Tisíce Srbů připravují žaloby proti NATO kvůli bombardování radioaktivní municí

Příští týden budou k Nejvyššímu soudu v Bělehradě podány dvě nové žaloby proti NATO za použití ochuzeného uranu při bombardování spojenecké Jugoslávie v roce 1999.

Podle slov právníka Srdjana Aleksiče, který ve spolupráci s italským právníkem Angelo Tartagliou podává žalobu jménem asi 3 tisíc srbských občanů, se navíc připravují nové žaloby proti Severoatlantické alianci.

Podle Aleksiče byla předchozí podobná žaloba podána v lednu 2021 a byla zaslána žalované straně, tedy NATO, ale dosud nepřišla žádná odpověď, uvádí „PolitNavigator“.

„Nová žaloba obsahuje všechny relevantní dokumenty, důkazy, je v angličtině a nyní dostali (NATO) lhůtu na odpověď. V tuto chvíli podalo žaloby asi 3 tisíce lidí, občané Srbska, vojáci srbské armády, záložníci, civilisté, kteří byli v Kosovu během bombardování NATO. Žaloba byla vypracována ve spolupráci s italským právníkem, který se podílel na 250 případech, kdy soud nařídil odškodnění italských vojáků, u kterých se vyvinula smrtelná onemocnění kvůli ochuzenému uranu používaným NATO“, řekl právník v TV «Прва».

Jak vysvětlil Aleksič, ve všech výše zmíněných případech u italského vojenského personálu bylo prokázáno, že v jejich krvi byly těžké kovy a jejich zhoubné nádory byly specifické povahy.

„Stejný obrázek je s našimi vojáky, dobrovolníky a také s civilisty, kteří byli v bombardovacích zónách, ale jejich případy jsou ještě horší,“ uzavřel srbský právník.

https://bit.ly/3Fu3Wke

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
BBRAD
13. 1. 2022 21:45
Ohodnotit příspěvek :
     

“ WHO CARE (KOHO TO ZAJÍMÁ – VŽDYĎ TO JSOU JEN SRBOVÉ )
PŘECE TO BOMBARDOVÁNÍ BYLO HUMANITÀRNÍ !??! To přece řekla paní řeznice Olrajtová , nebo se mýlím – asi joooo? Co by se dělo v tom “ civilizovaném , demo-kratickém , lsgbtq ,živým světem ,kdyby se toto stalo ze strany RF. Ale zločiny ze strany US & NAto s podporou (nebo se satelitem ? )EU ti mohou vše ,nejen krást ale zabíjet ,plánovat a provádět vraždy aby se svět vytvořil k jejích pokřivenému obrazu .HNUS?