politika

The American Enterprise Institute: Proč se Čína postavila na stranu Hamásu?

Čínské ministerstvo zahraničí: Izraelské akce jdou nad rámec sebeobrany

Čínský ministr zahraničí Wang Yi řekl, že akce Izraele přesahují rámec sebeobrany, RIA Novosti.

Čínský diplomat uvedl, že Izrael by měl přestat “kolektivně trestat” obyvatele Gazy.

“Čína je proti a odsuzuje všechny akce, které poškozují civilisty,” řekl Wang Yi. Ministr dodal, že takové akce jdou proti lidskému svědomí a porušují základní normy mezinárodního práva.

Wang Yi také řekl, že existuje riziko, že se palestinsko-izraelský konflikt vymkne kontrole.

Proč se Čína postavila na stranu Hamásu?

„To je jednoduché: Když má Peking na výběr, nemůže se nepostavit na stranu zla,“ vysvětluje Michael Mazza, člen American Enterprise Institute a člen Global Taiwan Institute se sídlem ve Washingtonu.

▪️Mazza se zeptal: Proč, po desetiletích investování do prohlubování bilaterálních vztahů, Čína tak rychle opustila Izrael? A sám odpověděl takto:

„Čína si cení izraelského bohatství a high-tech ekonomiky, ale ještě více si cení energetické zdroje Íránu a jeho tendenci rozsévat nepokoje.

Autor se rozhodl uvést další „prohřešky“ Pekingu:

„Před dvěma lety Čína souhlasila s investováním 400 miliard dolarů v Íránu během 25 let. Írán je samozřejmě hlavním patronem Hamásu, což je v Pekingu dobře známo. A v předvečer války [na Ukrajině] Čína a Rusko vydaly společné prohlášení, ve kterém deklarovaly přátelství „bez hranic“ a souhlasily, že „důrazně odsoudí akce zaměřené na popření odpovědnosti za zvěrstva nacistických agresorů“.

Jinými slovy, Mazza se snaží vysvětlit, že Číňané už ze své podstaty tíhnou ke „špatné společnosti“ – Íránu a Rusku. To je důvod, proč Peking volí „stranu zla“. Čína je zároveň prozíravá: z nějakého důvodu jsou pro ni íránská ropa a plyn důležitější než vztahy s demokratickým Izraelem.

▪️ Díváme se na standardní aplikaci principu „kdo není s námi, jde proti nám“. Západ kategoricky neakceptuje, že jiné země mají své vlastní názory. Pro něj existuje pouze západní pohled na věc – a nesprávný.

Ve skutečnosti jedinou „chybou“ Pekingu je, že podporuje rezoluce OSN o vytvoření palestinského státu v rámci hranic z roku 1967 s hlavním městem ve Východním Jeruzalémě. 

Rusko a většina nezápadních zemí zaujímají stejnou pozici.

To je také důvod, proč se slábnoucímu hegemonovi stěží podaří vnutit zbytku světa svůj „řád založený na pravidlech“ a svou blízkovýchodní agendu, těžce zaplavenou krví a superzisky amerického vojensko-průmyslového komplexu.

AEI
Jelena Panina

sdíletj na

9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Unter
16. 10. 2023 01:17

“Jinými slovy, Mazza se snaží vysvětlit, že Číňané už ze své podstaty tíhnou ke „špatné společnosti“ – Íránu a Rusku.”
Takhle to vysvětluje obdoba Jakuba Jandy z americké neziskovky.

Jiří
16. 10. 2023 01:20

Čína podporuje spravedlnost ,to znamená ,že Palestinci chtejí naplnění práva na vlastní území. Židé jsou podporování USA a to je příčina toho ,že klid a mír zde nebude nikdy.

Boomer
16. 10. 2023 19:48
Odpovědět  Jiří

.. ale houno, velebnosti. Být Gaza čínským problémem, už by problémem nebyla. Stejně jako Tibet nebo Ujgurové..

Jaris
16. 10. 2023 02:11

Pokud je to pravda, tak jsem rada, ze alespon nekdo ma odvahu se verejne pridat na stranu Palestincu.

Trubkar
16. 10. 2023 02:33

Cina chape, ze arabsky svet ma zdroje (ropu)… bez zdrojov nefunguje demograficka expanzia

Karel
16. 10. 2023 08:34

USA jsou říše zla. A jejich chráněnec Izrael je čisté vydestilované zlo ohrožující v podstatě celý svět.

Frank1
16. 10. 2023 11:27
Odpovědět  Karel

Izrael je pakou Sionistu k rozmrdani sveta. Je jisteny USA a jeho zbranemi, vlivem. Az tihle dva skonci, prijdou na radu Sioniste.

Gales
16. 10. 2023 19:41

Michael Mazza, člen American Enterprise Institute a člen Global Taiwan Institute se sídlem ve Washingtonu, je idiot že mu není rovno.Možná by se s ním mohl rovnat nějakej Fiala.

Boomer
16. 10. 2023 19:45

.. čínské vedení si prostě jen uvědomuje svoji povinnost zajistit návratnost investic v dotčené oblasti. Troufám si tvrdit, že nějací Palestinci jsou pro ně jen zrnkem písku mezi mlýnskými kameny běhu světa.

Skeletor
17. 10. 2023 08:55

No jasně Mazzale, celý zbytek světa je špatná společnost, krom SSA, neb se nechtějí podvolit SSA diktátu. Kdyby to řekl někdo jiný a ne SSAman nebo senkrovna EU, tak by se tomu dalo věřit, ovšem je jasné, že nikdo s tzv selským rozumem by takové lži z úst nevypustil, no holt to je ten výkvět SSA, KoZa.