Trump chce být hlavním hráčem Spojených států a Putin – celého světa

Můžeme říci, že dnes existuje jen několik politiků, kteří demonstrují vůdčí postavení v celosvětovém měřítku, určují globální agendu a mohou převzít iniciativu v mnoha záležitostech. 

V tomto ohledu přicházejí do popředí vůdci jako americký prezident Trump a ruský prezident Putin.

Trump, jako prezident Spojených států, je v pozici vůdce, který má globální vliv díky síle jeho země. 

Putin je v čele země, o které se věří, že ztratila moc v důsledku kolapsu bipolárního světa, ale zároveň je vlivným vůdcem.

Jeden musí zvýšit efektivitu svého vlastního vedení, druhý – globální vliv své země …

Rozdíly mezi těmito dvěma vůdci v poněkud zjednodušené formě, můžeme shrnout následovně.

Trump přímo a otevřeně hrozí, že způsobí újmu, Putin to dělá skrytě a nepřímo.

Trump nedělá spoustu toho, o čem mluví, Putin dělá spoustu toho, o čem nemluví.

Trump se snaží vypadat špatným, ale nebojí se ukázat se dobým, Putin se snaží vypadat dobrým, ale nebojí se ukázat se špatným.

Trump otevřeně ukazuje lásku i nenávist, Putin neukazuje ani lásku ani nenávist.

Trump mění svou pozici za den, za okamžik, od rána do večera, Putin se nikdy neodchýlí od dlouhodobého programového plánu.

Trumpa je snadné přesvědčit a praktické kroky podnika s obtížemi, zatímco Putina je těžké přesvědčit, ale snadno podniká žádoucí kroky.

Trump prakticky každou hodinu publikuje tweety se svými výroky, zatímco Putin je ve svých výrocích velmi, velmi opatrný.

Trump se jeví vůdcem, který vyhlásil válku americkým médiím, a Putin jako vůdce, který zvítězil nad ruskými médii.

Trump je aktivní jako patron strany „Demokratické unie“ (PYD) / strany Kurdistánu Kurdistan Workers Party (PKK), zatímco Putin vše sleduje zpovzdálí, jako by držel nitky PYD / PKK ve svých rukou.

Putin se aktivně chová jako patron Haftara, zatímco Trump sleduje vše z dálky, jako by tyto nitky byly v jeho rukou.

Trump se snaží zachránit nadcházející volby, Putin – projektuje budoucí systém řízení.

Trump se snaží vyjasnit své místo a stát se hlavním hráčem na americkém Olympu, Putin – na světovém.

Trump, přicházející z podnikatelského prostředí, se snaží omezit hluboký stát, a Putin, přicházející ze “zákulisí” tajných služeb, se snaží kontrolovat byznys.

Jak Trump, tak i Putin, když jsou rozzlobeni na něco v nějaké záležitosti, velmi dobře umějí reagovat na takovou skutečnost v jiných otázkách, přenášejí boj do jiných oblastí, oddělují přátelství a zájmy.

Štěstí Putina je v tom, že za ním stojí celé Rusko. Předpokládá se, že ruský stát jako celek, včetně jeho politických, ekonomických institucí, většiny médií, občanské společnosti, … ti všichni podporují vůli Putina.

Mezitím Trump vypadá jako vůdce vícevrstvé struktury, a podporují ho určité kruhy. Ale jaké konkrétní kruhy – od politiků po státní instituce, od lobby po média – podporují Trumpovu politiku, to není jasné. 

Zdá se tedy, že Putin vrhl veškerou svou sílu na vnější kontury světa, zatímco Trump musí bojovat jak uvnitř, tak  i venku.

https://bit.ly/37gOdnO

sdíletj na