politika

Ukrajina je Nový Izrael

As`ad AbuKhalil

Západní podpora ukrajinské armády bude mít dlouhodobé důsledky pro zahraniční politiku USA.  Důsledky nepochybně pocítí Blízký východ a zejména Izrael.

Velkorysá vojenská a ekonomická pomoc Ukrajině ze strany USA a NATO by měla Izrael zneklidnit.

Na rozdíl od režimů v Perském zálivu, které si jednoduše kupují západní ochranu, Izrael závisí na vojenské podpoře USA pro svou samotnou existenci. 

Ukrajina je nyní pro Západ to hlavní, žádný stát nikdy nedostal takovou vojenskou pomoc od Západu a žádný stát nikdy takovým způsobem nevyburcoval veřejné mínění Západu. (A všimněte si, jak západní média ignorují názory lidí a vlád Afriky, Asie a Latinské Ameriky, které nepodporují sankce proti Rusku. Záleží pouze na názoru západních zemí).

Jistě, Izrael od svého vzniku získal ohromné ​​pokrytí a podporu ze strany Západu – a stále získává po druhé světové válce a založení státu Izrael. Od té doby USA – mezi jinými západními zeměmi – vyzbrojují a financují útočné války Izraele. 

Západ podporuje Izrael proti původní palestinské populaci z mnoha důvodů, včetně tradičního nepřátelství západních křesťanů vůči islámu a Arabům. Ale Izrael může znervóznět, že ho Ukrajina vytlačila.

Postavení Izraele mezi západními zeměmi během desetiletí značně utrpělo, ale USA brání tomu, aby tento pokles ovlivnil západní politiku na podporu izraelské okupace a agrese.

Evropa se v 70. letech pokoušela prosazovat v palestinské otázce jinou politiku. Ale v 80. letech Spojené státy – zejména po válce proti Iráku v roce 1991 – donutily všechny západní spojence podřídit se. 

Washington zajistil, aby se západní politika vůči Blízkému východu řídila americkým diktátem: Francie byla poslední západní vládou, která se v roce 2003, kdy USA napadly Irák, pokusila prosadit jinou politiku než USA, ale Paříž rychle změnila kurz a od té doby se snaží vykoupit.

Dalším příkladem je Kanada, která dříve předstírala přátelskost vůči Palestincům, nyní je stejně neoblomná v podpoře sionismu jako USA a dokonce ještě horší než USA v cenzuře propalestinských projevů a debat (stejně jako Německo) v médiích a na akademické půdě.

Pošramocená reputace Izraele

Pokles postavení Izraele začal po roce 1967 a od té doby pokračuje, což ovlivňuje veřejné mínění. Ve většině západních zemí existuje (zdokumentovaná) podpora Palestinců, ale vlády nedovolují veřejnému mínění ovlivňovat jejich vládní politiku na Blízkém východě.

Jeremy Corbyn, bývalý vůdce labouristů, je příkladem opozičního vůdce na Západě trestaného za vyjádření zahraničněpolitických preferencí členů vlastní strany.

Mezi důvody úpadku Izraele v západním veřejném mínění patří (mimo jiné):

  • rostoucí vojenská síla Izraele a otevřená politika USA zaručující izraelskou vojenskou převahu vůči jakékoli arabské armádní skupině
  • od roku 1980 odhalování přítomnosti zbraní hromadného ničení v Izraeli, včetně jaderných
  • ztráta sionistické kontroly nad narativy západních médií a široký přístup na sociálních sítích k palestinskému mínění navzdory tlaku korporační cenzury, stejně jako záběry (fotografie a videa) izraelských zvěrstev na sociálních sítích
  • odhalení reality izraelského rasismu a brutality, která byla až do roku 1977 (kdy Likud převzal vládu) skryta za socialistickými hesly a kvaziliberální rétorikou
  • zánik OOP ukázal, že izraelské nepřátelství a opozice nejsou namířeny proti politickým nebo vojenským organizacím, ale proti samotné existenci palestinského národa
  • prudký obrat v izraelské politice směrem k fašistické pravici ztížil dominantním liberálním stranám na Západě pokračovat v tradiční podpoře Izraele. Tyto strany samozřejmě nadále podporují Izrael, ale jejich politická základna se vzdaluje od sionismu
  • zveřejnění mnoha dokumentů z oficiálních izraelských archivů, potvrzujících a posilujících to, co Palestinci říkali o straně Izraele Nakbah
  • vytrvalý Izrael se uchyluje k masovému násilí bez ohledu na úmluvy o válce nebo minimální standardy lidských práv;
  • arogance izraelského vedení vůči západním politikům pošramotila obraz Izraele ve veřejném mínění, přímá výzva bývalého premiéra Benjamina Netanjahua tehdejšímu americkému prezidentovi Baracku Obamovi ohledně jaderné dohody s Íránem urazila liberální základnu Demokratické strany; a úzké vztahy Izraele s fašistickou pravicí na Západě poškodily jeho postavení mezi západními liberály.

Přesouvání pozornosti

V roce 2016 Obamova administrativa podepsala dohodu s Izraelem, ve které byla státu apartheidu garantována pomoc ve výši 38 miliard dolarů během příštího desetiletí. Kongresu USA se obvykle daří přidávat další dary Izraeli na různých účtech. 

Míra podpory Kongresu pro Ukrajinu však Izraeli připomene, že USA přesunuly pozornost jinam a rozdmýchává se nová studená válka. Rozsah americké (a celkově západní) vojenské a ekonomické pomoci Ukrajině je na takové úrovni, jaká dosud nebyla; a to musí Izrael znepokojovat. 

USA jsou nejvíce znepokojeny vzestupem čínské a – v menší míře – ruské moci, což zvyšuje význam Tchaj-wanu a Ukrajiny v kalkulacích zahraniční politiky USA. Skutečnost, že Ukrajina dostává desítky miliard vojenské a ekonomické pomoci a že delegace amerického Kongresu otevřeně vyzývají Čínu návštěvami Tchaj-wanu, svědčí o míře zájmu mimo Blízký východ. 

USA nyní vyčerpávají své vlastní vojenské zásoby (zejména v raketových systémech dlouhého doletu HIMARS ), aby posílily ukrajinské vojenské schopnosti. Pokud by Izrael chtěl zaútočit na Írán, je nepravděpodobné, že se mu dostane stejné letecké podpory, jako je obvyklé pro útočné války proti Arabům.

Kongres a veřejné mínění spíše podpoří Ukrajinu a Tchaj-wan, protože, jak říká propaganda, jsou tam ohroženy životně důležité zájmy Spojených států. Význam Izraele v éře studené války ze strategických výpočtů téměř zmizel. Názor, že Mossad pomáhal USA v jejich skryté práci proti SSSR, se stal zastaralým

Mosad již nemá na Západě tolik vlivu, co se týče jeho hodnoty: USA se ve svém boji proti tomu, co nazývají „teroristickými skupinami“, mohou spoléhat nejen na svůj vlastní masivní zpravodajský aparát, ale také na aparát arabských zemí, které během studené války mohly být spojenci SSSR.

Izrael nejvíce děsí fakt, že konflikt o Ukrajinu a Tchaj-wan se zjevně potáhne déle než měsíce, není to jako bombardování Bělehradu, nebo útok na Afghánistán.

Spojené státy se jasně rozhodly pro dlouhodobý konflikt, pro novou studenou válku, kde budou potřebovat mnohem více finančních prostředků a zbraní proti Rusku a Číně. Protože USA ovládají většinu arabských zemí a ničí ty, které si nedokázaly podmanit (jako Sýrie, Irák, Libye, Libanon a Jemen), Izrael už nemůže argumentovat, že jeho nepřátelé (ať už Hamás nebo Hizballáh) jsou také nepřáteli USA, které ohrožují životně důležité národní zájmy USA.

Americký Kongres samozřejmě uznává všechny nepřátele Izraele jako své nepřátele, ale pravděpodobně nyní budou existovat limity, kam až USA zajdou ve skutečné podpoře Izraele.

Co to znamená pro Araby?

Ve světle těchto změn se bude Izrael stále více spoléhat na své nové přátelství a spojenectví se SAE a Saúdskou Arábii. Izrael bude muset projevit větší podporu a pomoc pro zachování obou režimů.

Bidenova návštěva Saúdské Arábie byla z velké části důsledkem tlaku sionistické lobby – AIPAC a sám Biden neváhal přiznat, že Izrael si tuto návštěvu vyžádal a že se tak stalo pro Izrael. 

Izrael je nyní na Západě považován za stát s velmi pochybnou reputací. Západní organizace pro lidská práva, které tradičně hájily Izrael, konečně uznaly, že Izrael je státem apartheidu.

Ukrajina je nový Izrael a to omezí schopnost Izraele vést agresivní války – zvláště ty vleklé.

As`ad AbuKhalil

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3qU9XSt
https://consortiumnews.com/2022/09/15/the-angry-arab-ukraine-is-the-new-israel/

As`ad AbuKhalil je libanonsko-americký profesor politologie na California State University, Stanislaus. 

Je autorem Historical Dictionary of Lebanon (1998), Bin Laden, Islam and America’s New War on Terrorism  (2002), The Battle for Saudi Arabia (2004).

sdíletj na

51 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
21. 9. 2022 02:53

Hm… něco mi v té analýze nesedí. Jdu od toho. Ráno moudřejší večera. Blbnu. U mě obráceně.

Masunta
21. 9. 2022 08:37

Ano, Chasidi bez tolerance, dvojího metru, ledacos u tvé vyjímečnosti obráceně je. Nezapomeň před usnutím na 12,5 minuty zatajit dech.

Masunta
21. 9. 2022 09:50
Odpovědět  Masunta

Jistě z Novinek víte, ale přesto: Putin vyhlásil okamžitou mobilizaci 300 000 rezervistů s vojenskou zkušeností.
Putin v projevu obvinil Západ z “jaderného vydírání”. Rusko má ale podle něj dostatek zbraní na odpovídající reakci a nebojí se je použít. Oznámil také navýšení prostředků pro ruský zbrojní průmysl.
Podle Putina je mobilizace “plně adekvátní hrozbám, kterým čelíme”. Cíl ruské operace na Ukrajině se podle něj nezměnil, je jím “osvobození” Donbasu, jak Moskva nazývá okupaci ukrajinských území.
Putin v projevu podpořil konání referend o připojení k Rusku v Moskvou okupovaných částech ukrajinského území. Lidová hlasování mají podle úřadů samozvané separatistické Doněcké lidové republiky, Luhanské lidové republiky a Ruskem dosazených představitelů částí Chersonské a Záporožské oblasti začít v pátek.
Poznámka: Už víme o chystaných útocích spojenců do hloubky Ukrajiny. Ono bude třeba mnoha vojáků na trvalé obsazení dobytých území, jinak by tam bez omezení řádily diverzní skupiny. Budou mobilizovaní placeni podobně jako dobrovolníci ?
Také je už reálné domýšlet si, že bude obsazena spojenci celá Ukrajina, možná ne ta západní. Poláci a další, včetně Turecka, asi mají bobky.

VratislavII.
21. 9. 2022 10:03
Odpovědět  Masunta

Z čeho,z HOVINEK a ze Seznamu?????

Masunta
21. 9. 2022 12:05
Odpovědět  VratislavII.

Lech Prchu – je ti jasné, jak zase skončíš. Kuk.

VratislavII.
21. 9. 2022 13:25
Odpovědět  Masunta

NEREAGOVAT,taková byla dohoda.

Masunta
21. 9. 2022 10:50
Odpovědět  Masunta

Ramzan Kadyrov oznámil zmenu taktiky špeciálnej operácie na Ukrajine.
„Už sa s nimi (ozbrojenými silami Ukrajiny) nebudeme hrať. Prediskutovali sme všetky podrobnosti spolu s Magomedom Daudovom, náčelníkom operačného veliteľstva Čečenskej republiky pre vedenie špeciálnej vojenskej operácie. Nepriateľ bude čoskoro čeliť najťažším následkom nového plánu odvety,“ povedal Kadyrov.

VratislavII.
21. 9. 2022 11:31
Odpovědět  Masunta

Ohňostroj pře Novým rokem????Noooo,nech sa páči,banderonasti,RF ráda vyjde vstříc.-)

Milan ze Zahrady Čech
21. 9. 2022 04:25

Mnohochuť zpráv, ale zajímací.

Ne pro troldu mísu všudezdejší! Hrozí, že bys to nevstřebal!

https://www.michalapetr.com/

Masunta
21. 9. 2022 12:01

Už si s ní nehraj: Hračka z Číny pro děti (či nízkoformátové dospělé): Jedná se o plastovou čelenku, číslo modelu B3828-2530029. Na pájeném spoji uvnitř hračky bylo zjištěno mnohonásobné překročení obsahu olova, což pro děti může znamenat zdravotní riziko.

VratislavII.
21. 9. 2022 13:26
Odpovědět  Masunta

Tak si nehraj,není nic jednodušího.-)

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Masunta
21. 9. 2022 17:22
Odpovědět  VratislavII.
Milan ze Zahrady Čech
21. 9. 2022 23:18
Odpovědět  Masunta

Fanda Koukolíků by z tebe měl radost.

Puťapaf
21. 9. 2022 07:32

To je ale pochvala od Araba. Pokud by Ukrajina byla Izraelem, tak by to bylo skvělé. To by ji Rusko nikdy nebylo schopné zničit.

VratislavII.
21. 9. 2022 08:20
Odpovědět  Puťapaf

TVOJE ÍÁ JE VESMÍRNÉ,HAVLOHŇUPE.

Masunta
21. 9. 2022 12:05
Odpovědět  VratislavII.

Lech Prchu – je ti jasné, jak zase skončíš. Kuk.

VratislavII.
21. 9. 2022 13:26
Odpovědět  Masunta

NEREAGOVAT,taková byla dohoda.

skeptik
21. 9. 2022 08:38
Odpovědět  Puťapaf

Pokud bys nebyl hlupákem, nestal by ses Puťapafem.

VratislavII.
21. 9. 2022 08:40
Odpovědět  skeptik

Co k tomu říct víc,než to,že se chovají u nich doma po vzoru Habsburské dynastie….tím je myslím řečeno vše?

Puťapaf
21. 9. 2022 07:41

Copak asi malej Führer z ruskejch Bohnic alias Kremlu dneska prohlásí? Denacifikaci USA? Ani bych se nedivil.

skeptik
21. 9. 2022 09:03
Odpovědět  Puťapaf

USA a celý kolektivní Západ potřebují defašizovat. Nutně!

VratislavII.
21. 9. 2022 09:24
Odpovědět  skeptik

Záchod by pořeboval ,jediné,pořádně spláchnout.
Za těch 77let je senkrovna Evropy a světa plná.

VratislavII.
21. 9. 2022 08:19

Koho si do Izraele amiokupant nasadí,tomu musí později sloužit,,,,,

Puťapaf
21. 9. 2022 08:25

Tu budou Rusové jásat, že Putler vyhlásil neúspěch specoperace a nutnost mobilizace.

VratislavII.
21. 9. 2022 08:41
Odpovědět  Puťapaf

Kdo je Putler,amidylyno?

Milan ze Zahrady Čech
21. 9. 2022 21:33
Odpovědět  VratislavII.

Maskovanej puťa.

Per
21. 9. 2022 09:01
Odpovědět  Puťapaf

Maminka volá, že svačina se už připravuje, tak ještě musíš chvíli vydržet, a ne že jí nadáváš, že příprava jídla trvá tak dlouho.

Pavel K
21. 9. 2022 08:29

Jj, to je nádhera, toho se nedá nabažit. Narazit soudek, zkapalněný ovoce, pekáč buchet a pak jen ruce k dílu a dobrou náladu. Jj v mém případě bejvávalo. Už jen vzpomínky zůstaly. 👍 👍 👍 😀 😀 😀 🙋‍♂️

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
VratislavII.
21. 9. 2022 08:43
Odpovědět  Pavel K

Jdi mi dílny,provokatére.-)

Gales
21. 9. 2022 09:37
Odpovědět  Pavel K

Jo,jo.Jítrnice,jelita a ovárek. A nakonec prdelačka,klobásky a tlačenka.To byl za komunistů život na vesnici.Zlatí komunisti.

VratislavII.
21. 9. 2022 10:04
Odpovědět  Gales

Další takový.-)))))

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel K
21. 9. 2022 12:35
Odpovědět  VratislavII.

Znal jsem jednoho, tedy ještě znám, ten mě asi před 40 lety řekl u píva, že kdyby ho vykrmený prase mělo stát víc než stovku, tak ho nedrží. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🙏🙏🐖🐖🙋‍♂️

VratislavII.
21. 9. 2022 16:21
Odpovědět  Pavel K

🤣🤣🤣🤣

Pavel K
21. 9. 2022 12:33
Odpovědět  Gales

Nakonec schovat maso, vyškvařit hřbetní sádlo, rozdat vejslužku, dopít.
Jj to byly časy, dnes? Dnes se ti nevyplatí nic, když tedy nejsi prvovýrobce a musíš to kupovat. Jo a ti králici? Taky mi jich tam parkovalo 70. Všem doporučuji králičinu. Je dobrá s vepřovým, ke kachně, na cibuly, na zelenině, ze zadních běhů vykostit byl dobrý řízeček atd atd. 😋😋👍🙋‍♂️

katango
21. 9. 2022 12:58
Odpovědět  Pavel K

Králíček na cidru s kedlubnami taky nemá chybu!

Pavel K
21. 9. 2022 18:04
Odpovědět  katango

Ať nezemřu nepoučen, co je to cidr? 🙏🙋‍♂️

Milan ze Zahrady Čech
21. 9. 2022 21:30
Odpovědět  Gales

Jo aha. Já myslel, že mluvíš o naší vládě.

Masunta
21. 9. 2022 08:56

Sionisté židé, jsou nepraví Židé. Byl to cca tisíc let agresivní, loupežný, smrtící kmen žijící na hranici S. Arábie a Jemenu. Přišla chvíle kdy se měl z nabídky rozhodnout pro křesťanství, budhismus myslím, nebo nebo mohamedánství. Sám se rozhodl pro judaismus a přicestoval do Izraele. Tam z řízení státu vašachoval méně úspěšné a méně radikální Židy. V zednářských lóžích je cca 46 Židů, židů. Víme, že mezi nimi je odvěký nesmiřitelný boj. Jedním ze třech cílů hlavně druhé války, kterou zinscenoval Rotchild, bylo vykynožení a okradení Židů. V hitlerově generalitě čítající 3000 generálů, jen dva nebyli židé. Sionské protokoly, NWO, covidové šílenství, protiruské šílenství, je dílo chazarsionistů. Židé chtějí ovládnout svět, chtějí budovat Velký Izrael a na této cestě jsou bezohlední, nedodržující žádné zákony. Někdy za Obami dostával Izrael ročně 3,3 mld dolarů, jinak by sám nemohl vyžít. Nyní je ta podpora, jak čtu, vyšší. Židé nemají průměr inteligence 100, ale 102. Jsou úspěšní vlastně ve všem na co sáhnou. Ne náhodou mají nadprůměrné procento Nobelových cen.

Masunta
21. 9. 2022 08:58
Odpovědět  Masunta

Mají ve svém Talmudu, že když se Žid (žid) dostane na vyšší místo, vytáhne výše i další židy, což se děje. Nežidé zpravidla nevědí, kdo je mezi nimi žid, ale oni to o sobě dobře vědí. Nadnárodní politické řízení světa dalo Íránu mj. za úkol po r. 2018 eliminovat zcela Izrael, židy. Tento úkol, ani ostatní – třeba vyčištění Sýrie a ovládnutí Evropy svým šíitským tolerantnějším náboženstvím, nesplnili. Sýrii pak řešilo ve své gesci Rusko, jinak by syrské státní zřízení bylo zničeno.

Gales
21. 9. 2022 09:40
Odpovědět  Masunta

Kde žid vládne národ chřadne.

Gene
21. 9. 2022 11:55
Odpovědět  Masunta

Chazarove, byli vzdy lupici.

Karel
21. 9. 2022 09:04

Díky rasistické, nenávistné, drzé, závistivé, sobecké, křivé a ve všech směrech falešné povaze židů, začínám chápat protižidovskou nenávist a rasismus táhnoucí se celými židovskými dějinami. Jak kdysi někdo napsal, za veškerým neštěstím světa hledejte židy. A to je veliká pravda.

skeptik
21. 9. 2022 09:07
Odpovědět  Karel

No počkat, to jsou ale vlastnosti většiny kapitalistů. Tak proč zrovna u židů by to mělo vadit víc?

VratislavII.
21. 9. 2022 09:26
Odpovědět  Karel

Ve sředověku Židé nevládli,ničil nás jen Němec a později záchod obecně,takže Žida se to netýkalo.

Gene
21. 9. 2022 12:07
Odpovědět  VratislavII.

Ve stredoveku, valcil kazdy z kazdym, moc byla roztrousena. Ted si to zide vzali diky financim pod palec vse. Ale jeste horsi nez oni jsou jejich aktivni sluhove. Nebyt tech tak se jde chazar klouzat na ruskym dalekem vychode.
https://russiatrek.org/jewish-autonomous-oblast

VratislavII.
21. 9. 2022 13:27
Odpovědět  Gene

Obávám se,že podle středověkých zákonů jim nic jiného dovoleno NEBYLO.

josef
21. 9. 2022 14:58
Odpovědět  VratislavII.

Vratislavile, Vratislavile! Všemu vládnou peníze. Například pokladníky a výběrčími daní panovníků byli židé. Čí byly první finanční domy? No a vládce, vládce, který chtěl válčit si na to půjčil. Od koho? A když neměl peníze kam sahl? K půjčce od židů! A když nepůjčili, nebo nebylo z čeho vracet?! Máme tady protižidovský pogrom. Tehdy neměli židé ještě výkonnou moc. Ale dnes ?

VratislavII.
21. 9. 2022 16:24
Odpovědět  josef

To máte pravdu, ovšem to je důsledek….povolte cigánům příživu a máme plné pracovní úřady.

Gene
21. 9. 2022 18:43
Odpovědět  VratislavII.

Ale ja netvrdim ze vladli zide, ale ze se lide mydlili mezi sebou. Zidi se zacli infiltrovat mezi slechtu, kralove si od nich pujcovali. To prave nestesti je to ze vladnou bankovnictvi a od te doby to maji vice mene pod kontrolou.

VratislavII.
21. 9. 2022 19:35
Odpovědět  Gene

Vína začala u panovníků ve středověku a pokračuje dodnes,není vůle po změně.

All
21. 9. 2022 09:33

Proběhne referendum o připojení k Rusku v osvobozených oblastech. Pres.Putin podepsal Částečnou mobilizaci. Očista evropy,denacifikace a deratizace fašistů perunovy blesky bude pokračovat,krok za krokem.