politika

Ukrajina vyhrožuje rakouským architektům za účast na osobním projektu Vladimira Putina

Ukrajina pohrozila rakouské architektonické společnosti “Coop Himmelblau” za účast na projektu výstavby opery v Sevastopolu, na který dohlíží prezident Vladimir Putin.

Ukrajinský velvyslanec v Rakousku Alexandr Ščerba to uvedl na svém blogu.

Diplomat uvedl, že se setkal s vedoucím této kanceláře a varoval ho před sankcemi, pokud společnost neopustí své plány.

“Již nějakou dobu se šíří zvěsti o účasti architektonické kanceláře “Coop Himmelblau” na Putinově stěžejním projektu na Krymu – výstavbě opery v okupovaném Sevastopolu. Začátkem října jsem zavolal řediteli kanceláře Wolfovi Prixovi a pokusil jsem se ho přesvědčit, aby nezničil svou pověst, účastí na této nepřímé a zároveň jednoznačné legitimizaci anexe.

Bohužel neposlechl mé argumenty. V současné fázi, kdy ruské sdělovací prostředky živě potvrzují tyto zvěsti, nezbývá mi nic jiného, ​​než vyjádřit lítost a informovat architekta Prixe, že Ukrajina se vážně zabývá otázkou uvalení sankcí na něj a jeho kancelář. Naši partneři po celém světě budou upozorněni, že kdysi úctyhodná architektonická kancelář nyní uzavírá pochybné dohody s Putinem,“ uvedl Ščerba.

Ve svém blogu jej podpořil ukrajinský ekonom Andrej Klimenko, který uprchl z Krymu, a který se nyní prohlásil za člena “Majdanu zahraničních věcí”:

„Mám téměř sedmileté zkušenosti se sankčními pracemi, není pochyb o tom, že buď přinutíme rakouský architektonický úřad odmítnout pracovat na Krymu nebo jednoduše zničit jejich reputaci v civilizovaném světě. Budou plakat, stěžovat si, ale už bude pozdě.“

Rozvoj mysu Chrustalnyj v Sevastopolu má nejen kulturní, ale také důležitý politický význam. Výstavba budoucího kulturního klastru souběžně s archeologickým je nový projekt rozvoje mysu, který byl oznámen během návštěvy Vladimira Putina ve městě. Do roku 2023 by v Sevastopolu měly být zprovozněny velké kulturní objekty spolu s dalšími geopolitickými základnami ruského světa – Kaliningradem a Vladivostokem.

Prezident Ruské federace projekt schválil a požádal, aby se nijak nezdržoval. 

Pro Sevastopol byly dokonce speciálně změněny předpisy pro územní plánování, protože ve městě oficiálně žije méně než půl milionu lidí, což znamená, že výstavba opery by povolena nebyla.

https://bit.ly/37pp4Jp

sdíletj na

4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
1. 12. 2020 23:27

Jo, to je fakt průser, Sevastopol bude mít operu a tutově jí zahájí představením klasické ruské opery na hrdinský námět, podle mě přichází v úvahu Kníže Igor od Borodina, nebo Život za cara, Ruslan a Ludmila od Glinky nebo Boris Godunov od Modesta Petroviče Musorgského a v Kyjevě se zaručeně poserou. Přijede zazpívat Anna Netrebko, orchestr Marienského divadla z Pitěru. Akorát mě mrzí, že neseženu lístek.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Editor
2. 12. 2020 10:29
Odpovědět  Janinna

No, ideologicky by se nejvíc hodil “Život za cara” neboli Ivan Susanin. Navrch by to ještě koplo do řiti Poláky 😛