politika

Turecko vysílá k řecké hranici 1 000 policistů, aby zastavilo migrační útoky – turecké stíhačky nad Řeckem

Turecko ve čtvrtek rozmístí na hranicích s Řeckem 1 000 speciálních policejních sil, aby zastavilo potlačování migrantů na jeho území, uvedl ministr vnitra Suleyman Soylu a dodal, že řecké úřady zranily 164 migrantů.

Soyluovy komentáře přicházejí uprostřed slovní války mezi Ankarou a Athénami poté, co se Turecko rozhodlo, že již nebude dodržovat dohodu s Evropskou unií z roku 2016 o zastavení nelegálních migračních toků do Evropy výměnou za pomoc miliardám eur.

Od té doby se tisíce migrantů vrhly na tureckou hranici s Řeckem v naději, že se dostanou do Evropy. Ankara obvinila řecké úřady ze střílení, mrtvých a zranění migrantů poblíž hranic. Athény to odmítly s tím, že turecká policie pomáhala migrantům nelegálně překračovat hranice.

Soylu v rozhovoru pro novináře v severozápadní hraniční provincii Edirne uvedl, že řecká policie zranila desítky migrantů, kteří se snaží překročit hranici.

“Zranili 164 lidí.” Pokusili se odtlačit 4 900 lidí zpět do Turecka, “řekl. “Nasazujeme 1 000 speciálních sil policie do pohraničního systému … abychom zabránili zpětnému nárazu.”

Turecko, zamčené ve vojenském konfliktu s Moskvou a Damaškem v severozápadní Sýrii, hostí 3,6 milionu syrských uprchlíků a prohlásilo, že nedokáže zvládnout více. Chce, aby EU důrazněji podpořila své úsilí v Sýrii a poskytla více finančních prostředků na péči o téměř milion vysídlených osob.

Prezident Tayyip Erdogan se ve středu setkal s představiteli EU, aby projednal vývoj v Sýrii a migranty zaplavující evropské hranice. Erdoganův mluvčí později řekl, že při jednáních nebyl učiněn žádný konkrétní návrh týkající se migrantů.

[Reuters]

Turecké stíhačky létají nad Chiosem, dvěma ostrůvky

Dvojice tureckých stíhacích letounů F-16 ve čtvrtek vstoupila do aténské letové informační oblasti (FIR), aniž by potlačila letový plán a letěla přes ostrůvky Panaghia a Oinousses ve východním Egejském moři, uvedl generální štáb Helénské národní obrany (GEETHA).

Trysky vstoupily do řeckého vzdušného prostoru v 9,55 hodin a letěly na 24 000 stop.

Stejné letouny F-16 letěly přes ostrůvek Oinousses v 10,16 am, 36 000 stop a 10,24 am Krátce nato stejné dva letadlo přeletělo nad ostrovem Chios o 38 000 stop a poté znovu o Oinousses o 29 000 stop o dvě minuty později .

Ve všech případech byla turecká vojenská letadla uznána a zachycena řeckými stíhacími letadly v souladu s mezinárodními pravidly nasazení, uvedla GEETHA. Online

sdílet na