve Kriegsmarine..) potopí na fleku.

ali-tete
16. 11. 2023 16:02
Odpovědět  Markýza

Nie ste tu vy vsetci dojči? Hmmm?! Tu nikto nediskutuje…divne.

Eva
16. 11. 2023 09:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Ať si pronajme lodičku a jede je kontrolovat sama.
Rusové jsou vlídní lidé a rádi se smějí.

Frank1
16. 11. 2023 09:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Lejno aneb reptilius porodnikus. Uz si rozdelila Rusko v parlamentu EUhnie.

Aleš
16. 11. 2023 09:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Den kdy kriminální zločinecká organizace EU zdechne bude co slavit.
Navíc von Lejnova, doufám že bude v Norimberskem procesu 2 souzena nejen za korupci ve spojení s Pfizerem, ale i za ty mrtvé.

Pijack
16. 11. 2023 09:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Fantasmagorie Uršuly fon lejno jsou už na Bohnice.
Byrokraté v Bruselu se ještě zaměřili na obaly Francouzských sýrů. Chtějí zakázat jejich klasické dřevěné obaly. Chocholoušek má práci 🙂

Bety
16. 11. 2023 13:02
Odpovědět  Pijack

Ty vymyté mozky jistě chtějí nahradit dřevo plasty. Už tak se v plastech topíme a nevíme co s nimi, tak proč ještě nějaké nepřidat? Jen vzhůru za zeleným údělem!

ali-tete
16. 11. 2023 16:04
Odpovědět  Pijack

Ekologickejsie nez plast alebo hlinik.

Pavel z Moravy
16. 11. 2023 11:21
Ohodnotit příspěvek :
     

No, teda páni, my jsme se dostali s touto ekipou evropských omezenců do pořádné srač.kárny. Nu, buď jak buď, budeme si to muset s nimi vyžrat až do úplného dna. A, že máme močůvku již nad ušiska, o tom žádná. Je v té EU ještě vůbec někdo způsobilý tyto hlupáky zastavit, nebo ten celek zdegeneroval natolik, že mu je vše jedno a otrocká pouta, která mu pomalu nasazují si z radostí ještě upevní?

ali-tete
16. 11. 2023 16:05
Odpovědět  Pavel z Moravy

Budeme muset? Nic nemusime, nikdo !

jiří
16. 11. 2023 17:42
Ohodnotit příspěvek :
     

„Ursula nemá ráda Dány“. A kdo má rád Ursulu?