Turecko otevírá hranici s EU pro uprchlíky

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu řekl, že jeho země otevřela hranice s EU syrským uprchlíkům.
„Od dnešního rána překročilo hranici Turecka a Evropy 18 000 migrantů. A nebudeme již tyto dveře zavírat, bude to pokračovat. Nejsme v pozici, abychom mohli nakrmit tolik uprchlíků, “řekl Erdogan na setkání se zástupci v Istanbulu.

Slíbil také, že Turecko bude i nadále umožňovat uprchlíkům překračovat hranice, což naznačuje, že Ankara není schopna se vypořádat s přílivem Sýřanů, kteří prchají ze své země, a poznamenal, že 25-30 tisíc uprchlíků dnes pravděpodobně projde hranicí. .

Podle agentury Reuters již Ankara nezamýšlí bránit syrským uprchlíkům, kteří se chtějí dostat do Evropy po moři nebo po souši. Podle zdroje publikace byl odpovídající příkaz vydán turecké policii, pobřežní stráži a hraničním přechodům.

Podle tiskového tajemníka tureckého ministerstva zahraničí Hamiho Aksoyho události v Idlibu výrazně zvýšily migrační tlak na republiku.

V současné době se již tisíce migrantů a uprchlíků shromáždily na turecko-řecké hranici poblíž kontrolních stanovišť Kastanies a Pazarkule. Policie a vojenské vybavení jsou soustředěny na řecké straně hranice. Během jednoho z pokusů uprchlíků prorazit hraniční přechody byla řecká policie nucena používat slzný plyn.

Podobná situace je pozorována na hraničním přechodu Kapykule na hranici Turecka s Bulharskem.

Maďarský premiér Viktor Orban dnes řekl, že po telefonickém rozhovoru s tureckým prezidentem Recepem Erdoganem se bezpečnostní kabinet země, který zahrnuje ministry zahraničí a ministerstvo vnitra, rozhodl posílit ochranu maďarských hranic a věnovat zvláštní pozornost vývoji situace na cestě migrace uprchlíci na Balkáně.

sdíletj na