politika

Třicet miliard. I vašich. EU se rozhodla, že Ukrajina potřebuje podpořit

21.02.2022 14:06

Evropská komise se za rekordně krátkou dobu usnesla, že Ukrajina potřebuje ekonomickou podporu, když z ní kvůli napětí uniká kapitál. Hodlá tuto zemi podpořit částkou 1,2 miliardy eur. Za to má Ukrajina provést politické a ekonomické reformy. Tato podpora nebude první, Ukrajina už dostala půjčky v hodnotě 121 miliard korun.

K podpoře Ukrajiny se nyní rozhoupala Evropská komise. Dle vyjádření poskytne „nouzovou finanční podporu“ ve formě půjček, aby stabilizovala situaci v zemi. Jedná se o sumu 1,2 miliardy eur, tedy 29,19 miliard korun. Pomoc Ukrajině je jedno z nejrychleji schválených rozhodnutí Evropské komise, od návrhu ke schválení uběhlo jen 21 dní. Komise dle vyjádření schválila tento návrh tak rychle, protože napětí mezi Ukrajinou a Ruskem už se podepisuje na ekonomické situaci Ukrajiny, ze které „utíká kapitál“ a ztrácí schopnost obchodovat na mezinárodních trzích.

Finanční podpora Ukrajiny bude prý probíhat po dobu 12 měsíců. A bude záviset na tom, že bude Ukrajina plnit „politické podmínky“ a řídit se programem Mezinárodního měnového fondu. Část fondu by byla uvolněna hned, část pak při řádném plnění podmínek dohodnutých mezi Ukrajinou a EU. Nebude se jednat o první podporu tohoto druhu. EU již Ukrajině poskytla na půjčkách pět miliard eur, tedy 121,64 miliardy korun při dnešním kurzu. Kolik peněz z těchto půjček Ukrajina již splatila, Evropská komise nezmiňuje.

sdílet na

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
krtek
21. 2. 2022 22:04
Ohodnotit příspěvek :
     

EU háže naše peníze do černé díry oligarchů a mezinárodnch lichvářů. Z Ukrajiny si ty peníze lichvářské (obsazené) Německo vytáhne pro sebe zpět.

Frank
22. 2. 2022 07:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Nikým nevolená EK si dělá co chce. Zatím jediná volitelná strana u nás je SPD. Všichni ostatní jsou kolaboranti a přizdisráči.

Pavel
22. 2. 2022 13:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Proč by nerozdávali, vždyť z jejich peněz to není. Globální plutokracie v čele se Schvabem je pochválí a pro nás budou připravovat další peklo na zemi. Heslo dne je jasné- co nejdříve vypadnout z této profláknuté a super pokrytecké EU.