Testy na covid už nebudou zdarma, restaurace budou kontrolovat bezinfekčnost

Praha ČTK – Vláda kvůli rychlejšímu šíření epidemie covidu-19 přijala dnes několik opatření. Od 1. listopadu budou testy na covid zdarma jenom pro lidi do 18 let, se zahájeným očkováním nebo kontraindikací. Zkrátí se také doba jejich platnosti. Personál restaurací bude muset okontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti. Od 25. října bude povinné nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť.

Testy na covid už nebudou pro dospělé zdarma, jejich platnost bude kratší

Od 1. listopadu budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění pouze dětem a mladým do 18 let, lidem se zahájeným očkováním nebo těm, kteří se nemohou očkovat. Na twitteru to po dnešním jednání vlády uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Testy nařízené lékařem nebo hygieniky budou dál zdarma.

Vláda podle něj také souhlasila s tím, že se zkrátí doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti. U testů PCR se platnost zkrátí ze sedmi dní na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin.

Restauratéři budou kontrolovat bezinfekčnost hostů

Personál restaurací bude podle Vojtěcha muset od 1. listopadu kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti. Nebude to muset být hned u vchodu, bude to stačit ve chvíli, kdy se hosté usadí. Povinnost neplatí pro odběr jídla s sebou. Kontrolu nebudou muset provádět restauratéři v jídelních zónách v obchodních centrech. Opatření dnes schválila to vláda, řekl Vojtěch na tiskové konferenci.

Personál restaurací či barů nebude podle Vojtěcha lidem, kteří nemají doklad o dokončeném očkování, v poslední době neprodělali nemoc covid-19 nebo nemají platný negativní test na koronavirus, moci povolit vstup nebo poskytnout službu. Znamená to podle něj pro podnikatele stravovacích zařízení určité nepohodlí, ale vzhledem k rychlejšímu šíření koronaviru je to nutné opatření, uvedl.

Od 25. října bude povinné nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorách

Od 25. října bude povinné nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Po jednání vlády to novinářům řekl ministr Vojtěch.

Výjimku budou mít podle Vojtěcha lidé, kteří sedí v kanceláři sami. Pokud je ale s nimi na pracovišť někdo další, respirátory budou muset mít, dodal ministr. Nyní je povinné nošení respirátorů například ve veřejné dopravě či obchodech.

3.8 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3.8 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ZRX1200
20. 10. 2021 18:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Konstruktivní diskuze k tomuto opatření, je naprosto zbytečná, protože hledat logiku v těchto opatřeních je bláhovstvi. Účel, to už je jiné kafe. Takže jen povzdech nad naprostým ignoranstvím vládních činitelů k vědeckým poznatkům týkajícím se nových vakcín, jejich (ne) účinnosti a vlivům na zdraví očkovaných osob. Pokud bych se měl vyjádřit k osobám navrhujícím tato opatření, byla by to urážka veřejného činitele a spolupachatelství. Takže mlčím, myšlenky zatím ještě trestné nejsou.

Drak
20. 10. 2021 22:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Testy na kovid, jsou zadarmo drahé. Dopadne to tak, že se lidé přestanou tesovat a na očkování už nepůjde vůbec nikdo.

KarelDar
20. 10. 2021 23:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Jakým právem by měl hospodský prověřovat můj zdravotní stav? To je prostě nehoráznost!
Pokud vím, tak takové právo mají jen policajti a hygiena.