Ukrajina: Rusko plánuje největší válku v Evropě od roku 1945 – Boris Johnson

Podle premiéra Borise Johnsona existují důkazy, že Rusko plánuje “největší válku v Evropě od roku 1945”.

Řekl to v rozhovoru se Sophie Raworthovou z BBC: “Vše nasvědčuje tomu, že tento plán již v jistém smyslu začal.”

Zpravodajské informace naznačují, že Rusko má v úmyslu zahájit invazi, která obklíčí ukrajinské hlavní město Kyjev, řekl pan Johnson.

“Lidé musí pochopit, jakou cenu lidských životů by to mohlo mít,” dodal.

Premiér hovořil z Mnichova, kde se světoví lídři scházejí na každoroční bezpečnostní konferenci.

Ukrajina: Jak velké je ruské vojenské posilování?
Spojené království slíbilo zvýšit podporu Ukrajině
Invaze na Ukrajinu by šokovala svět – premiér
Podle nejnovějších odhadů americké vlády je podél ukrajinských hranic rozmístěno 169 000 až 190 000 ruských vojáků, a to jak v Rusku, tak v sousedním Bělorusku – tento počet však zahrnuje i povstalce na východě Ukrajiny.

Johnson varoval, že případný konflikt by mohl být “krvavý a vleklý”, a uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin o tom možná “uvažuje nelogicky” a “nevidí tu katastrofu, která nás čeká”.

“Myslím, že je pro nás všechny nyní životně důležité, abychom si uvědomili, jaká katastrofa by to pro Rusko byla,” dodal.

Naznačil, že Spojené království a USA zavedou proti Rusku další sankce, než jaké byly navrhovány dříve, včetně zastavení obchodování jeho společností “v librách a dolarech” – což by podle něj “velmi, velmi tvrdě zasáhlo”.

Pan Johnson dodal: “Poučení z [ruského zabrání Krymu Ukrajině v] roce 2014 je, že nemůžete nechat Vladimira Putina, aby si to jen tak nechal projít.”

Invaze na Ukrajinu by NATO spíše posílila, než oslabila, předpověděl a uvedl, že západní země nemohou dovolit, aby opoziční síly dospěly k “falešnému závěru, že síla je správná”.

“Pokud si (pan Putin) myslí, že v důsledku toho dostane méně NATO, tak se naprosto mýlí,” řekl Johnson. “Získá více NATO.”

Analýza
Peter Saull, politický zpravodaj

Ačkoli k plnohodnotné ruské invazi na Ukrajinu zatím nedošlo, poslední komentáře Borise Johnsona stupňují slovní válku.

Premiér vznášející vyhlídku na konflikt stejně ničivý jako druhá světová válka má za cíl soustředit mysl.

Pokračující napětí ve východní Evropě dalo panu Johnsonovi, který se doma potýká s nesčetnými problémy, příležitost ukázat vůdčí schopnosti na světové scéně.

A na okraj mnichovské bezpečnostní konference se zdá, že v otázce sankcí dosáhl určitého pokroku.

Zastavení možnosti ruských společností obchodovat v librách a dolarech je novým návrhem, který má vážně poškodit finance této země.


Ukrajina není členem NATO ani Evropské unie, ale s oběma má úzké vztahy.

Rusko trvá na tom, že by jeho soused neměl být připuštěn k NATO, které považuje za hrozbu pro svou bezpečnost.

Západní země obvinily Rusko, že se snaží zinscenovat falešnou krizi na ukrajinských hranicích, a v posledních týdnech varovaly, že Putinovy síly se mohou kdykoli připravit k invazi.

Rusko však tato tvrzení popřelo a uvedlo, že shromážděné jednotky pouze provádějí vojenské cvičení.

Na otázku, zda se stále předpokládá, že se ruská invaze blíží, pan Johnson odpověděl: “Obávám se, že právě tomu nasvědčují důkazy. Není to žádné přikrášlování.”

Premiér uvedl, že americký prezident Joe Biden sdělil západním představitelům, že zpravodajské informace naznačují, že ruské síly neplánují vstoupit na Ukrajinu pouze z východu přes Donbas, ale také dolů z Běloruska a z oblasti kolem Kyjeva.

“Obávám se, že plán, který vidíme, je něco, co by mohlo být opravdu největší válkou v Evropě od roku 1945, už jen z hlediska rozsahu,” řekl.

Lidé musí brát v úvahu nejen možné ztráty na životech Ukrajinců, ale také “mladých Rusů”, dodal.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

Pan Johnson hovořil po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který ve svém projevu řekl světovým lídrům, že jakákoli ruská invaze na Ukrajinu by měla “ohlas po celém světě”.

Labouristé prohlásili, že stojí “čtyřikrát za britskou vládou a NATO”, a stínový ministr zdravotnictví Wes Streeting řekl Sky News: “Nemělo by být pochyb o odhodlání Spojeného království, a to napříč stranami, a o odhodlání NATO v rámci celé aliance.”

Zároveň však vyzval vládu, aby učinila více pro to, aby se londýnská City nestala “centrem” pro “ruské kleptokraty a praní špinavých peněz”.
https://bbc.in/3p381Xd

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
21. 2. 2022 10:30

Toho britského mamlasa na tomto snímku vystihli naprosto přesně. Roztlemený ksicht idiota, který neumí ani do pěti počítat společně s ksichtem té ježibaby, která už sotva p.. nese, reprezentují “intelektuální úroveň” tzv. “britského království”, sic?!?