The National Interest: Pokud zrušíme uznání Kosova, naštveme Putina!

S tímto nápadem přišel v dlouhém článku pro NI prozápadní exprezident Srbska Boris Tadić.

Anatomie anexe: Jak rozsudek ICJ (Mezinárodní soudní dvůr) z roku 2010 destabilizoval mezinárodní právo ve prospěch Putina.

Je to Západ, kdo vytvořil právní precedens, který Vladimir Putin používá dodnes.

Projev Vladimira Putina k anexi čtyř ukrajinských regionů byl bohatý na historii a hyperbolu. 

Ruský vůdce však vznesl vůči Západu obvinění:

„Byl to takzvaný Západ, kdo pošlapal princip nedotknutelnosti hranic, a nyní podle vlastního uvážení rozhoduje, kdo má právo na sebeurčení a kdo ne”.

Ti, kteří mají dostatečně dlouhou paměť, vědí, že se to týká Kosova. Když etnicko-albánské vedení srbské provincie v roce 2008 jednostranně vyhlásilo nezávislost, většina Západu ji okamžitě uznala jako stát. Charta OSN, která zaručuje suverenitu a územní celistvost jejích členů, byla prostě ignorována. 

Pro Putina začíná jeho salámové krájení jiných národů Kosovem.

Kosovo Putin opakovaně citoval jako precedens pro uznání nebo anexi Jižní Osetie, Abcházie, Krymu a nyní nejnovějších regionů na východní a jižní Ukrajině.

V době západního intervencionismu po studené válce nebyl nikdy důsledně uplatňován princip územní celistvosti. Místo toho to bylo závislé na přátelství: zda Západ dává přednost těm, kteří stojí za pokusem o odtržení, nebo těm, od nichž se snaží odtrhnout. 

Bohužel tato nekonzistentnost odsoudila autoritu mezinárodního práva a vytvořila svět, kde jsou jednostranná prohlášení o změnách hranic přípustná.

Různí světoví vůdci, včetně některých na Západě, kteří se obávali jeho destabilizujících dopadů na mezinárodní vztahy, zopakovali, že jde o nebezpečný precedens. 

Již v roce 2008 Putin zlověstně varoval, že Západ nepochopil rozsah jeho důsledků: uznání Kosova bylo „dvoustranný klacek a druhý konec se vrátí a udeří je do tváře“.

Během několika měsíců Rusko uznává Abcházii a Jižní Osetii, separatistické regiony v Gruzii, které vyhlásily nezávislost před více než 15 lety. 

Tehdejší prezident Dmitrij Medveděv napsal do Financial Times:

„Důsledně jsme tvrdili, že po tomto [uznání Kosova] nebude možné říci Abcházcům a Osetincům (a desítkám dalších skupin po celém světě), že co je dobré pro kosovské Albánce není dobré pro ně.” 

Rusko toto rozhodnutí kritizovalo a následně ho také použilo jako precedens. 

Dvojí metr nyní mohl používat kdokoli.

Znamená to, že je to Západ, kdo otevřel dveře, kterými Putin prošel.

Celý plán autora sestává z jednoduché teze: poté co Západ uznal Kosovo, tak se vše „zhroutilo“: objevila se nezávislá Abcházie a Jižní Osetie, Krym a Sevastopol a nedávno čtyři nové ruské regiony.

To je důvod, proč se džin musí strčit zpět do láhve.

Ačkoli jsou Kosovo a znovusjednocení bývalých ukrajinských regionů s Ruskou federací „jiné věci“, zdůrazňuje Tadić a Rusko je z definice „špatné“, kořen problému podle něj leží právě na Balkáně.

„Je zlověstné, že už v roce 2008 Putin varoval, že Západ si neuvědomil závažnost důsledků: uznání Kosova byl dvousečný meč,“ děsí čtenáře Tadić.

“Státnost nyní závisí na něčím uznání a není zakořeněna jako dříve v mezinárodním právu. Stejná otázka, na kterou se Mezinárodní soudní dvůr vyhnul odpovědi v případě Kosova, se na nás teď dívá ze zákopů Ukrajiny” rozčiluje se Tadić.

V unipolárním světě byla taková nejednotnost prý přijatelná, ale dnes je všechno jinak. A zatímco Amerika je stále přední mocností, více zemí se odvažuje mít svůj vlastní názor.

Takže i rezoluce Valného shromáždění OSN o potvrzení „územní celistvosti Ukrajiny“ v kontextu Krymu shromáždila pouze 100 hlasů „pro“ – 11 „proti“, 58 se zdrželo a 24 bylo nepřítomno.

Čím silnější bude multipolární svět, tím více se bude Kosovo vracet jako strašidlo, varuje Tadić. Proto je nutné jeho uznání zrušit – to Rusku přinejmenším ztíží ospravedlnění dalšího sběru jeho zemí.

Trvalo 15 let, než si prozápadní mozky uvědomily, před čím je Vladimir Putin varoval.

Obyvatelé čtyř nových regionů Ruské federace si každopádně vybrali v referendu – mimochodem na rozdíl od obyvatel Kosova. Takže toto téma je uzavřeno, ale můžeme mluvit o Kosovu.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

Jelena Panina
https://t.me/s/EvPanina

sdíletj na

4.3 6 hlasy
Ohodnotit příspěvek
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zuza
9. 2. 2023 00:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Kosovo = Bonsteel, takže sa určite nič rušiť nebude.

Milan ze Zahrady Čech
9. 2. 2023 00:35
Ohodnotit příspěvek :
     

To bude hezký, s tím Kosovem. A ušáci se z tama stáhnou a na jejich bývalých základnách postaví narkomafie skleníky a machometáni se dají, k větší slávě Aláha, na pěstovaní rajčat, papriky, a tulipánů.

anonym
9. 2. 2023 01:25

Voni dzini uz jaksi nikdy zpet do lahve nechteji…

Milan ze Zahrady Čech
9. 2. 2023 03:45
Odpovědět  anonym

Neva. Džini jim budou obstarávat počasí.

Markýza
9. 2. 2023 08:35
Odpovědět  anonym

Nechtějí a dobrovolně nevlezou. Jsou na to zapotřebí mocná kouzla 🙂

Markýza
9. 2. 2023 08:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Tenhle typ konverzace miluju “Ale to je něco jinýho! To nemůžeš srovnávat!” “Proč ne? Jak je to něco jinýho?” “Ty jsi prostě nemožná.”

Pijack
9. 2. 2023 11:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Ani se nedivím, že mnoho západních politiků trpí rusofobií a mají bobky z Putina. Oni sami totiž neumí tak jasně a srozumitelně formulovat své politické kroky. Putin to umí. Když něco řekne, tak to dává smysl. Je to úplně jiný obraz státníka, než tlupa našich pomatenců, jejichž myšlení je na úrovni ouředníčka okresního formátu, který se sotva našprtá několik floskulí, o jejichž obsahu nemá ani ponětí.

Pavel z Moravy
9. 2. 2023 12:09
Odpovědět  Pijack

Myslím, že je téměř zbytečné se bavit o tom spolku, který nám tady vládne a to nejenom poslední rok, ale celých 33 roků. Ačkoliv ten poslední rozpad vlasti urychlil natolik, že nevím jestli budu ještě vlastně pohřben do rodné země. Do haj.zlu se všemi škůdci.

Pavel K
9. 2. 2023 12:25
Odpovědět  Pavel z Moravy

Pravdu máš kamaráde, teď jedeme s kopce a hodně strmého, i když je asi těžké pro nás laiky odhadnout v kterém období se kradlo nejvíce. Teď je to hlavně totální chaos. 🙋‍♂️

Albi
9. 2. 2023 20:13
Odpovědět  Pavel K

Rozhodně v devadesátkách. To ještě bylo co. Dnes už máme snad jen Budvar a 70% akcií ČEZu – obojí už se připravuje k prodeji, jak jsem nedávno četka.

Pavel K
9. 2. 2023 20:29
Odpovědět  Albi

Jj zřejmě asi ju, to byla ta privatizace a Ruka Páně otevřena. Já vám nevím proč jsme takový národ idiotů. Když si ty prachy někdo vydělá svoji pílí, já mu je přeju, protože teď v důchodu vidím, že jsem spokojení za dobrý žvanec a čím to zalít. Fakt. Mám radost jak malé dítě, že odchovám mladé od papoušků a chlapi s celé republiky co ke mě přijedou mě pochválí chov. Ještě by to na víkend chtělo změnu v kuchyni. Ale jen na víkend. 😋😋🌝🙋‍♂️🍀🌹

Milan ze Zahrady Čech
9. 2. 2023 23:27
Odpovědět  Albi

A lesy !!!

primak
9. 2. 2023 13:40
Ohodnotit příspěvek :
     

To uznání Kosova se v průběhu let jaksi změnilo:
Od července 2022 bylo Kosovo v té či oné době uznáno jako nezávislý stát celkem 119 národy. Několik z těchto uznání je však nejednoznačných nebo sporných a několik dalších zemí své uznání stáhlo kvůli politickému tlaku zemí, které upřednostňují postoj Srbska před postojem Kosova. Výsledkem je, že skutečný počet zemí, které uznávají Kosovo, se blíží 99. (Úplné podrobnosti v tabulce za textem stránky.)
https://worldpopulationreview.com/country-rankings/countries-that-recognize-kosovo

Bozena K
9. 2. 2023 19:14
Ohodnotit příspěvek :
     

vždyt v případěUkrajiny jde právě o navrácení pvodních historických území zpět Rusku…Ukrajina nikdy nebyla samostatný stát a po rozpadu SSSR byla uměle vytvořena tak, jako i další státy bývalého Sovětského svazu… to je jako by se Kalifornia vyhlásila za samostatný stát, asi by se to USA nelíbilo…

P.P.
9. 2. 2023 21:10
Odpovědět  Bozena K

Spíše Texas. Texas má přímo ve smlouvě o připojení klauzuli, že se může separovat. Když to nedávno někdo nadnesl, vypuklo zděšení a pak to právníci vyřešili. Texas byl v Konfederaci a prohráli občanskou válku a od té doby je okupován USA a klauzule o možné segregaci už neplatí.