Turecké speciální síly brání návratu uprchlíků odmítnutých Řeckem a Bulharskem

Na hranici Řecka a Bulharska bylo vysláno asi tisíc tureckých zvláštních sil, aby se zabránilo přemístění uprchlíků zpět do Turecka. Oznámil to turecký ministr vnitra Suleiman Soilu.

„Z Edirne do Řecka se přestěhovalo pouze 139 070 uprchlíků. Řecko se pokusilo vyhnat 4,9 tisíce … 164 uprchlíků bylo zraněno v důsledku střetů na hranici, nyní jsou v nemocnici, “uvedl ministr na televizním kanálu NTV.

Současně řecké orgány popírají turecké údaje o počtu přijatých uprchlíků s tím, že jsou nadhodnoceny řády velikosti. Athény ani Sofie navíc neplánují opakovat rozhodnutí z roku 2015 a jejich cílem je postupné vyhoštění většiny nelegálních přistěhovalců, kteří přicházejí z Turecka zpět do své vlasti.

Připomeňme, že po dalším zhoršení situace v Idlibu Turecko uvedlo, že „již nebude schopno omezit tok migrantů ze Sýrie“, a otevřelo hranice s Evropskou unií, což způsobilo extrémně negativní reakci ze strany vedení Řecka a Bulharska.

Úřady Francie, Rakouska, Polska, Maďarska a dalších zemí EU v této situaci rovněž podporovaly Řeky a Bulhary a zdůrazňovaly nezákonnost akcí Ankary, které se pokusily vyvolat novou migrační krizi. Zejména Vídeň oznámila vyslání dalších policejních jednotek na pomoc řeckým a bulharským policistům na vnějších hranicích Evropské unie.


sdíletj na