politika

Turbína, bez které nebude plyn. Němci mají plán. Ale už je řev

Stane se tak z důvodu obav Německa, že mu Moskva utne dodávky plynu, které do země proudí plynovodem Nord Stream, což by Berlín nebyl schopen nahradit jinými zdroji. Německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck láteří, že pokud Berlín sankce neporuší, bude na tom německá ekonomika více bita nežli ta ruská. Prosí tak Kanadu, aby Putinovi vyhověla, obešla sankce a odeslala do Ruska turbínu potřebnou pro chod plynovodu. Německo ji chce při obcházení jejích vlastních sankcí pomoci.

Schizofrenní situaci v rámci spolupráce Německa a Ruska v oblastech, na něž se vztahují přijaté hospodářské sankce kvůli ruskému útoku na Ukrajinu, způsobují německé obavy z toho, že by Moskva mohla přestat obchodovat svůj plyn s Berlínem dříve, nežli na to budou Němci připraveni.

Rusko již dříve upozornilo, že pro pokračující spolupráci s Německem v oblasti dodávek plynu bude nutné, aby se mu vrátila opravená turbína napojená na plynovod Nord Stream 1, která má být rozhodující pro tok plynu do Evropy. Problémem však je, že se na tuto turbínu, nacházející se nyní v Kanadě, vztahují sankce zavedené proti Rusku.

Německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck tak nastínil, že Německo udělá vše pro to, aby obešlo sankce Západu proti Rusku, které samo podpořilo.

„Budu první, kdo bude bojovat za další silný balíček sankcí Evropské unie, avšak účinné sankce znamenají, že to musí bolet a poškodit Rusko a Putina více než naši ekonomiku,“ vysvětlil pro televizi RTL. Naléhá, aby se turbína do Ruska vrátila již před zahájením údržbových prací příští pondělí.

„S těžkým srdcem jsme o to museli požádat,“ dodal pak německý ministr pro Bloomberg.

Pokud Německo obejde sankce proti Rusku a turbínu Moskvě dodá, bude to podle Habecka znamenat, že Putin ztratí záminky pro možné ukončení dodávek plynu.

Že by se tak mohlo stát, již Německo pocítilo v červnu, kdy se dodávky plynu Nord Streamem 1 snížily o 60 %. Moskva tvrdí, že se tak stalo právě kvůli chybějící turbíně, jež byla v Kanadě na opravě.

Navrácení turbíny Rusku však dříve narazilo o německého Siemensu, jelikož sama firma upozornila, že by tím porušila sankce na ruský ropný a plynárenský průmysl, které vyhlásila vláda kanadského předsedy vlády Justina Trudeaua.

Kromě firmy Siemens energy na to poukazuje i Ukrajina, která také Kanadě připomenula, že by tím porušila sankce uvalené po vyslání ruských ozbrojených sil na Ukrajinu. Jak uvedla agentura Reuters s odvoláním na zdroj z ukrajinského ministerstva energetiky, „sankce zakazují převod jakéhokoli zařízení souvisejícího s plynem“. Německo tak zřejmě vědomě poruší sankce Západu.

„Pokud země nedodržují rozhodnutí, na kterých se dohodly ohledně sankcí, jak můžeme mluvit o solidaritě?“ ptají se kvůli krokům Berlína na Ukrajině. Ukrajina má mít již informace o tom, že se Kanada chystá turbínu Rusku nějakým způsobem předat.

To potvrzuje také server Euractiv, který poukazuje, že Německo v pátek obdrželo od Kanady pozitivní signál ohledně dodávky turbíny. Aby Kanada neporušila své vlastní sankce, dodá turbínu do Německa a to se pak již napřímo bude snažit vyhovět Moskvě a opravenou turbínu odeslat na místo určení. Že bylo rozhodnutí o vrácení turbíny již přijato, potvrdil také obeznámený zdroj agentury Reuters.

Siemens Energy Canada však zprávy o tom, že bude muset obejít sankce proti Rusku, prozatím odmítá. „Nadále se držíme sankcí,“ uvedla zástupkyně společnosti pro CBC News. Řekla, že Siemens očekává, že se záležitost bude řešit prostřednictvím formální výjimky ze sankcí, odůvodněné humanitárními důvody a energetickými potřebami Německa.

Portugalský politik a analytik Bruno Maçães po oznámení o německé snaze o obcházení západních sankcí Berlín nešetřil. „Musíme poděkovat Německu za podkopání západních sankcí. Psychologicky je to pro Putina obrovská vzpruha, která ho jistě přesvědčí, že může pokračovat,“ pustil se do německého kabinetu.

„Pokud by to udělala soukromá společnost, byla by trestně odpovědná za obcházení sankcí,“ upozornil rovněž na německou taktiku nechat turbínu odeslat z Kanady do Německa, jež ji předá Gazpromu.

https://bit.ly/3c1RiAa

sdíletj na

32 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Albi
9. 7. 2022 23:12

“…..účinné sankce znamenají, že to musí bolet a poškodit Rusko a Putina více než naši ekonomiku,“

No vida – teď si Evropa může vyzkoušet sama na sobě, účinnost sankcí a nějak se jí to nelíbí, že?
ONI snad nevěděli, když ty debilní sankce zaváděli, resp. když posílali turbínu do Kanady, že si tím zadělávají na problém? A takoví myšlenkoví trpajzlíci chtějí soutěžit s takovým státníkem jako je Putin s nadějí na výhru?

Pane Bože, do čehos to duši dal?

Milan
9. 7. 2022 23:32
Odpovědět  Albi

Dcero, to jsem nebyl já! V úctě Bůh.

Milan
10. 7. 2022 00:40
Odpovědět  Milan

VAL sakra! Ono se mi to záhadně sebeodhlásilo.

Albi
10. 7. 2022 08:38
Odpovědět  Milan

Nevadí. Ona ta elektronika se chce taky někdy pobavit. 🙂
Kdybys věděl, co mně se naprovádí zlomyslností – a vůbec celá elektřina!
Ten můj denní pytel překlepů je jen slabý odvar..

Albi
10. 7. 2022 08:33
Odpovědět  Milan

Omlouvám se Bože, nechtěla jsem urazit.
To my lidi, zvlášť pak ateisti, máme už tak ve zvyku. 🙂

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Ladislav
10. 7. 2022 07:36
Odpovědět  Albi

Kdo tu turbínu vyrobyl, že musela do Kanady na opravu? Ví to někdo? Za tu přepravu a opravu, mohlo být turbín alespoň pět!

katango
10. 7. 2022 17:09
Odpovědět  Ladislav

Siemens.

Ladislav
10. 7. 2022 18:14
Odpovědět  katango

Tak proč si ji nedokázali opravit sami? Jsou lempli? Jsou!

Pavel K
10. 7. 2022 09:37
Odpovědět  Albi

Oni moc dobře vědí co dělají, chtějí zlikvidovat Evropu a asi se jim to úspěšně daří, podle našich cen a vyhlídek všeho. Nechce se mě věřit, že je tam až taková parta magorů. Vůbec bych se nedivil, že se boje přenesou až k nám, je to globalistů záměr. To že Spolu ničí tuto zem a ani nehnou brvou se ovcím zdá normální, že by neměli strach, že jim lidi pomůžou na stromy?!!! Já jsem kluk z vesnice a můžu říci že já bych se bál, kdybych sousedovi dělal veliké prpoblémy a on byl jako Rambo. Až dojde do tuhého tak je uklidí, možná že také ne. Vše souvisí se vším. Nic není náhoda.

Milan ze Zahrady Čech
10. 7. 2022 00:43

Na dobrou noc. Z ruswebu:*Pravděpodobně každý, kdo čte vojenské zprávy z Ukrajiny, vzpomíná na dobrodružství Švejka.*Ukrajina se stane adekvátním politickým subjektem až bude zbavena přístupu k moři.*Johnson se ne nadarmo spřátelil se Zelenským - oba jsou klauni.*Nyní z ukrowebu:*Ukrajina je ve válce, takže otevřenost armády k LGBT je znakem progresivních kroků a ničí negativní šablony západních médií. Pro ně je to opravdu úžasné.To vše nás přibližuje k civilizovaným společenským vztahům.*Po válce se hrdinové Ukrajiny začnou navzájem zabíjet (Arestovič).*Vedoucí kanceláře prezidenta Ukrajiny Karas: Mrtví hrdinové jsou spolehlivější. Po vítězství nebudou dělat Ukrajině ostudu.

oldoo
10. 7. 2022 06:34

 znamenat, že Putin ztratí záminky pro možné ukončení dodávek plynu.”
Putin žádné záminky nepotřebuje,má DŮVODY!Celý západ zorganizoval,vyzbrojil,zfanatizoval a zaplatil to,co se dnes děje,platí,cvičí a vyzbrojuje dál a já se divím,že to nevypnul už dávno!
Doufám,že ví,co dělá,doufám že vidí situaci lépe,než já!

Ladislav
10. 7. 2022 07:33
Odpovědět  oldoo

To víš že ví!

Markýza
10. 7. 2022 08:50
Odpovědět  oldoo

Ano, ty “záminky” mě taky pobavily. Myslím, že ví, co dělá. Na rozdíl od těch našich pitomců se mu nechce Evropu úplně zlikvidovat a kromě jiného musí vidět i šanci na důstojné postavení Ruska v téhle Evropě.

Pavel K
10. 7. 2022 09:40
Odpovědět  Markýza

…….ale jestli ho zaženou do úzkých, tak na nás hledět nebude. Jme to MY, kdo s tím nic nedělá a nechává je si s námi dělat co chtějí. Přiznejme si to, že jsme ovce ustrašený.

Markýza
10. 7. 2022 13:36
Odpovědět  Pavel K

No je pravda, že trochu pudu sebezáchovy by to chtělo. Rusové jsou sentimentální, takže dokud se jim konkrétně my nezahryzneme do nosu, nechají myslím slovanské bratry naživu….ale čert té naší idiotské věrchušce věř, čeho je schopna.

Pavel
10. 7. 2022 10:21
Odpovědět  oldoo

On má obrovské důvody, já už bych s tímto zdegenerovaným západem dávno ukončil jakoukoliv spolupráci, ale já nejsem president Ruska. Také doufám, že vidí situaci lépe než já. Musí si ale stejně dát pozor, toto jsou lidé, kteří rádi člověka bodnou do zad , když je k nim otočen zády.

janle57
10. 7. 2022 09:35

Mimořádná zpráva z Vůdcova hl.stanu: Naposledy jsme takhle mrzli u Stalingradu !!

Albi
10. 7. 2022 10:00

Tak turbína už úspěšně vyřešena:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-kanada-vyhovela-nemecku-a-pristoupila-na-ruskou-hru-208553#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Sice jsem nepochopila, ale byla to “ruská hra” – jak jinak.
Jenže Evropa, ta se jen tak nedá! 🙂
” Kanada udělí turbínám ze sankcí „časově omezenou a odvolatelnou“ výjimku”.

Když jde o Německo, lídra EU, všechno jde.

Markýza
10. 7. 2022 13:39
Odpovědět  Albi

No sláva. Heleďte, mně je to jedno, jestli se budou tvářit jako kongové – stejně všichni víme, jak to je. To je výjimka tuhle, pak bude výjimka onde a nějak se to ošolichá.
Já být Rus (což jsem jen ze čtvrtiny) tak bych byla zcela uspokojena, vidět Německo kňučet.

Gales
10. 7. 2022 10:01

A tak si přehazují ten sankční brambor demokradi mezi sebou. Němci nějak zapoměli že ještě mají druhej plynovod Ale ten jim holt přátelé z ameriky nechtějí povolit spustit.Doufám že rusové budou patřičně dlouho tu přečerpávačku opravovat.A to už nikdo z demokradů neovlivní.

Albi
10. 7. 2022 11:51
Odpovědět  Gales

Ńení nad dobré přátele.
Přece moudrost předků říká “V nouzi poznáš přítele”. 🙂 🙂 🙂
Máme možná neopakovatelnou příležitost se poučit, tak si to pamatujme.

Pavel
10. 7. 2022 10:16

Já vím , že tu jsou nějaké dlouhodobé smlouvy a kontrakty, ale už měli Rusové tu šaškárnu ukončit. Tento prohnilý západ si nezaslouží, aby byl sponzorován levnou energií z Ruska. Jestli je tady chcete dostat od moci, tak si tito chytrolíni potřebují zajistit zdroje odjinud. Nechte je chytráky konat, ať ukáží národu a svým papínkům, že se vzdělání, které jim dali vyplatilo.

Markýza
10. 7. 2022 13:40
Odpovědět  Pavel

Ale kuš, člověče! Já nechci, aby mi pomrzla vnoučata. Snad se dá ten germánský hřebínek srazit i bez toho.

Pavel
10. 7. 2022 14:04
Odpovědět  Markýza

Možná se dá srazit i jinak, nejsem děd vševěd. Každý máme svůj názor, já jsem tím chtěl pouze říci, že když je tu tolik vzdělaných lidí, tak už tu mohli mít mraky cisteren třeba s tím zkapalněným LNG z Kataru. Víte, když mám pouze jedny ošoupané kalhoty, tak je vyhodím až poté, co si koupím nové. A oni jasně řekli Rusku ať se svými energiemi táhne. Takže co by na tom bylo divného, kdyby jim ten sen splnili. Já opravdu nechci aby vám mrzla vnoučata. Já se tedy za grázla nepočítám, to se obraťte na jiné, nemusím vám určitě říkat, kde se nachází.

Pavel K
10. 7. 2022 14:21
Odpovědět  Pavel

Pavle, nebudu se opakovat, vše je činěno záměrně to tu rozjebat a vyprovokovat v bojiště. Sám říkáš že je to všechno na palici, to snad vysvětluje vše ne?!! Udělat chybu je lidské, ale tohle jsou záměrně dělané chyby, co to všichni nevidíte?!!! Čím déle to budeme odkládat, tím více to bude bolet. Stejně nás to nemine, přirovnal bych to k bolavému zubu.

Pavel
10. 7. 2022 17:08
Odpovědět  Pavel K

My jsme se pravděpodobně vůbec vzájemně nepochopili. Ano, tito grázlové toto vše zde dělají úmyslně, likvidují naši zemi, ožebračují nás takovým způsobem, že toto nedělá ani největší nepřítel. Jsou to prostě škůdci zemští. Je zapotřebí, aby byli nahrazeni slušnými a vlasteneckými lidmi. Lidé stále ještě nechápou co se bude dít, je nepochopitelné kam se ztratil jejich pud sebezáchovy. Já jsem se pouze vyjádřil v tom směru, že bych se nedivil a pro mne by to bylo přirozené, kdyby nám veškeré energie utnuli, protože tato vládnoucí evropská liga všehoschopných už nejméně 2 roky tvrdí, že ruské energie kategoricky nechtějí.

Pavel
10. 7. 2022 17:20
Odpovědět  Pavel

A když jsou tedy všichni takoví chytrolíni a toto jeden přes druhého tvrdí/ nic jiného než žvatlat ale neumí/ tak se může stát, že opravdu budeme úplně bez zdrojů. Nepojedou některé provozovny a fabriky, ale to těmto nedoukům s tituly asi nedochází. Já ale vím, že to vše dělají úmyslně, takže dochází. Vyřvávali, že oni zajistí energie vždy, když budou chtít. Jak, vždyť oni jsou rádi, že se udrží toho stolečku za kterým ve sněmovně pronášejí ty svoje paskvily. Každý na planetě od nich dá ruce pryč a my víme proč. Proto jsem dal příklad s těmi kalhotami, když budu mít jedny rozdrbané, tak je vyhodím, až si koupím nové. Rusko, které nás zachránilo od nacismu.

Pavel
10. 7. 2022 17:30
Odpovědět  Pavel

Rusko, které nám poskytovalo tak dlouho zdroje a náš národ, nebo spíše jeho zaprodanci se k němu tak hnusně chovají. To skutečně nemá komentář. Co za problémy jsme měli v socialismu? Jednou vyhořela papírna a nebyl nějakou dobu toaleťák a vložky, no a potom ty pověstné přiblblé banány. To fakt,, byla ” hrůza. A dnes nás vedou do žebroty a tento slavný národ Mistra Jana a husitského hnutí je připodělaný strachem. Dám k dobru jednu výtečnou knihu pana Kaplického- Táborská republika. Tam jsou praví chlapi a ženy, kteří si stáli za svým. Přidám pěkné přísloví- když lodě byly dřevěné, tak chlapi byli železní, nyní když jsou lodě železné, tak chlapi jsou dřevění.

Pavel
10. 7. 2022 17:44
Odpovědět  Pavel

Já už mám ale přes sedmdesátku a se svým zdravím, které jako každému starochovi se zhoršuje to těm mlaďochům nevybojuji. Vy asi také ne. Teď se musí začít starat oni. My je můžeme pouze vést, pokud by chtěli, ale nejsme ve starobylých komunitách, kde přicházeli ke stařešinům pro radu. Nebo máte zkušenosti, že by ta děcka od vás chtěla radu? Takže, co s tím? Nechat to padnout? To je také hloupost, takže opravdu co s tím?

Pavel K
10. 7. 2022 22:00
Odpovědět  Pavel

Souhlas 👍👍👍
Už jsme si to psali, že máte o desítky u zlaté více.🤣🤣
Jsem ten madarský důchodce ” uštván léty”. 😢
Ale jak se říká v životě, jsou na tom někteří daleko hůře. Jen těch chlapů v mém okolí, co už jich tam je. Mnógo.

Markýza
10. 7. 2022 14:44
Odpovědět  Pavel

Jak jste propána přišel na to, že vás považuju za grázla? To se taky obraťte někam jinam.
Samozřejmě, že taky vím, kde udělali soudruzi z endéer chybu. Jen si myslím, že když právě soudruzi začnou maličko couvat, že bych je v tom povzbudila a ne je štengrovala.

miky
10. 7. 2022 18:35

Že sa ruského plynu nevzdá Ukrajina. Veselo ho odoberá za nízke ceny, ale druhých bude Zelenáč peskovať.