politika

The New York Post: Dedolarizace globální ekonomiky ukončí dominanci USA

To podle deníku způsobí problémy i na americkém domácím trhu.

Díky úsilí skupiny zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) může dojít k dedolarizaci světové ekonomiky, což bude mít pro Spojené státy vážné důsledky. Uvádí novináři amerického listu The New York Post.

Klíčový význam amerického dolaru je podle nich v tom, že se používá jako rezervní měna. 

Tato okolnost „je základem globálního vedení Spojených států“: dolarizace světové ekonomiky dává Washingtonu „neúměrně velký vliv na formování mezinárodní finanční politiky“, zatímco jiné státy jsou „nuceny přizpůsobit se rozhodnutím USA“. 

Ztráta funkce dolaru jako rezervní měny umožní zemím, které v otázkách zahraniční politiky nechtějí poslouchat Washington, získat imunitu vůči americkým sankcím.

Dedolarizace světové ekonomiky navíc způsobí problémy na americkém domácím trhu. V důsledku toho může klesnout kupní síla americké měny a důvěra účastníků mezinárodních ekonomických vztahů v její stabilitu, což povede ke zvýšení úrokových sazeb na domácím finančním trhu, zvýšení inflace a „zkomplikuje obsluhu obrovského deficitu státního rozpočtu”.

Ve dnech 22. až 24. srpna se v Johannesburgu konal summit BRICS, který se stal největším setkáním hlav států a vlád globálního Jihu za poslední roky. Účastníci se shodli, že sdružení bude od 1. ledna 2024 zahrnovat Argentinu, Egypt, Írán, Spojené arabské emiráty, Saúdskou Arábii a Etiopii.

https://tass.ru/ekonomika/18829245

sdílet na

10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Ivo
25. 9. 2023 00:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Už aby to bylo.

anbar
25. 9. 2023 09:11
Odpovědět  Ivo

mezi členskými státy jsou obrovské rozdíly až rozpory, které mají ekonomické, vnitrostátní ale především mezistátní pozadí, ty mohou nadějnou změnu vážně, ať už samovolně či za “pomoci” z venku, narušit, Divide et impera platí stále….

Frank
25. 9. 2023 01:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak je jasné, že zločinecké USA jsou do kopru. Budou sice kolem sebe hodně kopat, ale to je asi tak vše, na co se zmůžou. Dosud měli bezpracné zisky, ale to velice brzy skončí. Většina světa už má dost jejich arogantní povýšenecké politiky a rabování nerostných bohatství. Země světa už díky Rusku a Číně přestávají mít z těchto zločinců strach. Doufám, že se ještě dožiji dne, kdy američtí zmrdi budou rýt rypáky v zemi a vznikne tam konečně občanská válka. Taková válka, kterou po desetiletí zločinci z USA rozdmýchávali jinde. A k tomu jim dopomáhej bůh.

Jaris
25. 9. 2023 01:34
Odpovědět  Frank

Kez byste mel pravdu, Franku. Ovsem nezapomente, ze na vsech financich zapadniho sveta sedi zidi, kteri veskere finance, dluhy, krize maji pod palcem. Tam sedi ta zaba na prameni. Kazda centralni banka je soukroma a nepatri statu, ackoliv se tak tvari. Vsechny centralni banky vlastni Rothchild. Pustte zida k financim a sedre dluhy kazdy narod z kuze a v tom to je. Tedy krome Izraele.

José
25. 9. 2023 13:31
Odpovědět  Frank

Vsadím se s vámi o co chcete, že pokud tam bude válka, odnesou to zase obyčejní lidé. Ti, kteří to zavinili a kteří by měli být potrestáni budou ukryti za zdmi svých haciend, chráněni soukromými armádami, nebo odjedou na své usedlosti někde v zámoří.

Pavel z Moravy
25. 9. 2023 09:34
Ohodnotit příspěvek :
     

Je složité člověka zkulturnit. Zatím se to nedaří tisíce roků. Myslíte, že již dozrává? Odpověď nechám na každém jedinci zvlášť. Možná některé národy mohou jít cestou prosperity a solidarity, ale celek, to je nedostižný sen.

Gales
25. 9. 2023 10:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Ta světová ekonomika je tak provázaná,že ta dedolarizace musí probíhat kontrolovaně. Bohužel.

José
25. 9. 2023 13:36
Odpovědět  Gales

Musí to být kontrolované, protože pokud to padne naráz, odneseme to zase jen my a seberou nám i to, co nemáme.
Nemyslím si, že BRICS chce zlikvidovat USA, opačně si tak jistý nejsem, dle mého názoru BRICS chtějí být v obchodě a investicích rovnocenným partnerem a ne vazalem a opět platí, že pro USA je výhodné a žádoucí, pokud jsou jim ostatní podřízeni, viz EU..

Pavel z Moravy
25. 9. 2023 15:46
Odpovědět  José

José, to je přece úplně jasné. Amíci a Britové požadují plnou podřízenost všech svých vazalů, otroků moderní epochy, řízených zrádci národů. BRICS vypadá jinak, myslím, že jim jde opravdu o obchod a prosperitu všech. A když padnou amíci, světu se značně uleví. Rusové je ale nechtějí likvidovat, chtějí pouze aby si amíci a další západní dacani přestali hrát na vládce planety. Jenže to je pro jejich sebestředné a zblblé mozečky tou liberální doktrínou nemožné pochopit. Ti si pokoj nedají, to se dá říci na 100%. Koukněte se na tu západní vypatlanost a máte dost. Na týden jste I bez jídla najezení. Tak se mějte.

José
25. 9. 2023 17:04
Odpovědět  Pavel z Moravy

Máte pravdu, je to celé o nenažranosti USA a Británie. V tom tkví celý problém.