politika

Tisková prohlášení po jednání s premiérem Maďarska Viktorem Orbánem

Vladimir Putin jednal v Kremlu s předsedou maďarské vlády Viktorem Orbánem, který přijel do Ruska na pracovní návštěvu. Z ruské strany se setkání účastnili poradce prezidenta Jurij Ušakov, poradce prezidenta Vladimir Medinskij a ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Na konci jednání učinili prezident Ruska a předseda vlády Maďarska prohlášení pro tisk.

V. Putin: Vážený pane premiére! Dámy a pánové!

Velmi intenzivní jednání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem právě skončila.

Je důležité, abychom i v současné složité geopolitické situaci pokračovali v dialogu.

Stejně jako na mnoha předchozích setkáních jsme vedli skutečně užitečný, upřímný rozhovor jak o aktuálních aspektech bilaterální interakce, tak samozřejmě o naléhavých otázkách mezinárodní a regionální agendy, včetně situace kolem Ukrajiny.

Rád bych poznamenal, že Rusko a Maďarsko pokračují ve spolupráci v řadě oblastí, především v energetickém sektoru. A klíčovými principy jsou zdravý pragmatismus a vzájemný prospěch.

Pokračují práce na společném vlajkovém projektu rozšíření jaderné elektrárny Paks. Zprovoznění pátého a šestého bloku více než zdvojnásobí kapacitu této stanice. To zlepší zásobování maďarské ekonomiky energií, zásobí průmyslové podniky a domácnosti levnou a čistou energií. Při výstavbě nových bloků jsou používána pouze nejmodernější inženýrská a technologická řešení, a jsou plně zajištěny požadavky na fyzickou bezpečnost a ochranu životního prostředí.

Nadále podporujeme spolupráci v medicíně a farmaceutickém průmyslu. Podporujeme pokračování práce v prioritních oblastech spolupráce.

Samozřejmě, uskutečnila se poměrně důkladná, přímá a upřímná výměna názorů na aktuální mezinárodní problémy, včetně ukrajinského konfliktu. Hovořili jsme také o možných způsobech jeho řešení.

Pan premiér hovořil o svých nedávných schůzkách v Kyjevě, kde předložil řadu návrhů a zejména výzvu k zastavení palby, aby byly vytvořeny podmínky pro zahájení jednání s Ruskem.

Pokud jde o Rusko, opakovaně jsem řekl, že jsme vždy byli a zůstáváme otevření diskusi o politickém a diplomatickém urovnání. Nicméně z druhé strany slyšíme o neochotě řešit problém právě tímto způsobem. A sponzoři Ukrajiny se nadále snaží využívat tuto zemi a její národ jako beranidlo, oběť v konfrontaci s Ruskem.

Jak vidíme stav věcí, i s přihlédnutím k tomu, co jsme dnes slyšeli od pana premiéra. Kyjev stále není připraven opustit myšlenku vést „válku do vítězného konce“.

Podle mého názoru kyjevský režim samotnou myšlenku zastavení bojů nepřipouští i proto, že v takovém případě zmizí záminka pro prodloužení stanného práva. A pokud přijde na to zrušit stanné právo, znamená to, že se budou muset konat volby, které neproběhly v termínu. Ale šance ukrajinských vládců na vítězství, kteří ztratili rating a legitimitu, se blíží nule.

A naše mírová iniciativa byla nastíněna poměrně nedávno na mém setkání s vedením Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace. Její realizace, jak se nám zdá, by umožnila zastavit bojové akce a zahájit jednání. Přičemž by to nemělo být jen příměří nebo dočasné zastavení palby, žádná nějaká pauza, kterou by kyjevský režim mohl využít k obnově ztrát, přeskupení a přezbrojení. Rusko stojí za úplným a definitivním ukončením konfliktu.

Podmínky k tomu, jak jsem již řekl, byly stanoveny v mém vystoupení na ministerstvu zahraničních věcí. Hovoříme o úplném stažení všech ukrajinských jednotek z Doněcké a Luhanské lidové republiky, ze Záporožské a Chersonské oblasti. Jsou i jiné podmínky. To je ale téma pro poměrně podrobné zvážení v rámci případné společné práce.

Vážené dámy a pánové.

S přihlédnutím k tomu, že Maďarsko od 1. července předsedá v Radě Evropské unie, s panem Orbánem jsme si vyměnili názory na stav věcí ve vztazích mezi Ruskem a Evropskou unií, které se v současnosti nacházejí na nejnižším bodě. Mluvili jsme také o možných principech budoucí, také možné, bezpečnostní architektury v Evropě.

Obecně byla jednání velmi včasná a myslím si, že užitečná pro obě strany. Samozřejmě pan premiér prezentoval obecně známý západní pohled, a to i z pohledu zájmů Ukrajiny. Nicméně jsme panu premiérovi vděčni za návštěvu Moskvy. Vnímáme to jako snahu obnovit dialog a přidat mu další impuls.

Děkuji.

V. Orbán: Dámy a pánové!

Vážený pane prezidente!

Dnes jsem se po jedenácté setkal s prezidentem Ruska. Zvláštností tohoto setkání je, že se koná během války, v době, kdy Evropa skutečně potřebuje mír. Pro Evropu je mír nejdůležitější. Za hlavní úkol pro příštích šest měsíců našeho evropského předsednictví považujeme boj za mír.

Řekl jsem panu prezidentovi, že největší rozvoj Evropy nastal právě v mírových desetiletích. Nyní v Evropě dva a půl roku žijeme ve stínu války. To v Evropě způsobuje obrovské potíže. Nemůžeme se cítit bezpečně; vidíme obrazy zkázy a utrpení. Tato válka již začala mít dopad na ekonomický růst a naši konkurenceschopnost.

Obecně, jak jsem již řekl panu prezidentovi, Evropa potřebuje mír. Během posledních dvou a půl let jsme si uvědomili, že bez diplomacie, bez komunikačních kanálů míru nedosáhneme. Mír nepřijde sám od sebe, je potřeba na něm pracovat.

Právě o způsobech dosažení míru jsem dnes diskutoval s panem prezidentem. Chtěl jsem vědět, která cesta je nejkratší k ukončení války. Chtěl jsem slyšet a slyšel jsem názor pana prezidenta na tři důležité otázky: co si myslí o aktuálně dostupných mírových iniciativách, co si také myslí o příměří a mírových jednáních, v jakém pořadí mohou být vedena, a třetí věc, která mě zajímala, je vize Evropy po válce. Jsem vděčný panu prezidentovi za otevřený a upřímný rozhovor.

Dámy a pánové!

Za posledních 2,5 roku prakticky nezůstaly země, které by mohly mít kontakt s oběma válčícími stranami. Maďarsko je jednou z mála takových zemí. Proto jsem byl tento týden v Kyjevě, a právě proto jsem teď v Moskvě.

Z této zkušenosti jsem pochopil, že pozice obou stran jsou od sebe velmi vzdálené. Je třeba podniknout mnoho kroků, abychom se přiblížili k ukončení války. Udělali jsme však nejdůležitější krok – navázali jsme kontakt.

A v tomto směru budu pracovat i nadále.

Děkuji.

Otázka: Jak pan Zelenskij reagoval na váš návrh na příměří? Co na to odpověděl?

V. Orban: Řekl jsem to prezidentovi Ruské federace.

Otázka: Vladimíre Vladimiroviči, mohl byste nám to říct?

V. Putin: Ne.

http://kremlin.ru/events/president/news/74475

P.S.

Ukrajina vyjádřila nespokojenost s cestou Orbána do Ruska, protože nedostal souhlas Kyjeva.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že je pobouřeno cestou maďarského premiéra Viktora Orbána do Ruska, protože politik předběžně nedostal odsouhlasení návštěvy ze strany Kyjeva.

Ministerstvo uvedlo, že Budapešť učinila rozhodnutí o cestě „bez dohody nebo koordinace s Ukrajinou,“ uvádí RIA Novosti.

Poznamenali také, že pro Kyjev „zásada «žádné dohody o Ukrajině bez Ukrajiny» zůstává neotřesitelná”.

https://vz.ru/news/2024/7/5/1276356.html

S Orbánovou návštěvou nebyla spokojena ani Evropská komise.

Orbánova cesta do Moskvy vyvolala silnou reakci na Západě, kde bylo takové rozhodnutí maďarského premiéra jednoznačně odsouzeno.

„Orbán nedostal od Rady EU mandát k návštěvě Moskvy. Návštěva Moskvy se koná výhradně v rámci bilaterálních vztahů mezi Maďarskem a Ruskem. Maďarsko je v současnosti členským státem EU, který předsedá Radě. Neznamená to žádné vnější zastupování Unie <…>,“ uvedl šéf diplomatické služby EU Josep Borrell.

Ve stejném duchu hovořil i šéf Evropské rady Charles Michel.

„Rotující předsednictví EU nedává mandát jednat s Ruskem jménem EU. Evropská rada jasně říká: Rusko je agresor, Ukrajina oběť. Žádná diskuse o Ukrajině nemůže probíhat bez Ukrajiny,“ řekl šéf Evropské rady Charles Michel.

„V Moskvě Viktor Orbán v žádném případě nereprezentuje EU ani pozici EU. Využívá předsednictví EU k rozsévání zmatku. EU je jednotná a jasně stojí za Ukrajinou a proti ruské agresi,“ uvedla nástupkyně Borrella, estonská premiérka Kaia Kallasová.

• „Premiér Orbán na cestě do Moskvy: „Budeme sloužit jako důležitý nástroj k učinění prvního kroku k míru. Otázkou je, v čí rukou je tento nástroj,“ řekl polský premiér Donald Tusk.

• Německý kancléř Olaf Scholz, když odpovídal na otázku novinářů, zda ho Orbán informoval o své cestě.

„Ne [neinformoval]. Ale protože není zástupcem Evropské rady na mezinárodní úrovni, mám podezření, že se rozhodl, že není povinen o tom informovat,“ řekl Scholz.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová označila Orbánovu návštěvu za „špatnou“ s tím, že „usmiřování Rusko nezastaví“.

EK pohrozila zrušením cesty evropských komisařů do Maďarska kvůli návštěvě Moskvy. Podle mluvčího EK Erica Mamera Orbánova návštěva zpochybňuje tradiční cestu členů EK do Maďarska.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl, že Orban alianci o své návštěvě informoval.

„Očekávám, že na summitu ve Washingtonu příští týden bude příležitost projednat jednání, která vedl v Moskvě,“ řekl Stoltenberg s tím, že během své návštěvy v Moskvě maďarský premiér zastupoval svou zemi, „ale ne NATO“.

V Německu dokonce vyzvali k zbavení Maďarska předsednictví v Radě EU.

Šéf zahraničního výboru Bundestagu Michael Roth vyzval, aby Maďarsko bylo kvůli cestě premiéra Viktora Orbána do Ruska zbaveno předsednictví v Radě Evropské unie.

Maďarská vláda musí respektovat svou současnou roli v EU, jinak „musí rezignovat na své předsednictví,“ napsal Roth na sociální síti X (dříve Twitter), uvádí RIA Novosti.

„Skutečnost, že Orbán hanebně zneužívá svého předsednictví v Radě EU a jde do Kremlu bez mandátu, je skandál. Podkopává základní principy zahraniční politiky EU,“ říká Michael Roth, předseda Výboru pro zahraniční politiku Bundestagu.

https://vz.ru/politics/2024/7/5/1276363.html

“Nevšímejte si toho”. Szijjártó zhodnotil reakci EU na Orbánovu návštěvu Ruska

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjártó po kritické reakci vedení EU na návštěvu maďarské delegace v Ruské federaci řekl, že takové kritice není třeba věnovat pozornost.

“Nemyslím si, že bychom měli věnovat pozornost takové kritice,” řekl Szijjártó novinářům po jednání mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a maďarským premiérem Viktorem Orbánem a připomněl také suverenitu Maďarska.

Peter Szijjártó vyzval, aby si nepletli evropské politiky, kteří podporují vojenské akce, s obyvatelstvem Evropy.

“Nezaměňujte proválečné politiky s lidmi v Evropě,” řekl Szijjártó novinářům.

https://dzen.ru/a/ZogTjARNLicftStL

sdílet na

12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Dag
5. 7. 2024 23:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Jediný,kdo nemlčí,nesedí a koná,když vidí,že Evropa jde kompletně do řiti a ještě ho soudruzi unijí peskují, že nejde ve společném průvodu na hřbitov…

Tom
5. 7. 2024 23:48
Ohodnotit příspěvek :
     

“Nezaměňujte provalecne politiky s lidmi v Evropě” Velice výstižné. A z toho vyplývá, že ne jen premiéra, ale i ministra zahr. věci můžeme Maďarům závidět.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaris
6. 7. 2024 03:40
Odpovědět  Tom

Orban sedi na dvou zidlich, jak se mu to hodi. Pokud si pamatuji, hlasoval nekolikrat prekvapive proti RF.

Slovan
6. 7. 2024 07:48
Odpovědět  Jaris

Ono jich je více, ten turecký paša, ten neví kde by si dřepnul. 😊

Tom
6. 7. 2024 07:57
Odpovědět  Jaris

Víte Jaris, vždycky nemůžete do unijních hlasování hodit vidle aniž by vás to neprizabilo.

All
6. 7. 2024 00:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Jinak taky od maďarského ministra Szijárto k politikům Evropy: ,,Jedině vy,podporujete za peníze,vy zrádci národů Evropy válku,vraždění,ničení.Obyvatelé,nikoli,jen vy zrádné politické krysy sloužíte zlu”.Neřekl to přímo,ale stačilo i to. Vytí hyen neokonů a štěkot psů z EU parlamentu na Orbána.Když tahle smečka vyje,je to slyšet,vyjí,vyjí,ale marně,tahle zvířata to prostě dělají.Vývojově poklesli na tuto ůroveň,do říše zvířat. Jsou i tací,co poklesli do ůrovně hmyzu,bohužel v ČR tento ssavý hmyz existuje,ssají a jen škodí.

Jaris
6. 7. 2024 03:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Orban prijel za Putinem orodovat za mir a primeri s Ukrbandou, coz Putin samozrejme zamitl.Navic zduraznil, ze s nelegitimnim Zelenskym jednat nebude. Rovnez zna sve podrazacke soudruhy a soudruzky pappenhaimske z EU, kteri ho tolikrat podrazili. Jedina moznost pro RF, jak ukoncit konflikt, je kapitulace fasisticke Ukrbandy.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
6. 7. 2024 05:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Rozhovor s Orbánem (angl.) v letadle zpátky do Budapešt:
https://weltwoche.ch/daily/viktor-orban-in-moskau-der-ungarn-premier-ueber-putin-frieden-und-seine-historische-woche/#comments

Vydavatel Weltwoche Roger Köppel má extra vztah k Orbánovi – a vice versa – před pár měsíci byl Orbán pozván na soukromou trachtaci Weltwoche v Curychu, kde měl možnost hovořit k obecenstvu a tisku. Byl tam také Václav Kraus, taky mluvil. Někde tady byla zpráva o tom.

Pavel z Moravy.
6. 7. 2024 09:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Jsou tady i jiní kteří nemlčí. Nejsou sice v roli premiérů či presidentů, ale jsou to bojovníci. Blaha, Bystroň, Sára Wagenknecht a další motají hlavy libtardům a to docela dost. Kdyby současní škůdci za sebou neměli tahle profláklá média, která té většinové populaci a hlavně mladým vymývají mozky, což není tak těžké, tak by již dávno tihle falešní hráči gryndýlu a lgbťáků byli mimo mísu, tedy odstaveni, protože bohužel většina populace svůj mozek moc nepoužívá a tím pádem je lehkým terčem těchto manipulátorů. Vždyť ti s tím mají již staleté zkušenosti.

ModrýKlokan
6. 7. 2024 15:16
Odpovědět  Pavel z Moravy.

Přesně. Masmééééédyja v podstatě tvoří silnou výkonnou mocenskou strukturu, sloužící cizí moci a rozvrací vlastní státy. Za výkon této veřejné moci nenesou žádnou odpovědnost, způsobují škody velkého rozsahu občanům i státu a jsou zcela beztrestní.

To je podle mě nepřijatelný stav. Je nutné najít metr na hovnináře a presstitutky. Žaloby, soudy, zákaz výkonu povolání, zákaz publikační činnosti, zákaz vystupování na veřejnosti, tak jako v Německu a celá řada alternativních trestů až k zakázanému či přikázanému místu pobytu a zabavení nelegálně a korupčně získaného majetku.

Joe Arp
6. 7. 2024 15:30
Odpovědět  ModrýKlokan

Trefil jsi to na komoru! Jsou to takový sudeťáci v pohraničí v 38.

Gales
6. 7. 2024 10:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Pjakin,asi před rokem,předpověděl že Orbán bude hrát v Evropě první housle. Zatím mu evropská jelita háží klacky pod nohy.Uvidíme jak dlouho.