„Turecko by mělo být vyřazeno z NATO“

Nový průzkum odhalil, že více než polovina německého obyvatelstva by ráda viděla, že Turecko zavedlo NATO z nedávného vojenského vpádu do severovýchodní Sýrie.

58% dotázaných uvedlo, že chce, aby Turecko bylo vyloučeno z NATO, zatímco ještě větší počet podporoval uvalení ekonomických sankcí a zákaz vývozu na Erdoganovu vládu, píše Deutsche Welle.

Průzkum provedený globální společností pro veřejné mínění a data YouGov a zadaný tiskovou agenturou dpa provedl rozhovory s více než 2000 dospělými Němci mezi 25. a 28. říjnem. Průzkum odhalil, že 58 procent Němců chce, aby Turecko bylo z NATO vyloučeno – mezivládní vojenská aliance 29 severoamerických a evropských zemí původně navržená tak, aby čelila sovětské vojenské expanzi do Evropy.

Pouze 18 procent respondentů z průzkumu bylo proti vyhoštění Turecka z NATO.

Ještě větší procento německé populace by uvítalo, kdyby jejich vláda zaujala tvrdší postoj proti Turecku, přičemž 69 procent podporovalo úplný zákaz vývozu zbraní a 61 procent podporovalo ekonomické sankce vůči Erdoganově vládě.

Od turecké vojenské ofenzívy do severovýchodní Sýrie začátkem tohoto měsíce německá vláda zastavila část svého vývozu zbraní. Úplný zákaz prodeje zbraní do Turecka, jako to Merkelová již dříve slíbila, však dosud nebyl přijat.

Na druhou stranu národní populističtí politici z alternativy pro Německo (AfD) vyzývají k přijetí méně tolerantního přístupu, který naléhá na Berlín i Brusel, aby zmrazily všechny odcházející prostředky do Turecka.

Německo není jediným členem NATO, který tvrdě kritizuje vojenskou agresi Turecka na Blízkém východě. Erdoganova jednání rovněž odsoudila řada dalších zemí uvnitř aliance, jako jsou USA a různé členské státy EU.

Ačkoli zakládací listina NATO umožňuje členům, aby se z vojenské aliance odstoupili, byl zaveden formální mechanismus, pomocí kterého mohou členskou zemi vyhodit z organizace jiní členové. Vyloučení Turecka z aliance by tedy bylo chaotickým a prodlouženým procesem, který by vyžadoval schválení a ratifikaci každé členské země.

Není žádným tajemstvím, že Turecko funguje jako strategický pozemní most spojující Východ a Západ. Kromě toho má Turecko druhou největší armádu v NATO, druhou za Spojené státy, což z něj činí rozhodující přispěvatel k obranným a vojenským schopnostem aliance. Společně tato dvě fakta činí z vyhoštění Turecka z aliance skličující.

Aby toho nebylo málo, turecký prezident Recep Erdogan hrozil, že „otevře brány“ a „zaplaví“ Evropu 3,5 miliony „uprchlíků“, kteří v současné době žijí v Turecku, pokud mu evropské vlády nepomohou při budování tzv. „Bezpečné zóny“ podél Turecká hranice se severovýchodní Sýrií.
https://bit.ly/2UhVobX

sdíletj na