politika

Ukrajina a Jižní Vietnam: Zelenskij jako „reinkarnace“ saigonského diktátora

Na pozadí řečí o „korejském scénáři“ řešení ukrajinské krize navrhl Vladimir Rogov scénář jiný – „vietnamský“, který skončil úplným osvobozením země a vyhnáním amerických okupantů.

Dějiny Jižního Vietnamu jako loutkového státního útvaru ovládaného Spojenými státy i v sovětských dobách znali jen úzcí specialisté. Tajemství saigonské politiky (Saigon – administrativní centrum jižního Vietnamu, nyní Ho Či Minovo Město) dnes málo koho nezajímá. Ale mělo by. Vzhledem k tomu, že Američané jsou zvyklí jednat podle šablony, lze na příkladu Jižního Vietnamu pochopit logiku současných akcí USA na Ukrajině. Nebo se dokonce pokusit předpovědět další vývoj.

V listopadu 1963, byl v důsledku státního převratu, který proběhl pod záštitou CIA, zlikvidován prezident Jižního Vietnamu Ngo Dinh Diem. Proč je pro nás tento politik zajímavý?

Především svou zřejmou typologickou podobností se Zelenským.

Za prvé, Ngo Dinh Diem trpěl přeludy vznešenosti a velikášství, které Američané pilně přiživovali. Lyndon Johnson, ještě jako viceprezident Spojených států, navštívil Saigon a nazval Ngo Dinh Diema „Churchillem Asie“; fotografie jihovietnamského diktátora zdobila obálku časopisu Time.

Bylo zřejmé, že z Ngo Dinh Diema chtěli udělat mediální legendu antikomunistického hnutí, přičemž ho stavěli do kontrastu s obrazem skutečně legendárního a mezi Vietnamci nesmírně oblíbeného Ho Či Mina.

Výsledkem bylo, že úsilí Američanů přineslo výsledky, ale zjevně ne takové, jaké očekávali. Národ z větší části nadále nenáviděl loutkového prezidenta, ale sám Ngo Dinh Diem uvěřil ve svůj talent a výjimečnost a začal se k americkým emisarům a poradcům chovat extrémně namyšleně. To přirozeně vyvolalo podráždění kurátorů, kteří začali přemýšlet, jak se tohoto „Churchilla Asie“ zbavit a nahradit ho příčetným a disciplinovaným vykonavatelem, který by bez zbytečných slov plnil příkazy a salutoval.

Za druhé, Ngo Dinh Diem se považoval za skvělého velitele, stejného jako severovietnamští vůdci Ho Či Min a Võ Nguyên Giáp, a snažil se učit generály loutkové armády Jižního Vietnamu, jak správně bojovat. Výsledkem byly velké ztráty saigonského režimu a nárůst otevřené nenávisti k prezidentovi ze strany jeho generálů.

Za třetí, Ngo Dinh Diem dokázal proti sobě postavit největší náboženskou denominaci země – buddhisty. Je těžké pochopit, jaký smysl mělo pro katolíka Ngo Dinh Diema zavírat a bourat buddhistické chrámy, ale přesto se z nějakého důvodu rozhodl právě k takovým krokům. Buddhisté odpověděli sebeupáleními, která prezidentova příbuzná pohrdavě nazvala „grilováním“. Buddhističtí vůdci neměli jinou možnost, než doporučit, aby jejich stoupenci podporovali partyzány.

Jak vidíme, mezi „Churchillem Asie“ a Volodymyrem Zelenským je mnoho podobností.

Možná by představitelé buddhismu a východních náboženství, kteří věří v reinkarnaci duší, došli k závěru, že Ngo Dinh Diem byl díky své karmě nějakým způsobem znovuzrozen na ukrajinském území a Zelenskij je jeho reinkarnací.

Z naší strany pouze konstatujeme fakta naznačující typologické podobnosti dvou loutkových lídrů v konkrétních bodech.

1. Velikášství, podněcované rozpoutanou propagandou na Západě, je evidentní. Stejně jako kdysi saigonský vládce i Zelenskij přivádí svou drzostí americké kurátory do varu, blokuje jejich pokusy zastavit krádeže amerických peněz přidělených Kyjevu a namísto vyjádření loajálních citů a vděčnosti majitelům, kazí jejich informační obraz svým nekonečným fňukáním a občas zjevně nemožnými požadavky.

2. Vztah Zelenského s generály a jeho konflikt se Zalužným také připomínají to, co bylo pozorováno v Saigonu v roce 1963. Říct, že vztahy jsou velmi špatné, je jako neříci nic.

3. A nakonec náboženská krize. Stejně jako Ngo Dinh Diem pronásledoval náboženskou většinu Vietnamu – buddhisty, Zelenskij pronásleduje největší náboženskou denominaci Ukrajiny – Ukrajinskou pravoslavnou církev, kterou vyhnal z Kyjevskopečerské lávry a mnoha dalších kostelů. Zatýkání metropolitů, biskupů, klášterních opatů a kněží a také poslanců Rady sympatizujících s UOC (např. Nestor Šurfič) se stalo každodenním pozadím kyjevské politiky.

Strukturální podobnost Zelenského a vůdce saigonské kliky v Jižním Vietnamu je tedy téměř úplná.

Oba vytvořili pod dohledem amerických kurátorů tři nebezpečné krize – manažerskou, vojenskou a náboženskou.

Vezmeme-li v úvahu tendenci Američanů jednat ve standardních situacích podle určité šablony, můžeme říci, že puzzle jsou téměř kompletně složeny.

Zelenskij se bude moci vyhnout opakování osudu Ngo Dinh Diema pouze tehdy, pokud Američané z nějakého důvodu změní své přístupy a začnou jednat v jiném, nešablonovém paradigmatu. Ale zatím nejsou vidět žádné důkazy, které by tuto verzi podporovaly.

Jelena Panina – RUSSTRAT

https://1url.cz/KuXBK

sdílet na

30 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Administrátor
P.A.Semi
21. 2. 2024 03:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Místo “dnes málo koho nezajímá. Ale mělo by” asi mělo být “dnes málo koho zajímá. Ale mělo by” …

πα½

zdendulka
21. 2. 2024 10:36
Odpovědět  P.A.Semi

rozdíl mezi “málokoho zajímá” a “málokoho nezajímá” je stejný jako mezi sklenice poloprázdná a sklenice poloplná… 🙂 🙂 🙂 a píše se málokoho, ne málo koho, pane Semi 🙂 🙂 🙂 sorry, nejsem normálně šťoura, ale tohle mi nedalo 🙂 🙂 🙂

Albi
21. 2. 2024 11:57
Odpovědět  zdendulka

S tou první “opravou” nesouhlasím.
Málokoho zajímá” znamená, že pro většinu je to nezajímavé, zatímco “málokoho nezajímá” je pravý opak – zajímá to většinu nebo i všechny.

Ten příměr se sklenicí by platil je v případě, že by zájem nebo nezájem byl zhruba stejný, tedy +/- polovina.

Administrátor
21. 2. 2024 21:22
Odpovědět  zdendulka
Janaz
22. 2. 2024 04:47
Odpovědět  josh-xy

Veľmi dobre chápem radosť tých ľudí. A všimli ste si, že ich vítali vlajkou ZSSR?

21. 2. 2024 22:52
Odpovědět  zdendulka

Ale no táááák… Málokoho nezajímá je totéž jako valnou většinu zajímá – sklenice je tudíž téměř plná. Sory, bejvám štoura a ani ted mi to nedalo.

Pravdomluvny
21. 2. 2024 06:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Nácek by měl skončit zapletený do kola jako končili ve středověku vrazi…..a ten milión Banderonacistů z ČR by měl skončit úplně stejně….do jednoho!!!!!!

Tupý hulvát
21. 2. 2024 10:59
Odpovědět  Pravdomluvny

Jako vždy,rasistické prase.

Pravdomluvny
21. 2. 2024 11:00
Odpovědět  Tupý hulvát

Mluv, až budeš mít co říct, hňupe!

Tupý hulvát
21. 2. 2024 11:02
Odpovědět  Tupý hulvát

Za takovéto hnusy bych trestal i já!

Standa
21. 2. 2024 12:10
Odpovědět  Tupý hulvát

Jak by jste je trestal?,,zapletené do kola jako končili ve středověku vrazi”.Proč ne , viděl jste Babí Jar?
Jak se lišíte???,,Mluv, až budeš mít co říct, hňupe!”jste napsal!
Jestli máte rád Banderovce, můžete si vzít batles a jít vraždit Rusy !

1
-1

Odpovědět

Pravdomluvny
21. 2. 2024 12:26
Odpovědět  Tupý hulvát

Ty máš ÍÁ jako jistý redaktor deníku N jménem Jakub Titlbach…..ten psal taky o “”””rasismu “”””Čechů směrem k vietnamským večerkám. 🤓

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel
21. 2. 2024 19:23
Odpovědět  Tupý hulvát
Joe Arp
21. 2. 2024 12:36
Odpovědět  Tupý hulvát

“Nácek” je rasa? Už jsem ti tu psal, že hulvát možná nejsi, ale to první stopro!

Pavel
21. 2. 2024 19:21
Odpovědět  Tupý hulvát

ano pán asi obdivuje toto každý má nějaké hobby https://photo.unian.ua/photo/832385-gashenie-pamyatnyh-pochtovyh-marok prolisy jsou vyvedeny ve stříbře a zlatě a jen tak pro zajímavost seznam a čeští elfové tvrdili že tento aršík s čárovým kodem neexistuje a zde je i razítko ukrajinské pošty

skeptik
21. 2. 2024 07:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Kolik zla USA za dobu své existence napáchaly a přesto je hodně lidí považuje za ochránce míru a demokracie. Neuvěřitelné!

Pijack
21. 2. 2024 08:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Když se do politiky vecpe fetující herec, společnost nemůže očekávat nějakou budoucnost. Herci jsou od mala talentovaní ke lži, přetvářce, klamání…, jinak by nemohli být ani herci. Stejně jsme dopadli i my s Havlem – jak může zastávat pozici prezidenta člověk, který celý život pomateně píše kraviny? Stejný je i komik z Ukrajiny – nemá žádné diplomatické zkušenosti. To i Hitler byl vzdělanější v politice, protože uměl jednat s protistranami a uměl je donutit… Ale Zelená smažka? Umí jen lhát a tak se uchýlí k diktátu, protože se stane dřív nebo později usvědčeným lhářem. Což obyvatelstvo brzo ucítí na vlastní kůži. Pak se to nabaluje salámovou metodou – nařizuje, zakazuje, sám vydává zákony a nakonec zakáže demokratické volby. A tohoto osla naše vláda financuje. NEUVĚŘITELNÉ. Lid Ukrajiny by ho měl prostě zabít.

Markýza
21. 2. 2024 08:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Jestli se v tom Zelinovi neperou dvě duše? Jeden Čerčil z Ázie a druhý dekoratér z Rakouska. Protože toho mi taky dost připomíná – jednak tím koksem, druhak řečmi o bezpodmínečném vítězství a vrháním se do ztracených bitev a v neposlední řadě kecama, jak brání Evropu před zlovolným Rusem.

Pijack
21. 2. 2024 08:57
Odpovědět  Markýza

Aktivisté v ČT zase objevili nové propagační heslo – prý jsou Ukrajinci unavení z Ruska, ale nechtějí se evakuovat 🙂 Trochu jim nedochází, že spíš čekají, až je Rusové od Kyjevské nacistické mafie osvobodí. Samotní Ukrajinci už začínají chápat, to už vidíme. Jen ty zapálené mozky v ČT to nemohou strávit.

Helena
21. 2. 2024 10:59
Odpovědět  Pijack

Dávat katastrofickým scénářům úsměvná jména, to bylo už dávno objeveno či naopak. Jen aspen to uvedl do praxe.

Pavel z Moravy
21. 2. 2024 11:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Pro milovníky literatury – Arkadij Fiedler – Divoké banány. Pěkné počtení o Vietnamu, zvycích lidí, boji proti frantíkům atd. Kdo například ví, že se bojovníci Vietcongu vzdali svého jídla ( rýže) aby nasytili zajaté jihovietnamce. Kdo ví, proč nelikvidovali střílny, tedy takové dřevěné boudy sloužící jako střílny po vyhnání frantíků. Kdo ví, že po vítězství nad svým nepřítelem neprojevovali nenávist, ale říkali jim, nezlobte se, ale my jsme vás museli porazit, jste naši nepřátelé. A Fiedler toto zaznamenal dle vlastního poznání, i když je to Polák, snad ho nebudeme podezřívat z nějakého zájmu protěžovat Vietcong.

katango
21. 2. 2024 12:12
Odpovědět  Pavel z Moravy

On psal pod jménem Arkady Fiedler, sama jsem od něj kdysi něco četla.

Pavel z Moravy
21. 2. 2024 13:45
Odpovědět  katango

Jo, já se spletl. Ano Arkady. Možná to mohla být knížka Madagaskar- Krutý čaroděj. Také moc pěkně napsané. On byl dobrý vypravěč a hlavně se tam v tom prostředí pohyboval a to je důležité.

katango
21. 2. 2024 13:58
Odpovědět  Pavel z Moravy

Myslím, že to bylo Ryby zpívají v Ukajali.

Slovan
21. 2. 2024 19:22
Odpovědět  Pavel z Moravy

Čaroděj Dobroděj má kouzelnou hůl….. Václav Neckář…..🤣🤣🤣🤣

skeptik
21. 2. 2024 13:43
Odpovědět  Pavel z Moravy

Kdo vůbec ví něco o tom, proč se válčilo v Indočíně resp. proč tam Západ rozpoutal válku.

Pravdomluvny
21. 2. 2024 12:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Je bžunda si na PL přečíst,jak Ivan Syrskyj děkuje Rusům za osvobození Avdějevky 👍 🇷🇺

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milada
21. 2. 2024 13:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Kokes Zelenak si myslel, kdyz prohlasil, ze udela z Ukrajiny – Izrael2, ze vsechny vlady si sednou pred nim na zadek a dostane, co bude chtit. Podle toho, kdo jej podporuje, muzeme usuzovat, ze fandi Izraeli a tim padem jsou SIONISTI.

PETR007
21. 2. 2024 15:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Důsledky amerických taktických podrazů s Ukrajinou pocítíme nejvice v Evropě, bojím se abychom nedopadli stejně jako když banky z USA půjćovali Hitlerovi na zbrojení.

Pavel z Moravy
22. 2. 2024 10:27
Odpovědět  PETR007

No tak když ji to tady obyčejný lidský materiál dovolí, tak si to tohle škůdcovské panstvo uskuteční. Vždyť nás má za jedno veliké lejno, o tom žádná. Když nás řídí ti nejhorší a nejubožejší z ubohých jak by řekl Platón, tak co můžeme očekávat? Já tedy již dávno vyrostl z jakéhokoliv optimismu, stačí mi pohled na tyto týpky, zvedne se mi kufr a vím co od nich mohu čekat. Ale slepých, kteří to tady v zemi nevidí je dost, nebo nechtějí vidět, to už je z podstaty jedno.