politika

Úplně jiný důvod. Docent vidí pozadí útoku na Cyrila Svobodu

07.04.2024 18:51 | Analýza

Ministr životního prostředí, místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík, navrhne vyloučení expředsedy strany Cyrila Svobody. Vyčítá mu politické směřování včetně rozhovoru s proruským Voice of Europe. Řekl to v Otázkách Václava Moravce na ČT24. Politolog Lukáš Valeš ParlamentnímListům.cz sdělil, že útok na Svobodu má jiný důvod: jde o první kolo boje o nového předsedu lidové strany.

Foto: Reprofoto: Český rozhlas
Popisek: Cyril Svoboda

V Otázkách Václava Moravce nevyvolala největší rozruch debata o venkově, ale výzva ministra životního prostředí Petra Hladíka, že v KDU-ČSL navrhne vyloučení bývalého předsedy strany Cyrila Svobody. Vyčítá mu jeho směřování v zahraniční politice včetně rozhovoru s proruským Voice of Europe.

Cyril Svoboda byl za lidovce v minulosti ministrem spravedlnosti, vnitra i zahraničních věcí. Také byl několik let předsedou a dlouhé roky místopředsedou a lídrem jednoho ze stranických křídel.

Politolog docent Lukáš Valeš pro ParlamentníListy.cz připomíná, že Svoboda je „jedním z posledních politiků, který si zachovává vlastní názory, což je dnes dost unikum“.

Cyril Svoboda, který byl ministrem zahraničí v čase přistoupení k EU a někteří mu ve Špidlově vládě vyčítali přílišnou servilitu vůči Bruselu, nyní naopak dostává nálepky neloajality a proruskosti.

Patří k nejostřejším kritikům zahraniční politiky současné vlády, která je podle jeho názoru nepromyšlená a spíše než na reálném hodnocení situace spočívá na přáních. Tyto názory několikrát prezentoval i na ParlamentníchListech.cz.

A právě to vadí Petru Hladíkovi, který je u lidovců místopředsedou. „Jeho dlouhodobé názory, směřování a vyjadřování se v médiích neodpovídá politice lidovců. Očekával bych, že nebude členem naší strany,“ řekl u Václava Moravce.

Nejvíce mu ale vadí rozhovor, který Svoboda poskytl rádiu Voice of Europe. Mediální projekt proruského ukrajinského politika Viktora Medvedčuka v minulém týdnu česká vláda zařadila na svůj sankční seznam.

Pro Hladíka je neakceptovatelné, aby členové vládní strany vystupovali v takovém médiu. Proto chce navrhnout, aby byl Cyril Svoboda z KDU-ČSL vyloučen. A dodal, že jej už dlouhou dobu „nepovažuje vnitřně za lidovce“.

Předsednictvo KDU-ČSL návrh na vyloučení Svobody podle mluvčího probere v úterý dopoledne, do té doby lídři strany nechtějí věc komentovat.

Cyril Svoboda následně v reakci pro Novinky.cz uvedl, že ministr a místopředseda utíká od propadu lidové strany k vymýšlení pseudokauz.

V neděli byl shodou okolností zveřejněn průzkum společnosti STEM, přisuzující stálici české politiky pouhých 3,1 procenta, což jsou nejnižší čísla v polistopadové historii.

Na úterní jednání Cyril Svoboda podle svých slov pozván nebyl. Ve stranické politice není aktivní od roku 2010, kdy mu vypršel poslanecký mandát. Po svém odchodu z politiky se Svoboda více věnuje výuce na vysokých školách. V roce 2011 založil také Diplomatickou akademii v Praze, kterou od té doby řídí. V prosinci 2015 byl kritizován, když přijal pozvání na galavečer na počest 10. výročí založení ruské státní televize Russia Today.

V otázkách zahraniční politiky měl později radit i premiéru Andreji Babišovi.

Nyní uvedl, že Hladíkovy výroky jsou podle jeho názoru dalším důkazem úpadku KDU-ČSL.

Podobně to vidí i politolog Lukáš Valeš. „Když se vylučují zasloužilí členové, je to vždy především signál o kondici té strany,“ myslí si a připomněl vylučování Václava Klause mladšího z ODS.

Cílem strany, která má ambice uspět, podle něj musí být naopak co nejširší záběr a pestrá nabídka kandidátů i názorů.

V tomto případě to Valeš vidí hlavně jako snahu Petra Hladíka upozornit na sebe před volebním stranickým sjezdem.

„Je zjevné, že se tady začíná bojovat o nového lidoveckého předsedu. Cíle, které si dal Marian Jurečka, jsou už dnes nesplnitelné, takže se na podzim bude hledat nástupce,“ odhaduje.

Hladíkovo gesto je tak prvním kolem souboje, odehrávajícího se v kontextu úpadku lidovců. „Prostě chce dělat ramena,“ poznamenává Valeš pro ParlamentníListy.cz.A dodává, že Cyril Svoboda se s lidoveckým vedením nerozchází jen v pohledu na zahraniční politiku. Připomíná jeho dopis, podepsaný společně s dalším bývalým předsedou Pavlem Bělobrádkem, kde se snaží navrhnout, jak by se lidovci mohli dostat z krize a obnovit svou značku.Vyloučit bývalého předsedu a jednu z lidoveckých ikon je podle něj nesmyslné, ale v současné atmosféře nelze úplně vyloučit, že to bude někoho lákat. „Boj proti dezinformátorům a proti Rusku nabral na neuvěřitelné intenzitě. Kdo dnes viděl, jak předsedkyně Pekarová Adamová dnes v Partii dramaticky popisovala, jak se tu rozpínají ruská chapadla, musel v tomto směru ztratit jakékoliv iluze,“ myslí si.

sdílet na

34 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel z Moravy
7. 4. 2024 21:09
Ohodnotit příspěvek :
     

No jo, když máte na záležitosti v politické a ekonomické sféře jiný názor než škůdci a nepodporujete jejich linii, je zle. Cyril Svoboda je na rozdíl od těch zemských škůdců inteligentní člověk, který se nebojí diskuze.

7. 4. 2024 23:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Co mě se tejče, tak kdyby celá ta parazitická “křestanská” strana táhla do howen a ještě si během pádu sedřela tlamy do krve, tak jen dobře. Nevzpomínám, čím kdy byli státu prospěšní, založením ČSR počínaje. Propad KSČM mě mrzel, protože levice je v parlamentu třeba, ale tito “křestanští” paraziti nikdy nic dobrého českému státu, natož jeho lidu, nepřinesli. Nebo snad jo?
“Vlivný lidovec, který byl pětkrát ministrem v několika vládách a dvakrát předsedou lidovců, stál i u zrodu prvního zákona, kterým se na začátku 90. let vracel církevní majetek některým církevním řádům a kongregacím. „Stihli jsme to za pět minut dvanáct,“ vzpomíná Svoboda.” 
https://www.parlamentnilisty.cz/archiv/Tvrda-slova-Cyrila-Svobody-knezim-Nic-nedostanete-restituce-neprojdou-238408

Takže tak.

8. 4. 2024 14:26
Odpovědět  scipio

Dyk jo. Na mě ale tito “křestani” fungují jako červený hadr na bejka. Vždyt už jen samotný název Křestanská a Demokratická Unie je manipulativní lží!
Znáte snad jediného evangelíka, Českého bratra, pravoslavného, husitu, baptistu, adventistu, lutera, metodistu atd v řadách této tzv. křestanské unii? Já ne.
A přitom je u nás registrováno přes patnáct církví. Nejsou snad všichni, včetně jehovistů, křesťané?! Tak jakápak “křesťanská unie! Název této tzv. “křestanské” unie by tudíž měl správně znít “Římskokatolická a demokratická unie”.
Jenže římští katolíci jaksi nejsou většinovým lidem této země milováni a katolicismus a demokracie navíc nejdou dohromady, páč jedno je přímým opakem druhého. A to jsem jen u názvu.
A tak bych mohl pokračovat až k prvotním manipulativním lžím, kdy kdy nám tito “křestané” podsunuli za symbol české státnosti symbol české stádnosti, nesvatého “svatého” (nikdy nebyl kanonizován!) přiteplalého kolaboranta Václava a z jeho mocichtivé báby Ludmily, kolaborující s nepřítelem Slovanů Jindřichem, který proti nim zahájil genocidní tažení, udělali dokonce svatou prabábu Čechů!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
pařez
8. 4. 2024 21:46

Vášnivé zaujetí pro něco/proti něčemu nám obvykle ztěžuje vidět věci tak, jak jsou, resp. byly.
Václavův brácha Boleslav zkusil neplatit a válčil, a nakonec musel platit taky (+ mrtví a následky války) – tak kdo zvolil prozíravější politiku?

8. 4. 2024 22:40
Odpovědět  pařez

Ale howno. Drahomíř ani Boleslav tribut neplatili – platil ho jen zmetek Václav. Tribut začali po odstranění kolaboranta Václava cvakat až Boldovi nevydaření vnuci a ještě se jim zadařilo udělat ze suvérenního knížectví Bohemie léno.
Kdo prozíravější? Boleslav – jinak bychom byli už přes tisíciletí východní markou, jak po tom toužil nesvatý Václav. Ale vám by to nejspíš vyhovovalo.
Následky války? Zrušení tributu, centralizace Bohemie, profesionální armáda, spojenecká smlouva s Otasem a následná likvidace madarských nájezdníků – Otas v Německu, Bolda na Moravě -, vlastní měna, potravinami nejbohatší země na sever od Alp a okolím respektovaný a vážený stát, co si vzpomínám jen tak z voleje.
Musíte na jiné zdroje, než na ty cinknuté katolickými “historiky”. A to až po dnešní dny. Cinknuté.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
pařez
9. 4. 2024 01:11

Dobře, trochu jsem si početl – nevím tedy, zda ty správné zdroje podle Vás… Nejvíc se mi líbilo tohle:
https://www.palba.cz/viewtopic.php?t=6698
Jinak máte nejspíš pravdu v tom, že Boleslav Ottovi I. tribut neplatil, byť někdo uvádí že ano, většina (i Palacký) se domnívá že ne – není známo, za jakých podmínek bylo uzavřeno příměří r. 950, zdá se, jako by se týkalo především vojenského spojenectví – třeba právě proti Maďarům, kterým naopak saský panovník musel platit tribut za mír – viz. uvedený odkaz.
Víte, mě tak nějak nadzvedlo, co jste napsal: “ přiteplalého kolaboranta Václava a z jeho mocichtivé báby Ludmily, kolaborující s nepřítelem Slovanů Jindřichem…” – v tomto hodnocení jste dost ojedinělý, většina zastává názor, že Boleslav vybudoval český (Přemyslovský) stát na základech, které položil Václav. Boleslav se ukázal jako schopnější budovatel státu než Václav, ale bylo to za cenu spousty krve – počínaje členy Václavovy družiny a jeho rodiny (včetně malých dětí), následovaly další okolní slovanské kmeny – tam, kde se Václav spokojil se slibem věrnosti, Boleslav území obsadil, rody vyvraždil, vystavěl hrad s jemu věrnou posádkou, která vybírala daně. Hlavní příjem peněz

pařez
9. 4. 2024 01:35
Odpovědět  pařez

měl však Boleslav z obchodu s otroky – téměř výlučně slovanskými, kteří byli prodáváni především Arabům, tedy do islámských zemí. Trh se slovanskými otroky existoval samozřejmě i za Václava i za předchozích knížat, ale díky Boleslavovým výbojům a tím přísunu zajatců to vzalo ty “správné grády”.
Víte, o Václavovi se traduje, že alespoň některé otroky vykupoval a dával jim svobodu – samotnému obchodu s otroky zabránit nemohl, byl příliš spjat (obchod s otroky) s tehdejší společností – přesto ho máte za kolaboranta s nepřítelem Slovanů – a Boleslava, který si výboji podmaňoval okolní i vzdálené slovanské kmeny, a ty “pohanské” klidně prodával do otroctví (aby na tom co nejvíc vydělal, prodával je i v zahraničí (cena otroka v Praze 300 denárů, ve španělské Córdobě 1200 denárů, hezké slovanské děvče 2400 denárů) máte za geroje? Mimochodem – víte, že Boleslav se významnou měrou podílel na pokřesťanštení (katolizaci) území Čech?
Kdybych to shrnul – jestliže dnešní dobu lze charakterizovat jako střet mezi Anglosasy a Ruským světem, tak Boleslav se choval právě jako ti anglosasové, zatímco způsob vlády Václava měl k tomu Ruskému světu mnohem blíže.

9. 4. 2024 14:16
Odpovědět  pařez

Nebudu tu s vámi rozebírat katolíky podsunutou historii bod po bodu, málo prostoru. Musíte se naučit číst i mezi řádky – např. zde: alespoň některé otroky vykupoval a dával jim svobodu.
Ne, nedával jim svobodu! Daroval je, dojednoho, církvi! A ta jim snad dala svobodu? Ani omylem – makali pro církev. Přečtěte si pořádně legendy – všechny legendy – a zjistíte, že byl buzerant a kolaborant až hanba.

9. 4. 2024 14:29

Jo a co se týká onoho mého odlišného názoru. Zajímám se o onu dobu přes půl století a dělám si, na podkladě všech dostupných informací, vlastní, nezávislé závěry.

9. 4. 2024 14:22
Odpovědět  scipio

O tom se můžeme s úspěchem roky dohadovat. Zrovna tak dobře mohli být – a dle mého soukromého průzkumu pravděpodobně i byli – původem Mojmírovci.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
9. 4. 2024 19:30
Odpovědět  scipio

A co Mojmírovci, pravděpodobní nástupci některého ze Sámových potomků, jak ti na tom byli s R1B? Mimochodem, a jakpak na tom byl s geny francký kupec Sámo? (To je genetický oslí můstek k Mojmírovcům, co?) Vidím tu habaděj otevřených dveří. Jak říkám – slámomlátit bychom tu mohli na toto téma po měsíce.
Osobně jsem, co se týká genetických výzkumů, dost ostražitý – nevěřím ne genetikům, ale jejich interpretům; tomu, co nakonec vyleze na veřejnost. Ale i ze samotných genetiků vypadnou neuvěřitelné krávoviny, kterým se při nejlepší vůli nedá věřit – viz osídlení Amerik dle genetiků. No nic.
Ale např. my a Bavoři, máme, krom stejného slovního základu názvu území odvozeného od Bójů, ještě téměř shodné tzv. genetické dědictví. Ona to není náhoda, že bavorská letora je nám ze všech Germánů nejbližší. Jsou tudíž Bavoři poněmčení Slované, nebo my poslovanštění Germáni, když to geneticky vychází v podstatě na plichtu? Pak je ale zajímavé, že máme, spolu se Slováky, ze všech Slovanů ve své slovní zásobě nevětší slovní dědictví ze staroslověnštiny – jsme tudíž, takto vzato, ty neslovanštější slovanské národy. Nebo spíše byli jsme. Před hadrákem.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
9. 4. 2024 20:25
Odpovědět  scipio

Byla !!! Kde jste to kurwa sebral, z jakých pramenů čerpáte, že nebyla?! Mezi obecným lidem se mluvilo česky temno netemno invére furt! Právě odtud, od “sprostého lidu” a z Bible Kralické, čerpali obrozenci, když se sami učili mluvit česky, páč coby intelektuálové téměř všichni šprechendili německy! Je to dohledatelné!
Kde jsou? A obě staroslověnské legendy – nic? A co slovanská liturgie ve staroslověnštině, provozovaná u nás porůznu až do 15 stol., kdy nám to římskokatolíci postupně zatrhli – taky nic?
A co Kyjevské listy – taky nic? Ale je toho víc, tohle je jen tak z voleje.
Ostatně dědicem slovanské liturgie je byzantská liturgie pravoslavné a řeckokatolické církve slavená v církevní slovanštině – tedy ve staroslověnštině a dodnes !!!.

P.K.
10. 4. 2024 10:28

Snad všechny písemnosti z dob Velké Moravy byly zřejmě zničeny v Sázavském klášteře; důvodem byl pravděpodobně odklon od Byzance k Západu. Navíc asi šlo též o přeměnu vládnoucího rodu Mojmírovců na “Přemyslovce”; nějaké indicie existují, kosterní anomálie (údajného Bořivoje a moravského tuším Svatopluka), dále velkomoravské hroby na nádvoří pražského hradu… Je nepravděpodobné, že by Mojmírovci zmizeli ze scény, výměnou za oráče Přemysla, spíš šlo o zametení minulosti, jak kvůli kmenům v Čechách, tak kvůli Západu.
Příbuznost Mojmírovců se Sámem, jak píšete, je velice pravděpodobná: rody, které soustředily finance a moc, obvykle nemizí beze stop. A “čeští obrozenci” obrodili hlavně sami sebe, a zřejmě si tímto činem zajistili potenciální klientelu v době počátků kapitalismu.

Slovan
10. 4. 2024 10:50
Odpovědět  P.K.

🤣 🤣 🤣 🤣 🤦‍♂️ 🤦‍♂️ 🙄

10. 4. 2024 13:18
Odpovědět  P.K.

Kája VI. ji pak obnovil v Emauzích.
Souhlas – aby mohli národně burcovat, buditelé probudili a obrozenci obrodili napřed sebe sama, když se prodrali z kokonu “národního gensu”, ve kterém po staletí pohnípávali, na světlo boží, páč před tím, dle katolických a jimi ovlivněných lžihistoriků, něco jako národní povědomí neexistovalo.
Jo, a máte pravdu – písemnosti Sázavského kláštera skončily v plamenech.
Oráče Přemysla, i jurodivou Libiuši, Kroka a další potentáty, jsme čajzli Keltům.
Ony by se “Staré české báje a pověsti” měli po správnosti vůbec měly jmenovat “Staré České a Keltské báje a pověsti” a “Staré pověsti České” “Staré pověsti České a Keltské”. Ale ani to by úplně nesedělo; je tam ještě leccos od sousedních kmenů západních Slovanů. No nic.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Ladislav 💤
8. 4. 2024 04:35

👍👍👍👍👍👍👍 naprostý souhlas, fašizující paraziti!

Frank1
8. 4. 2024 09:34

Cirkev slouzi odjakziva jen mocipanum a k prosazovani jejich zajmu. Vse zabalene do liturgie a v pohadkach o hrisnicich, kteri budou potrestani. Co je zpoved a pokani jineho? Ted ji rikaji ‘smireni s Bohem’. Odkud maji pravo zpoved takto prejmenovat?
Svymi zlociny, podporou valek a krtenim zbrani a vojaku, kteri sli na frontu, netrestanim pedofilu a buzerantu ve svem stredu ztratila cirkev jakoukoliv moralni autoritu. Kostely jsou prazdne i na zapade. Pohrby jsou uz pouze v kruhu rodinnem.

Pavel z Moravy
8. 4. 2024 10:02

Nemá smysl rozebírat činnost římskokatolické církve, která šla vždy po boku šlechty a poté kapitálu proti lidu. Navíc na rozdíl od pravoslavné církve, která třeba v Řecku pracovala ruku v ruce s lidem proti cizím utlačovatelům u římskokatolické církve toto není. To je nadnárodní subjekt a jeho řízení není pronárodní. Já jen chtěl říci, že C. Svoboda je člověk se kterým se dá diskutovat a je inteligentní. To nic nemění na situaci co je KDU – ČSL zač. Je vidět, že ani pravověrný křesťan nemá na růžích ustláno, pokud má trochu jiný názor a nesouzní s většinou.

Joe Arp
8. 4. 2024 10:33
Odpovědět  Pavel z Moravy

Pavle pravověrný křesťan se nesnaží podvodem obrat řád jeptin o lukrativní nemovitost v Praze (běžel soud). Cyrda jako každý “flanďák” je jen kluzký, velice opatrný a prospěchářský parazit, to, že je inteligentní je pro ostatní, kolem něj špatná zpráva. Že se ve straně požírají navzájem je jen dobrá zpráva pro ČR. Co od doby Luxe i před ním udělali pro národ? Kalousek, Padákový smrtihlav a přítel Šťávy, se jako ministr fin. nesmazatelně zapsal církev. restitucemi. Cyrda byl u všeho někdy v pozadí.

Frank1
8. 4. 2024 21:28
Odpovědět  Joe Arp

Ja ho vidim taky tak. Zejmena pokus o podvodne ziskani lukrativni vily za pomoci sveho taty bylo odporne.
Byl jsem u odvodu ve Vojenske nemocnici ve Stresovicich, mel jsem odklady ze zdravotnich duvodu. Komisi tam vladnul jeho tata, lekar, vysoka sarze, asi plukovnik. Taky katolik jako Cyril. Choval se k brancum arogantne jako dobytek. Tenkrat to tak bylo, lampasaci byli na odstrel, kdyby se neco sustlo, zastrelili by je vojaci jako prvni. Leta sedesata. Shodou okolnosti jsem sel kolem brevnovskeho klastera, kdyz se tam konalo rozlouceni s neboztikem. Ani dovnitr jsem nesel. Takovym lidem neprokazuji nic.

Evžen
8. 4. 2024 07:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Ta současná “vláda”je zoufalá a dělá zoufalé činy! Lži se totiž těžce překračují na pravdu a opačné!

treza
8. 4. 2024 08:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Pekari = chapadlo Globální bestie !

Trojta
8. 4. 2024 09:04
Odpovědět  treza

To nemáte pravdu, pane Evžene s tím chapadlem. MAP je jen taková bezvýznamná přísavka na tom chapadlu.

unor 2022
8. 4. 2024 08:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdyby ve Svobodovi neco opravdoveho dlelo uz davno ze smecky KDU odesel jinam.

Monty
8. 4. 2024 09:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Pan někdo musí být vyhozen,proto ,že ti ,co ho kritizují, téměř nic o diplomacii a dění ve světě nevědí ! Žijeme bohužel v době,kdy inteligentní lidé s přehledem a zkušenostmi..urážejí tupohlavce ..

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Frank1
8. 4. 2024 09:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Cyril Svoboda odesel kdysi jako neuspesny politik. Pak mel aferu se ziskanim nejake vily z pozustalosti. Ted najednou chytil tu spravnou slinu a okamzite celi utokum prazskych krys u moci.
Rozumny clovek nemuze souhlasit s diktatem techto degeneratu, ktere protlacil k moci Zid Rychetsky zmenou volebniho zakona tesne pred volbami a zbavil tim ANO vitezstvi ve volbach. V petidemolici jsou strany, ktere by se pred zmenou zakona nedostaly ani do snemovny. Ty nam ted vladnou. Jejich destrukce statu, ignorace narodnich zajmu, proukrajinske provalecne kecy, podpora Ukrajiny a uprednostnovani Ukrajincu snad uz kazdeho u nas v Cesku nas.aly.

Toncek
8. 4. 2024 10:59
Ohodnotit příspěvek :
     

..KDU už by konečně měla dostati rozum…píši to už desetiletí!,..samostatně by měla KDU více hlasů než dohromady s těmi Nelidovými,..ať se ukáží,ať se předvedou ti Hladíci,nechť se zcela vyhladí..

ModrýKlokan
9. 4. 2024 15:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Dobrá zpráva. Flanďáci se ve své “progresivní” černo-zelené tuposti střelí do vlastní nohy. Zvolna kopírují politický osud socanů. Místo aby tu vychytralou krysu Cyrdu recyklovali, protože se už zapomělo na jeho eskapády, tak se spláchnou spolu s ním do záchoda. Ještě k tomu z tak stupidních důvodů. Udělají z něho mučedníka, sami ho politicky očistí a odstartují mu novou politickou kariéru jinde. To nevymyslíš. Ten svazák Hladík je tupej jak patrona.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$