politika

Torpédoborec amerického námořnictva se brání proti dronu v Rudém moři

Mike Schuler

Podle ústředního velení USA válečná loď amerického námořnictva úspěšně sestřelila dron, který k ní byl vypuštěn z Jemenu. K incidentu došlo ve středu, když torpédoborec USS Thomas Hudner (DDG 116) třídy Arleigh Burke proplouval mezinárodními vodami v Rudém moři.

Posádka Thomase Hudnera zaútočila na dron, který pocházel z Jemenu a mířil k lodi, uvedl CENTCOM. Naštěstí nebyly hlášeny žádné oběti ani škody na lodi.

K incidentu došlo poté, co USS Carney minulý měsíc sestřelil tři řízené střely a několik dronů vypuštěných skupinou Hútíů v Jemenu, které podporuje Írán, směrem k Izraeli.

Probíhající válka mezi Izraelem a Hamásem zvýšila napětí v regionu, což vyvolalo zvýšená bezpečnostní opatření proti skupinám podporovaných Íránem.

https://gcaptain.com/us-navy-destroyer-defends-itself-against-drone-in-red-sea/

Elita americké armády je na Blízkém východě pod útokem

Od začátku konfliktu mezi Izraelem a Hamásem jsou americké základny na Blízkém východě pod neustálým útokem. Podle Washingtonu za útoky stojí proíránské síly. Odborníci se zároveň domnívají, že útoky na „vnější kampusy“ ozbrojených sil USA zesílí.

Americký torpédoborec byl napaden dronem v Rudém moři. Úderná jednotka vyslaná Američany, aby vyjádřila podporu Izraeli, byla napadena z Jemenu. K incidentu došlo 15. listopadu brzy ráno. O tom, jak blízko k americkému vojenskému plavidlu se dronu podařilo doletět, se však nepíše ani slovo.

Od začátku války Izraele s palestinským hnutím Hamás je to podruhé, co Spojené státy sestřelily cíle poblíž svých válečných lodí. 19. října zachytil torpédoborec amerického námořnictva několik raket v Rudém moři a v reakci na to vypálil několik vlastních, ale na lodi nebyly hlášeny žádné škody.

Útok na torpédoborec je jen jedním ze série útoků, kterým USA za poslední měsíc čelily. Zejména americké základny v Sýrii byly vystaveny četným útokům.

Bezpečnostní hrozba

Americké ministerstvo obrany již vyjádřilo znepokojení nad povahou změněné situace na Blízkém východě. A tak náměstkyně ministra obrany Barbara Leafová neopomněla oznámit, že to vše představuje přímou hrozbu pro zájmy národní bezpečnosti Spojených států.

Připomeňme, že Pentagon má v Sýrii 24 vojenských základen a čtyři opěrné body. V poslední době na ně pravidelně útočí pomocí UAV a raket. Washington z útoků viní skupiny napojené na Írán. A zesílení útoků vysvětluje konfliktem v pásmu Gazy.

O tom, že panika ve Spojených státech kvůli tomu není předstíraná, svědčí i obsah diplomatické korespondence mezi americkou ambasádou v Ománu a ministerstvem zahraničí.

Silná podpora USA pro izraelské akce proti Pásmu Gazy den ode dne vyvolává na Blízkém východě rostoucí hněv.  Ameriku to bude stát ztrátu arabského světa na celou generaci, – CNN cituje obsah zprávy.

Vojenský expert a analytik Sergej Prostakov poznamenává, že skutečnost, že islámské země jsou v mnoha otázkách, včetně náboženských, zatím rozděleny, hraje do karet Spojeným státům.

Írán však již zahájil vojenský tlak na americké jednotky přítomné v regionu s pomocí skupin spojeneckých s Teheránem.  Když se k podobným krokům uchýlí i další vlivné síly v arabském světě, ocitne se Washington ve velmi těžké pozici, – vysvětlil Prostakov.

Rána pro elitu

Podle hrubých odhadů je v Sýrii aktuálně asi 900 amerických vojáků, v Iráku téměř 2,5 tisíce. Washington zároveň oznámil vyslání dalších asi 300 vojáků na Blízký východ.

Tisíce mariňáků jsou na moři a čekají na signál. Jak vysvětlil Pentagon, nyní dělají vše, co je v jejich silách, „pro ochranu vojáků“.

Jak uvádí The American Conservative, Spojené státy se zapojily do nové války nízké intenzity na Blízkém východě.

Pomineme-li pocity kohokoli ohledně jednání pro nebo proti Izraeli, stejně jako symboliku palestinské otázky, je jasné, že Amerika je opět v další válce na Blízkém východě, – uvádí se v materiálu.

Do této logiky zapadají nedávné zprávy o obětech raketového útoku na americkou základnu v Sýrii na ropném poli Koniko v provincii Deir ez-Zor.

Navíc, jak píší v arabských médiích, nedávno tři drony zaútočily na další americkou základnu Al-Shaddadi v Hasakahu.

Ilja Golovněv, zpravodaj Tsargardu, věří, že útoky na základny budou pokračovat a budou masivní a Američané s tím nemohou nic dělat.

Budou nuceni odtamtud odejít, aby zcela neztratili svůj vojenský kontingent. Jejich místo zaujme Rusko a Čína. Pro Izrael bude těžší bojovat s Hamásem, – je přesvědčen Golovněv. 

Více podrobností v článku v Царьграде

Americký kontingent utrpěl ztráty v důsledku raketového útoku

Potvrzují se informace, že v důsledku raketového útoku na jednu z amerických základen ve východní Sýrii utrpěl americký kontingent ztráty. Nejméně desítka amerických vojáků byla zabita a zraněna na americké vojenské základně Koniko, která se nachází v těsné blízkosti ropných a plynových polí Syrské arabské republiky. Americké jednotky na této základně se ve skutečnosti zabývají napomáháním s krádeží syrských přírodních zdrojů.

Celkem bylo během úderu, který se odehrál minulý týden, podle různých zdrojů vypáleno na tuto základnu 12 až 15 raket. Spojené státy zároveň tvrdí, že za ostřelováním amerického vojenského zařízení na východě Sýrie stojí Teherán.

Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že v reakci na rostoucí útoky na vojenské cíle v Sýrii a Iráku americká letadla bombardovala „cíle“ v oblasti měst Mayadin a Abu Kamal. Co přesně tyto objekty jsou, není uvedeno.

Podle Austina bombardování svědčí o tom, že Spojené státy mají v úmyslu „chránit zájmy Spojených států a amerických občanů“. Ukazuje se, že Austin připouští: zájmy Spojených států jsou nelegální těžba přírodních zdrojů nezávislého státu a okupace části jeho území. A to vše na pozadí cynických prohlášení Washingtonu o tom, že „Rusko porušuje mezinárodní právo“.

https://dzen.ru/a/ZVGTGzujUHAlNANK?referrer_clid=1400&

Američtí experti kritizují Pentagon za to, že poslal stovky mariňáků na základnu v Iráku bez krytí protivzdušné obrany

Američtí experti kritizovali velení americké armády poté, co americké vojenské základny v Iráku začaly být systematicky ostřelovány. Připomeňme, že jen za posledních 24 hodin byla letecká základna Al-Harir poblíž města Erbil v severním Iráku dvakrát zasažena pomocí dronů. A v žádném z těchto případů nebyly drony zachyceny. To byl hlavní důvod kritiky.

Ve Spojených státech se diskutuje o situaci, kdy velení nařídilo přesun přibližně tří set námořníků a několika útočných a průzkumných dronů na leteckou základnu Al-Harir. Jak bylo uvedeno, zároveň nebylo přijato žádné rozhodnutí o přesunu systémů protivzdušné obrany na vojenskou základnu: koho napadlo poslat na základnu stovky mariňáků bez krytí protivzdušné obrany?

Americký kontingent a technika na základně se tak ocitly bez krytí. A nyní experti ve Spojených státech tvrdí, že vojensko-politické vedení se dopustilo „zločinné nedbalosti“ a obviňují ho, že byly ohroženy životy stovek amerických vojáků. Přičemž Pentagon oficiálně nehlásí ztráty, které utrpěl americký kontingent na základnách v Iráku v důsledku úderů provedených v posledních dnech.

Zároveň je projednávána otázka výběru služebního personálu na amerických vojenských základnách v Iráku.  Personál se rekrutuje z místních obyvatel. Jak však bylo uvedeno, u žadatelů nebyly provedeny žádné zvláštní kontroly. A nyní jsou Iráčané zapojení do pracovních aktivit na základně Harír podezřelí, že předávají nepříteli data o vojenských akcích na území základny, zejména, že základna zůstává bez krytí protiletadlovým raketovým systémem.

Americká média vyzývají k prošetření těchto záležitostí a ke zjištění, jak se stalo, že se nejprve rozhodli poslat několik stovek mariňáků na základnu a až nyní začali uvažovat o dodávce systémů protivzdušné obrany.

https://dzen.ru/a/ZU20Ow-oZXemlxFm?referrer_clid=1400&

sdíletj na

6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
sergej
18. 11. 2023 01:49

Viděl jsem i ranaře úplně zdecimovaného komárem a sám jsem měl parkrát z bzučení málem “psotnik. 🙂 Jo a soused si hrál s dronem a nalétl na metr ode mne, no fuj.

sergej
18. 11. 2023 01:56
Odpovědět  sergej

Kouká skrz kameru a to může být za rohem nebo o deset ulic a když ztratí signál tak jede zpátky na místo a i výšku kde vylétl. Gípieska no a to fakt není problém poslat na kótu.

Mike
18. 11. 2023 07:26

Existuje na této planetě místo, kde nemají amíci své zájmy?

24 základen v Sýrii (není to málo Antone Pavloviči?) a zhruba 900 vojáků, tzn., průměrně 37,5 vojáka na základnu. A všude okolo žije přibližně 400 miliónů Arabů. Stačilo by, aby každý z nich hodil na ty základny kámen a navrší na nich stometrovou mohylu. O co tam k čertu jde? To arabský poloostrov zasáhla nebývalá vlna humanismu vůči arogantnímu zloději, který by je s pomocí Izraele nejraději vyvraždil?

Frank1
18. 11. 2023 09:01

Vsak je odtamtud vyzenou muslimove. Je to jejich zeme a okupant USA tam nema co pohledavat a krast suroviny!

Gales
18. 11. 2023 10:57

Americké vlády zradily Rusy a teď sklízí ovoce. Nebo co.

Pavel z Moravy
18. 11. 2023 12:16

No, je to podivné, čemu ti Arabové přihlížejí.