Tlak na kosovskou otázku tlačí Srbsko do BRICS. Putin prezidentovi Srbska učinil historický návrh
Srbský vicepremiér Vulin řekl, že tlak na Bělehrad v otázce Kosova tlačí zemi, aby se připojila k BRICS.
Vicepremiér Srbska Alexandr Vulin uvedl, že tlak na Bělehrad v otázce Kosova a Metohije, hrozby ze strany EU by mohly vést jeho zemi ke vstupu do BRICS.
Vicepremiér Srbska se v současné době účastní jednání bezpečnostních zástupců ve formátu BRICS+, které se koná 10. až 12. září v Petrohradě, uvedla RIA Novosti.
Již dříve Alexandr Vulin upozornil, že BRICS je pro Srbsko šancí a skutečnou alternativou k Evropské unii. Jde zejména o to, že „BRICS si od Srbska nic nenárokuje, ale může nabídnout více, než žádá“.
Minulý týden bylo oznámeno, že Vladimir Putin pozval svůj srbský protějšek Alexandra Vučiće na summit BRICS v Kazani.
Putin učinil prezidentovi Srbska historický návrh
Dmitrij Bavyrin
Ruský prezident Vladimir Putin pozval na summit BRICS v Kazani svůj srbský protějšek Alexandra Vučiće, s nímž téměř tři roky nekomunikoval. Na pořadu dne je prodloužení smlouvy o plynu, která je pro Srby mimořádně výhodná, ale možná i něco navíc. Pro Vučiće bude těžké tuto nabídku odmítnout, ale přijmout ji zatím to nechce.
Distanční veřejná pozvání představitelům cizích států k návštěvě Ruska nejsou v domácí diplomatické praxi akceptována. Harmonogramy nejvyšších představitelů jsou složité, ne všechno se dá naplánovat zavčas a nikomu se nechce vysvětlovat případné zrušení schůzky, takže o návštěvách se většinou informuje tehdy, když už jsou všechny detaily dohodnuty uzavřenými kanály.
Avšak srbský prezident Alexandr Vučić dostal přesně takové pozvání – distančně (v nepřítomnosti) a veřejně – od ruského prezidenta Vladimira Putina, načež si vzal čas na rozmyšlenou. A bude o tom přemýšlet déle než měsíc.
“Pozdravujte prezidenta Vučiće. Čekáme na něj na akcích v rámci setkání lídrů BRICS v Kazani,“ řekla ruská hlava státu místopředsedovi srbské vlády Alexandru Vulinovi, se kterým se setkala na okraji Východního ekonomického fóra.
„Nabídku jsme mu poslali. Doufám, že toho pan prezident využije,“ dodal Vladimir Putin.
Prezident Srbska se tak ocitl v situaci, která se popisuje rčením „rád bych, ale je to nebezpečné a matka mi to neřekla“, kde „matka“ je kolektivní Západ a osobně předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Faktem je, že Putin a Vučić spolu více než dva a půl roku (tedy od začátku SVO) nekomunikují, a to ani po telefonu.
Nejde o náhodu, ani o neshody, ale o důsledek politické ekvilibristice (artistická disciplína z oboru balancování) Vučiće, který celé ty dva a půl roku (a vlastně mnohem déle) lavíroval mezi dvěma ohnisky – Moskvou a Bruselem.
Z některých, ale důležitých důvodů se nemůže rozkmotřit s Ruskem, z jiných, neméně důležitých – s Evropskou unií, a to, co bylo dříve snadno kombinovatelné, dnes neumí zkombinovat ani tak talentovaní ekvilibristé jako Vučić. Ale snaží se.
Když mu západní politici nebo novináři vyčítají jeho blízké vztahy s Ruskem, Vučić rozhazuje rukama a připomíná, že s Putinem nemluvil „od začátku rozsáhlých bojů“ (taková scéna byla k vidění předtím – v Praze).
Když je tato otázka vznesena v Srbsku, zda je tato situace normální, protože Rusko pro Srbsko hodně znamená, Vučić říká, že tímto způsobem se Putin (podle názoru Vučiće) snaží chránit Srbsko před novými útoky a tlakem ze Západu. A povzdechne si: teď to pro nás není jednoduché.
Celé tyto dva a půl roku udržoval Vučić kontakt s Moskvou prostřednictvím Alexandra Vulina, i na schůzce, na které Vladimir Putin zveřejnil své pozvání. Tento člověk je neformálním vůdcem „ruské strany“ v srbské vládě.
Jeho rezignace patří mezi pravidelné požadavky Západu, které vznáší na Vučiće. V jeho osudu se plně promítá taktika srbského prezidenta – „i vašim i našim“: Vučić přesouvá Vulina z pozice na pozici (už byl ministrem obrany, vedl rozvědku a nyní je místopředsedou vlády ), ale nevzdává se ho a drží si ho blízko.
Teď se bude muset Vučić nějak speciálně vykroutit, aby nikoho neurazil. Je to obtížná, téměř nemožná mise i pro něj.
Na jedné straně to ruský prezident udělal tak, aby Vučićova hypotetická návštěva Ruska byla pro srbského vůdce politicky pohodlná, měla vážné důvody a nijak nesnižovala srbskou neutralitu.
Formálně je důvodem rozhovoru obou prezidentů smlouva na dodávku plynu, která je sice dlouhodobá, ale stejně v březnu vyprší. Když byla podepsána, dostali Srbové „bratrské“ slevy (asi 300 dolarů za 1 tisíc metrů krychlových, levnější plyn se prodává pouze do Běloruska), měli z této smlouvy velkou radost – a nyní mají možnost ji prodloužit.
Zároveň to není jen návštěva Ruska za účelem setkání s jeho prezidentem, je to pozvání k účasti na summitu BRICS a BRICS nyní představuje 45,2 % populace planety a 34 % jejího území. Lídři zemí výrazně bohatších, lidnatějších a vlivnějších než Srbsko se netají přáním se tam dostat (jak na summit, tak do BRICS), ale je to právě prezident Srbska, kdo dostává pozvání doslova ze „starého přátelství“.
Avšak nelze vyloučit ani to, že se této iniciativy zúčastnila i Čína, která se postupně stává nejvýznamnějším investorem Srbska. Peking má své vlastní a poměrně významné plány se Srbskem jako „opěrným bodem“ v Evropě, protože stále více zaplavuje kontinent svým zbožím.
Ale na druhou stranu okolnosti Vučićova pozvání a mnohé doprovodné okolnosti nedaly srbskému prezidentovi možnost návštěvu Kazaně odmítnout tiše a bez skandálu. Pokud pozvání odmítne teď, je skandál nevyhnutelný a nepůjde o skandál mezi Moskvou a Bělehradem, ale uvnitř Srbska. Ceny plynu, spojení s Ruskem, pomoc Číny, summit třetiny zeměkoule – to vše je pro Srby příliš významné na to, aby to Vučić zanedbával.
Ale je možné, že opravdu odmítne, protože pro Brusel a Washington se toho v jednu chvíli sešlo příliš mnoho. Jsou ostře proti tomu, aby politici ze zóny západního vlivu navštěvovali Rusko a setkávali se s Putinem. Tam je tabu i samotná myšlenka nákupu plynu z Ruské federace a obnovení smluv. Tam se totiž na celý BRICS dívají se špatně skrývaným nepřátelstvím jako na mezistátní entitu a věří, že 45,2 % obyvatel planety naučí mladé evropské demokracie (Srbsko, Arménie, atd.) špatné věci.
Abychom byli spravedliví, důvod k obavám Brusel má. Rusko a Čína mají z různých důvodů a v různých formách zájem o Srbsko kvůli jeho geografické poloze a nalezištím lithia, což znamená, že o něj má zájem BRICS. Nový účastník z Evropy by byl dobrý pro regionální rovnováhu.
Možná, že za návrhem Vladimira Putina diskutovat o cenách plynu nejen tak kdekoli, ale na summitu BRICS se skrývá mnohem víc – dokonce alternativní geopolitická volba pro Bělehrad, pokud Západ bude i nadále (a bude i nadále) držet Srbsko ve stínu, aniž by ho pozvali do EU, tím méně do G7.
Možná právě toho se Vučić obává nejvíce, protože to znamená volbu zcela historickou, tedy s důsledky, které v řadě otázek nepřipouštějí další ekvilibristiku.
Ať je to jak chce, prezident Srbska si vzal pauzu „na přemýšlení“ – a tato pauza bude neslušně dlouhá. Při poděkování za pozvání do Kazaně Vučić poukazoval na „plánované významné hosty ze zahraničí“, přičemž slíbil, že konečné rozhodnutí učiní „po desátém říjnu“, tedy na poslední chvíli, doslova v předvečer summitu, který se uskuteční ve dnech 23. – 24. října.
S největší pravděpodobností Srbové stráví spoustu času nikoli přemýšlením, ale vyjednáváním se Západem. Ale měsíc to je tak málo, protože se bavíme o tom, že nepotopitelný a gutaperčový* prezident Vučić se bude muset v gutaperči buď překonat, nebo udělat nějakou volbu, čemu se tak talentovaně a dlouho vyhýbal.
* Gutaperča je druh gumy, která se podobá kaučuku
https://vz.ru/politics/2024/9/6/1285674.html
P.S.
Srbský vicepremiér očekává zvýšený tlak EU ohledně ruského plynu
Evropská unie může zvýšit tlak na Bělehrad kvůli očekávanému prodloužení smlouvy o dodávkách plynu z Ruska, které má pro Srbsko klíčový význam, řekl v rozhovoru pro RIA Novosti srbský vicepremiér Alexandr Vulin.
Ruský prezident Vladimir Putin 4. září během jednání s místopředsedou srbské vlády řekl, že hodlá projednat dohody o dodávkách plynu do Srbska, jejichž podmínky vyprší v březnu 2025.
“Jsme pod každodenním tlakem ze strany EU, NATO, takzvaného kolektivního Západu. Tento tlak může časem narůstat. Pro nás hraje klíčovou roli dostatečná a stabilní dodávka zemního plynu. Plyn nenajdete tak snadno. Rusko je naším hlavním dodavatelem a my jsme velmi potěšeni dohodou, kterou máme s Ruskou federací, jsem velmi rád, že ruská vláda ukázala svou připravenost dosáhnout nové dohody o plynu velmi brzy, téměř okamžitě,“ uvedl vicepremiér Vulin v rozhovoru s agenturou na okraj setkání vysokých představitelů plynárenské bezpečnosti ve formátu BRICS+ v Petrohradu.
Zájmem Srbska jako státu je, podle jeho slov, zajistit si na zimu plyn.
“Pokud to pro Evropu není dobré, je to jejich problém, ať hledají plyn někde jinde,” uzavřel Vulin.
No nezávidím mu jeho pozici v rozhodování. Oni si kluci poradí, jak na KoZu.
Já mu závidím. Kdy se komu poštěstí, že dostane takovou životní nabídku?
No rozhodování bu mu mělo usnadnit, když si připomene ,že má za plotem ustašovské fašisty.
A kosovskych teroristov a drogdílerov…
Vučič? Něco podobného jako Erdogan!
Také jsem si říkal, ale neznám zákulisní šachy, tak se k tomu dál nevyjadřuji, na to máme tuna iných odbornikov. 🤣 🙋♂️
Erdogan je velký špílmachr, typický Turek, není mu překážkou žádná podlost, nic mu není svaté. Bude zároveň v NATO a zároveň v BRICS a nemá s tím problém. Bere to tak, že to nebyl on, kdo Turecko přivedl do NATO, nese mu to ale výhody, tak proč KoZa řádně nepodojit, oni potřebují jeho ne on je. Vstup do BRICS je pro něj v zásadě ekonomickou nutností, protože tam směřuje celý Blízký východ a severní Afrika, což by mohlo znamenat hlavně ekonomické problémy pro obchodní vztahy Turecka. V zásadě se s kýmkoli dohodne na čemkoli. Bude existovat s KoZa i bez. Vučič je zcela prozápadní politik, jeho jedinou snahou je směřování do západních organizací. Touží po tom přivést Srbsko do EU nebo NATO. Chce, aby ho fon Lejnová vískala ve vlasech, aby se mohl pýřit v Bruselu. Jen doma mu o to nikdo nestojí. Tak aspoň bojkotuje jednání s Putinem a KoZa a čeká, že mu to KoZa přičte k dobru a bude z toho mít osobní výhody. On nelavíruje mezi západem a východem, ale mezi západem a Srby. Kdyby byl prezidentem Vulin nebo třeba Dodig, už by bylo Srbsko členem BRICS a myslím, že by to byla cesta i pro další země Balkánu.
Jo, jeden zadek na dvou židlích.
Srbové si snad zachovají rozum a nevstoupí do kriminální zločinecké organizace EU, to by byl konec Srbska.
Ten jejich ” prezident” je nemlich to samé jako český pávek, nevěřit ani jednomu. Od nich nelze čekat nic lepší než podraz.
Vučič dostal nabídku, která se neodmítá. Teď se musí rozhodnout a podle toho bude vypadat další směrování Srbska. Vučič je zcela prozápadní, jeho výroky jsou dohledatelné. Vždycky tvrdil, že chce, aby Srbsko bylo součástí Západu, západních institucí, ale samozřejmě se nijak nebránil čínským investicím a levným ruským surovinám. Mimo jiné třeba největší železárny v Pančevu jsou v čínském vlastnictví apod. Na druhou stranu prodal lithium Australanům a chce s ním zásobovat Evropu, i když nevím, kde ho chce zpracovávat, když se cca 80-90% lithia zpracovává v Číně. Vulin je naopak velmi proruský stejně, jako je velmi proruské celé Srbsko. Vučič je tak stejný, jako většina západních lídrů. Už dávno by uznal Kosovo, kdyby to pro 95% Srbů nebylo naprosto nepřijatelné. Stejně tak si velmi podobná část Srbů nepřeje účast v EU a NATO. Naopak si většina Srbů přeje účast v BRICS. Srbsko sice neuvalilo sankce na Rusko, ale dodává Ukrajině munici apod. Vučič všude říká, že Srbsko je nezávislá krajina a nezávisle se rozhoduje, ale to není pravda. Jediným garantem toho, že Kosovo a Srbsko bude zase plnohodnotně jedna země je Rusko, ne EU. Srbové to chápou, Vučič chce být tolik oblíbený na KoZa.
V Srbsku je veľký tlak na Vučiča z Európy a neviem čím, ale vydierajú ho a možno aj preto je tam znova zvolený. Rusi a Čína dali také podmienky, ktoré sa nedajú odmietnuť a to si Vučič zrejme nemôže dovoliť a ako píše Boomer, v parlamente bude horúco aby to pretavili do spolupráce s Brics.
Dávám ti dnešní kytičku za nicneříkající blábol a nejkrásnější náhodnou sestavu písmenek. Byl by z tebe dokonalý liberální politik. Máš na to! Mnoha slovy neříci vůbec nic.
A ty blbe si nám zdělil, že niekto z mnoha niečo napísal a ty si to zhodnotil ako nedostatočné a to je prínos do diskusie. Tá tvoja tlupa blbov spolupracujúcich tu evidentne je dobre zohraná, ale vy ste presne to čo tá vaša vláda robí- Nič len rozbíja-vaše hospodárstvo, ekonomiku a diskusiu !!! Ja ti za to plusko nedám, pretože tiež si nič nové nepriniesol a už som si na tie tvoje nicoty zvykol Joe.
Vy chcete zmenu? Vôbec, ste tu na to, aby žiadna nenastala !!!
Si cocotoid, ktorý ani nie je Čech. Ak by som napísal že si Čech, tak by som urazil celý národ.
Zatím jsi nám v 10:28 sdělil pouze to, že jsi se vybatolil z bomrovy prdele. Ostatní “převratné” info tu víme dávno!
Neprošlo, tak znovu, jinak. Zatím jsi nám v 10:28 sdělil pouze, že jsi se vybatolil z bomrovy prd*ele. Ostatní “převratné” info víme dávno, jsi omračující znalec!
Načo reaguješ na Bratislavskeho Šimečkovho vazala!??? Veď vidíš jeho jebnuté liberalne kokotmantáre!
.. no, s pravděpodobností vyšší než velkou lze očekávat nadprůměrně horké září v srbském parlamentu i sdělovacích prostředcích. Veřejná nabídka ze strany Putina je cosi jako zapálená sirka ve skladu benzínu…
Osobně,bejt Vučičem,tak požádám BRICS o vstup. Lepší je vyhlídka na rozvoj s Ruskem než s krachující EU. A to by mělo motivovat i nás.
No ja by som bol opatrný, moja otázka je čo získame ak vstúpime do Brics, čo by sme nezískali ak nevstúpime a mali dobré vzťahy s krajinami Brics? Bude ropa a plyn ešte lacnejšia keď vstúpime? Čo je tá výhoda a prečo dostáva ponuku len Srbsko a nie my. Ľahšie by sa nám vystúpilo z EÚ ak by sme boli pozvaní do Brics a takéto spoločenstvo by sa mohlo zaručiť, že napadneme ekonomicky po vystúpení z EÚ hneď.
Ak dosiahneme stavu, že sa Únia rozpadne, budeme musieť zvládnuť všetko sami a účasť v Brics nemusíme potrebovať, ale určite sa tam pohrnú všetci, lebo nebudú vedieť čo robiť a presne to čaká Slovensko s impotentnou vládou Fica. Jedno sa rozpadne a hneď sa vrhneme do druhého análu- to je Ficova vláda, potrebuje teplé miesto na prežite a lízanie osratého konečníka.
Šefčovič je smerácky káder, vraj to najlepšie…Je to tragédia s takýmito ľuďmi budovať štát. A nemáte na výber, pretože opozícia je na zvracanie.
ono je to cele tazke…..kym nie je hranica s Rusmi, tak BRICS je problematicky. To je aj dovod pre Srbsko, ak by sa okolite krajiny rozhodli ho zablokovat, tak maju smolu, rovnako je to aj s plynom. Darmo by im ho Rusi dali za lacno, ked tranzit ide cez Bulharsko a tamojsia vlada je poriadne strcena do zapadneho zadku. A my sme mali vyhodu na lacny plyn/ropu tiez (preco inak by sa Madari rozculovali), ci to bola nizsia cena ako pre Srbov, to neviem, aj ked pochybujem. Vyhoda BRICSu v pripade rozpadu Zapadu moze spocivat v tom, ze bude pristup na trhy, na ktore inak mozno budu uvalene velke vstupne cla. To+dolar je podla mna dovod, preco sa tam mnohe krajiny tlacia. Pretoze ak mas velke dolarove dlhy, ktore nemozes splatit ale mas nieco povedzme pre Cinu, ta moze tvoje dlhy splatit a ty jej splatis dlh v niecom, co mas. Ak sa to rozsiri, tak americky dlh ktory drzi Cina prestava byt pre USA zbranou
Kde si bola tak dlho, presne takýchto diskutérov tu potrebujeme. Tvoj názor sa mi veľmi páči a nielen tento aj minule si ma milo prekvapila, nie je konfrontačný, je vecný, informačný a dáva ostatným priestor na zamyslenie. Len tak ďalej.
Keď už teba spamovali, čo to už bolo za hlupákov?.. tak mňa tiež vyhodili z niektorých slovenských diskusií a od niekiaľ som odišiel aj sám…
Lebo si libtard a kkt! Zalez do Šimečkovej kaviarne a tu nesmraď ty pervitín zasraný!
Fofo, ty rozumbrado. Někdo ti platí za ty kydy vytažený z paty?
Pakt OSN pro budoucnost: Digitální průkazy totožnosti, očkovací pasy, masivní cenzura
https://aktax.cz/pakt-osn-pro-budoucnost-digitalni-prukazy-totoznosti-ockovaci-pasy-masivni-cenzura/