politika

„To se nikdy nestalo“

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v rozhovoru pro list Welt označil požadavky Ruska za nehorázné. Zvláště je šokován tím, že Rusko bude rozhodovat o budoucnosti Evropy bez účasti Evropy samotné.

Moskva podle něj poprvé “předložila svou agendu písemně”, což se nikdy předtím nestalo.

“To dělají jen vítězové: říkají … to a to jsou moje podmínky,” řekl Borrell.

„Požadavky na bezpečnostní záruky a ukončení expanze EU a NATO na východ jsou čistě ruskou agendou s naprosto nepřijatelnými podmínkami, zejména s ohledem na Ukrajinu,“ cituje RIA Novosti Borrella.

Borrell také obvinil Moskvu, že „chce vyjednat evropskou bezpečnostní architekturu bez účasti Evropské unie“. Jednání o evropské bezpečnostní architektuře a bezpečnostních zárukách jsou podle něj „otázkou, která se týká nejen Spojených států a Ruska“.

“EU by měla být přítomna v těchto jednáních, taková jednání mají smysl pouze tehdy, pokud budou vedena v úzké koordinaci s EU a za její účasti,” řekl Borrell.

Šéf evropské diplomacie Josep Borrell svými výroky o ruských iniciativách ohledně bezpečnostních záruk kopíruje postoj Washingtonu.  Tak komentovala Státní duma slova Borrela, který návrhy Moskvy označil za „ryze ruskou agendu se zcela nepřijatelnými podmínkami“.  Rada federace zároveň zdůraznila, že úsilí Ruské federace směřuje k poskytování bezpečnostních záruk celému mezinárodnímu společenství. Experti tvrdí, že Borrell před jednáním mezi Ruskem a Spojenými státy o bezpečnostních otázkách, plánovaným na 10. ledna, nadále zobrazuje obraz rezervovaného rusofoba.

Moskvou předložené návrhy o bezpečnostních zárukách, uvedené v návrzích smluv se Spojenými státy a NATO, platí pro celou Evropu, nejde o „ryze ruskou agendu“, jak se to někteří politici snaží prezentovat.  První místopředseda výboru Státní dumy pro mezinárodní záležitosti Alexej Čepa komentoval slova šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella.

„Toto je absolutně úzkoprsé prohlášení. Borrell bohužel odráží postoj Spojených států, který byl takto vyjadřován v posledních několika letech. Doufám, že se pozice stran nějak urovnají v jednáních, která budou v lednu. Amerika se přirozeně pokusí smlouvat, bude i nadále hrát ukrajinskou kartu, ale naše pozice bude pevná a konzistentní,“ řekl poslanec v rozhovoru s RT.

Sergej Cekov, člen výboru Rady federace pro mezinárodní záležitosti, zase vyjádřil názor, že Borrelovo prohlášení naznačuje, že Evropa přemýšlí o konfliktu, nikoli o bezpečnosti.

“Doufám, že to jsou jen slova. Možná zvyšuje sázky před vážnými jednáními. V Evropě neslyší Rusko, slyší jen sami sebe. Ale musí se zastavit a začít vyjednávat, protože bezpečnost není jen pro Rusko, jak si myslí. Je pro všechny – pro Evropu a celé mezinárodní společenství,“ zdůraznil partner RT.

Jak řekl RT vedoucí výzkumný pracovník Centra evropských studií IMEMO RAS Vladimir Olenčenko, Borrellova slova o bezpečnostních zárukách zněla naprosto nemístně, protože požadavky Ruska byly adresovány NATO a Spojeným státům.

https://bit.ly/31eXrUA

sdílet na

4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
30. 12. 2021 10:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Toto je další důkaz ničemnosti, politické impotence a naprosté bezcharakternosti kolektivního západu! Co také chtít od těchto fašistických válečných štváčů, pro které je slovo mír jen sprostou nadávkou, sic!!!!

Pavel
30. 12. 2021 10:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdyby lidem v Evropě zůstalo v makovici ještě trochu šedé mozkové kůry, tak by věděli, že ti, kteří je řídí je úmyslně vedou do záhuby. Propagují covidfašismus, zelený úděl, jenž má posloužit smetánce v EU, a nyní dokonce haraší zbraněmi z důvodu nějakého nebezpečí z Ruska a přitom oni samotní litují toho, že ztratili tolik kolonií v padesátých a šedesátých letech, které jim přinášely blahobyt. Tito pokrytci mluvící o demokratické společnosti a přitom myslící pouze na svoji moc a portmonky by předně měli držet hubu. Mám obavy, že oni opravdu nechtějí mír, protože v jejich očích problikává plamének závisti nad nerostným bohatstvím Ruska. A vězte, že kdyby ho měli, tak by celý zelený úděl šel do kytek. Vsadil bych na to boty.

zdena
30. 12. 2021 11:43
Odpovědět  Pavel

perfektní !

ondrej
30. 12. 2021 21:05
Ohodnotit příspěvek :
     

ako povedal Henry Kissinger – “V lednu Putin oznámí americkému presidentovi, jaký světový řád začne platit. Bude platit i pro nás.” Práve teraz sledujeme v priamom prenose koniec EÚ a NATO.