politika

Tokajev připomněl kazašské policii Rokossovského a Žukova, když při nepokojích nařídil střílet

Kazašský prezident Kassym-Žomart Tokajev řekl, že se příslušníci činných v trestním řízení báli převzít odpovědnost za použití zbraní během nepokojů, které vypukly na začátku ledna, a tak vzal tuto odpovědnost na sebe.

„Šéfové orgánů činných v trestním řízení se báli převzít odpovědnost. Naprostý nedostatek iniciativy.  Řekl jsem jim: kdyby se maršál Rokossovskij nebo Žukov každý den ptali Stalina, vyhráli by válku, nebo ne? A to byla skutečná válka – bylo nutné převzít odpovědnost.  Naše zákony jsou takové, byly přijaty zákony, které strážce zákona v takových situacích spoutaly. Proto jsem řekl, že musíme zahájit palbu proti banditům, abychom zabili,“ řekl pan Tokajev v rozhovoru pro  televizní kanál «Хабар 24».

Tokajev byl dotázán co dluží Putinovi po pomoci CSTO

Kreml si před příchodem mírového kontingentu CSTO do republiky nekladl žádné podmínky, žádné požadavky v průběhu jednání s Vladimirem Putinem nebyly, řekl prezident Kazachstánu Kassym-Žomart Tokajev.

„Pokud jde o fámy, že dlužíme peníze a tak dále. Zodpovědně říkám, že s Vladimirem Vladimirovičem Putinem nebyly o tom žádné rozhovory a rozhovorů bylo mnoho, byly dlouhé, ale přirozeně se nemluvilo o tom, že se později vyplatíme. Ani z Kremlu nebyly žádné požadavky. Konec konců Rusko je pro Kazachstán svazový stát,“ cituje RIA Novosti prohlášení Tokajeva pro televizní kanál Chabar24.

Prezident Kazachstánu také řekl, že plánuje v polovině února navštívit Moskvu a podepsat s Ruskem dlouhodobé smlouvy.

„S největší pravděpodobností někdy v polovině února na pozvání prezidenta Ruska přijedu do Moskvy.  A podepíšeme velmi důležité dohody, které souvisejí s dlouhodobou spoluprací mezi našimi zeměmi,“  citovala Tokajeva agentura TASS.

Připomeňme, že protesty, které začaly v Kazachstánu kvůli prudkému nárůstu cen plynu, se změnily v nepokoje a pogromy, během kterých bylo zabito 18 zaměstnanců donucovacích orgánů republiky, dalších 748 bylo zraněno. Výše škod po nepokojích v Kazachstánu dosáhla téměř 212 milionů dolarů.

Začátkem ledna zavedlo vedení Kazachstánu v celé zemi kvůli masovým nepokojům výjimečný stav.

Tiskový tajemník prezidenta Ruska Dmitrij Peskov řekl, že misi CSTO se v krátké době podařilo pomoci Kazachstánu vyrovnat se s problémy, které vznikly, což svědčí o její účinnosti. 

Ruský prezident Vladimir Putin a arménský premiér Nikol Pašinjan zaznamenali účinnost akcí mírového kontingentu v Kazachstánu.

https://bit.ly/3rYNN1K
https://bit.ly/3AWGmw9

sdíletj na